Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Autor Téma: Lubomír Pleva  (Přečteno 9896 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

J.S.

 • Amatérský pisálek
 • Globální Moderátor
 • Ultrasuperčlen
 • *****
 • Oblíbenost: +551/-25
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 1067
 • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Lubomír Pleva
« kdy: Listopad 10, 2006, 09:56:41 dopoledne »

Lubomír Pleva

* 31.7.1929  + 1.8.1998

Fenomenální hudebník Lubomír Pleva se narodil v Grygově u Olomouce. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Stal se jedním z nejuznávanějších hráčů na foukací harmoniku na světě. Působil jako středoškolský profesor v Přerově, byl primášem cimbálové muziky, spoluautorem učebnic, zejména (jak jinak než) Foukací harmonika. Věnoval se i atletice - stal se dokonce dorosteneckým mistrem republiky v hodu oštěpem.

Srdcem byl však muzikant. Je zajímavé, že ve hře na foukací harmoniku, kterou přivedl k dokonalosti, byl samouk! Začal na ni hrát, když mu bylo šestnáct. Dokázal, že foukací harmoniky jsou nejen mnohotvárným sólovým nástrojem, ale že mají též své rovnoprávné místo v rodině nástrojů orchestru. Když na jednom zahraničním turné přidal svůj vlastní dodatek ke Corelliho skladbě, napsal o něm místní tisk, že "překročil technické možnosti nástroje". 

Za svůj život pořídil stovky nahrávek, které vyšly na LP deskách a CD. Nahrával hudbu k rozhlasovým hrám, televizním filmům a v televizi měl několik recitálů (poprvé v roce 1957). Vystupoval jako sólista i s mnoha orchestry (Ostravským rozhlasovým, Studio Brno, Gustava Broma, Václava Hybše, Karla Vlacha, TOČR). Hrál též na mnoha místech v zahraničí, např. jen v Kanadě v roce 1974 absolvoval 182 vystoupení (!) v Montrealu, Torontu, Quebecu a Ottavě. V roce 1980 vystupoval s orchestrem Ladislava Štaidla na Galakoncertu Čs. televize pro Eurovizi a Intervizi ve Sporting Clubu Monaco v Monaku. K nejvýznamnějším okamžikům jeho kariéry patřilo Úspěšné vystoupení na závěrečném galakoncertu v Detroitu v USA v roce 1991. Mistr Pleva byl vybrán do poroty obnoveného mistrovství světa, které se konalo ve Spojených státech.

Naposledy vystoupil několik měsíců před smrtí před přerovskými diváky již po těžké nemoci při křtu CD Přerovské nocturno na oslavě 40. narozenin přerovského Academic jazz bandu. CD sestavil Jaroslav Wykrent a obsahuje jedenadvacet orchestrálních nahrávek z let 1975-1992. Zahrál zde z něj ukázku. Diváci aplaudovali preciznímu výkonu mistra, jehož umění ani po letech neztratilo na jistotě a profesionální Úrovni. 

Stal se čtyřnásobným mistrem světa ve hře na foukací harmoniku:

1. 1971 - MS Eindhoven (Holandsko)
2. 1973 - MS v Ieper (Belgie)
3. 1974 - MS - vyhodnocení podle magnetofonových záznamů soutěžních nahrávek
4. 1975 - MS Offenburg (Německo)

Po jeho smrti napsal jeho přítel Břetislav Uhlář do novin článek, ve kterém uvedl: " Lubomíre, ... bolestně se mi píšou tyto řádky, zpráva o tvé smrti hluboce zarmoutila stejně mě, jako tvé nejbližší, přátele, hudební odborníky, ale i množství tvých žáků .... Uměl jsi se dokonale koncentrovat na každé domácí i zahraniční vystoupení. Měl jsi noblesu, nikdy jsi neztrácel humor, houževnatost, fandil jsi sportu a jako kantor i spravedlnosti ... Lubomíre, budeš nám moc chybět ..."   


Informace o foukacích harmonikách:
http://haf.folktime.cz/KUPUJEME/kupujeme_dia_chroma.html


Za laskavé poskytnutí materiálů a informací k napsání příspěvku děkuji paní Anně Bundilové, mistrově sestře, občance Grygova.
« Poslední změna: Duben 06, 2007, 17:41:56 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

                                                                            J.S.

J.S.

 • Amatérský pisálek
 • Globální Moderátor
 • Ultrasuperčlen
 • *****
 • Oblíbenost: +551/-25
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 1067
 • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Muž s harmonikou v kapse a s fotoaparátem na krku
« Odpověď #1 kdy: Květen 13, 2007, 17:41:15 odpoledne »


Muž s harmonikou v kapse a s fotoaparátem na krku
(Vzpomínky na Lubomíra Plevu)


Pod tímto názvem se dne 13. května 2007 v budově Obecního úřadu v Grygově konalo vzpomínkové setkání příbuzných a přátel pana Lubomíra Plevy a dalších zájemců o tuto mimořádnou osobnost. Bylo spojeno s výstavou, která dala nahlédnout do mistrova života a zálib. Kromě bezkonkurenční virtuozity ve hře na foukací harmoniku, která byla, jak se na tom při debatě přítomní shodli, dílem dána mimořádným nadáním a absolutním hudebním sluchem a dílem odměnou za tisíce hodin vytrvalého cvičení s tímto nástrojem, byl nadšeným fotografem a též Úspěšným amatérským sportovcem.

Na výstavě bylo možno shlédnout nejen fotografie mistra v dětství, s rodinou, při vystoupeních a s různými významnými osobnostmi, ale též mnohé fotografie, které osobně pořídil na svých cestách po světě (Kanada, Monako, Itálie, USA). A samozřejmě jeho oblíbené hudební nástroje - foukací harmoniky a housle. Chyběly snad jen plastové modely letadel (kity), které rád vyráběl ze stavebnic zn. Revell.   

Setkání bylo místy dojemné, neboť se ho zÚčastnili dva mistrovi synové a jeho dvě sestry, pro které je dodnes jeho odchod na věčný odpočinek před devíti lety bolestnou ztrátou. Při promítání záznamů někdejších televizních pořadů jakoby se pan Lubomír Pleva na chvíli vrátil na tento svět, aby těm, kteří ho měli (a vlastně stále mají) rádi, ale i ostatním zájemcům, řekl něco o svém životě a hlavně krásně zahrál. 

Z přátel, kteří na něj přišli v hezkém vzpomenout, si dovolím jmenovat dnes slavného fotografa pana Jindřicha Štreita (pro ty, kteří ho neznají, je to ten starší muž v tmavém oděvu se světlými vousy; více informací o něm najdete zde  - http://www.talent.cz/galerie/autor.php3?id_a=2&id_k=1).

Výstavou nás provedl jeden ze synů pana Plevy, jehož vyprávění bylo hojně doplňováno snad všemi přítomnými, kteří pana Plevu znali. Díky tomu mělo setkání velmi příjemnou, neformální a opravdovou atmosféru. Pan Lubomír Pleva, který se jej mohl zÚčastnit jen prostřednictvím televizních záznamů, by z něj měl nepochybně radost. Snad proto mi v průběhu této milé události přišla na mysl vzpomínka na nápis, který můžeme občas vidět na náhrobcích: "Ten kdo byl milován, nebude nikdy zapomenut."   

Na závěr si neodpustím poznámku k označení pana Plevy jakožto grygovského rodáka, když toto označení bylo v posledních měsících v Grygově posunuto do poněkud pejorativních souvislostí díky snaze některých místních politiků prezentovat své "rodáctví" jako jakousi výjimečnou přednost před ostatními (nerodáky). Právě v případě pana Lubomíra Plevy je tento pojem použit zcela oprávněně a významově správně, v původní nepejorativní podobě. Je to člověk, u něhož jsme hrdi na to, že se v naší obci narodil, protože svým uměním v čestné soutěži vynikl nad mnohé ostatní umělce z celého světa. Pěkně to vystihl na setkání pan Jindřich Štreit, když řekl, že je s podivem, jak se člověk z menší vesnice, který dokonce ani hru na samotnou foukací harmoniku nestudoval, dokázal stát čtyřnásobným mistrem světa ve hře na tento hudbení nástroj. Pana Lubomíra Plevu s jistou pýchou rád grygovským rodákem sám označuji.

Prostřednictvím následujících fotografií se můžete setkání a výstavy sami pomyslně zůčastnit. Přeji příjemnou prohlídku.   
« Poslední změna: Listopad 12, 2008, 00:56:40 dopoledne od Petr Chramosta »
IP zaznamenána

                                                                            J.S.

J.S.

 • Amatérský pisálek
 • Globální Moderátor
 • Ultrasuperčlen
 • *****
 • Oblíbenost: +551/-25
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 1067
 • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Prodloužení výstavy Vzpomínky na Lubomíra Plevu
« Odpověď #2 kdy: Květen 16, 2007, 17:18:47 odpoledne »

Prodloužení výstavy Vzpomínky na Lubomíra Plevu

Obecní Úřad Grygov prodloužil pro velký zájem občanů výstavu "Vzpomínky na Lubomíra Plevu", která je umístěna v přízemí Obecního úřadu v Grygově. Výstavu můžete shlédnout v sobotu 19. května 2007 od 10.00 do 11.00 hodin a v neděli 20. května 2007 od 14.00 do 15.00 hodin.
« Poslední změna: Listopad 12, 2008, 00:55:57 dopoledne od Petr Chramosta »
IP zaznamenána

                                                                            J.S.
 

Stránka vytvořena za 0.238 sekund, 28 dotazů.