Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Autor Téma: Arcidiecézní muzeum v Olomouci  (Přečteno 2769 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

J.S.

  • Amatérský pisálek
  • Globální Moderátor
  • Ultrasuperčlen
  • *****
  • Oblíbenost: +551/-25
  • Offline Offline
  • Příspěvků: 1067
  • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Arcidiecézní muzeum v Olomouci
« kdy: Březen 26, 2007, 19:35:10 odpoledne »

Arcidiecézní muzeum v Olomouci


Muzeum umění Olomouc (dříve Galerie výtvarného umění) bylo založeno v roce 1952 jako součást Vlastivědného muzea. Po roce 1989 získalo Muzeum umění samostatnou budovu v centru města (již v r. 1243 byl v těchto místech zřízen Útulek pro malomocné, přeměněný ve 14. století na špitál sv. Ducha s gotickým kostelem; v roce 1843 byly všechny stavby zbořeny a na jejich místě vyrostl pozdně klasicistní soubor budov trestnice okresního soudu, v letech 1915 – 1920 byly provedeny rozsáhlé přestavby objektu v duchu pozdní secese). Od roku 1991 probíhala  adaptace budovy  pro muzejní Účely. Rekonstrukce získala v roce 1999 hlavní cenu v soutěžní přehlídce Stavba desetiletí Olomoucka.

Muzeum spravuje více než 65 000 sbírkových předmětů (z oblasti malířství, sochařství, kresby, volné a užité grafiky, fotografie, užitého umění a dokumentace architektury), takže je třetí největší institucí svého druhu v českých zemích.


V roce 1998 bylo jako součást Muzea umění založeno Arcidiecézní muzeum v Olomouci jako první muzeum tohoto typu v dějinách naší země. Jeho součástí se stal románský palác moravských biskupů u baziliky sv. Václava na olomouckém Přemyslovském hradě; od roku 1999 je postupně pro potřeby muzea rekonstruována severní část někdejšího hradu – objekt kapitulního děkanství a jeho hospodářský dvůr. Areál Olomouckého hradu patří k místům, jehož historie se počítá na tisíce let (nejstarší nálezy kolem r. 4000 př.n.l). Od r. 1034 zde bylo sídlo moravských přemyslovských knížat. Biskupské sídlo bylo v r. 1141 přeneseno Jindřichem Zdíkem ke kostelu sv. Václava, v jehož sousedství vystavěl románský palác. Ve světské části hradu stával dům kapitulního děkana, v němž nalezl 4. srpna 1306 (tedy před sedmi sty léty) smrt poslední český král z dynastie Přemyslovců Václav III. Po částečné zkáze ze třicetileté války byl někdejší hradní areál po téměř celé století upravován v barokním duchu; v jeho reprezentačních komnatách pobývala řada významných osobností – v roce 1767 například mladý W. A. Mozart s rodinou.

1. června 2006 byl slavnostně zpřístupněn areál Arcidiecézního muzea, dokumentující stavební a umělecký vývoj Olomouckého hradu v průběhu celého tisíciletí, od pozůstatků paláců biskupského a knížecího přes vrcholné románské, gotické a renesanční etapy až po pozdně barokní a rokokové interiéry.

Stávající muzejní objekt v Denisově ulici, nazvaný Muzeum moderního umění, slouží expozicím a krátkodobým výstavám výtvarné kultury 20. a 21. století.  Arcidiecézní muzeum pak bude v převažující míře věnováno starým kulturám.
   

Vše ostatní zde: http://www.olmuart.cz/AM/am.htm
« Poslední změna: Březen 26, 2007, 19:40:34 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

                                                                            J.S.
 

Stránka vytvořena za 0.108 sekund, 29 dotazů.