Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Autor Téma: Florbal v Grygově  (Přečteno 3137 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

J.S.

  • Amatérský pisálek
  • Globální Moderátor
  • Ultrasuperčlen
  • *****
  • Oblíbenost: +551/-25
  • Offline Offline
  • Příspěvků: 1067
  • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Florbal v Grygově
« kdy: Duben 23, 2007, 08:10:44 dopoledne »


Florbal v Grygově

Florbal se stal v poslední době po kopané a hokeji třetím nejoblíbenějším sportem v České republice. Stranou zájmu tento mladý sport nezůstal ani v Grygově. Co je jeho největší předností a důvodem takového Úspěchu u aktivních lidí prakticky všech generací? Především finanční nenáročnost a herní jednoduchost. Může jej hrát prakticky každý. Jeho popularita souvisí též se zájmem mladých o hokej, který je ovšem příliš náročný na „vybavení“. Florbal je navíc podstatně bezpečnější, přestože jde o velmi dynamický sport. Ukazuje se, že je ideálním amatérským sportem, díky čemuž získal i v Grygově spoustu nadšenců nejen mezi mladými i staršími žáky, ale též mezi dospělými. Mezinárodní florbalová federace v současné době usiluje o zařazení florbalu na seznam olympijských sportů, což je Údajně reálné v horizontu deseti let. Prozatímní naprostý amatérismus florbalu má ovšem i svá pozitiva. Kde nejsou velké peníze, tam neexistuje korupce, doping, případně přehnaná agresivita. Coubertinovská idyla obvykle s příchodem profesionalismu končí.

Za kolébku florbalu je všeobecně uznáváno Švédsko. Typický děrovaný florbalový míček má ovšem svůj původ v zámoří. Původně nesloužil ke hře s hokejkami, ale jako tréninková pomůcka amerických baseballistů. Byl totiž šetrný k loktům nadhazovačů a zároveň si díky malému odporu vzduchu zachoval žádoucí letové vlastnosti. Hladký povrch míčku od roku 2003 vystřídalo "golfové" vroubkování. Působí tak na něj daleko menší tření a odpor vzduchu, a proto létá ještě rychleji. I nováčci s ním jsou schopni vystřelit téměř stokilometrovou rychlostí, nejlepší hráči pak i rychlostí vyšší než 180 km/hod. Vývojem prošly samozřejmě i plastové hokejky. Původně krátké s rovnou čepelí vystřídaly delší hole s omotanou rukojetí a nakonec i s klasickým zahnutím pro lepší vedení míčku a střelbu. V počátcích měl hůl podobně jako v hokeji i brankář. Postupně se však zjistilo, že klečící brankář bez hokejky chytá daleko efektivněji.

Doufejme, že našim mladým grygovským florbalistům i jejich obětavým trenérům (koučům) panu Vladimíru Vašovi a Petru Chramostovi, kteří se jim ve svém volném čase nezištně věnují, jejich nadšení vydrží. Snad se dočkáme i častějšího konání veřejně přístupných turnajů, které by mohly přispět k ještě větší popularizaci přitažlivého a zajímavého mladého sportu v naší obci. 
« Poslední změna: Duben 25, 2007, 18:42:37 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

                                                                            J.S.
 

Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 29 dotazů.