Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Autor Téma: Neználek  (Přečteno 7265 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Petr Chramosta

 • Administrátor
 • Superčlen
 • *******
 • Oblíbenost: +193/-32
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 699
 • Skype: mistostarosta
  • Skupina Žízeň
Neználek
« kdy: Květen 17, 2007, 17:05:38 odpoledne »

Sovětský spisovatel Nikolaj Nosov napsal v padesátých letech tohoto století pohádkovou trilogii o Neználkovi. Jednotlivé díly se jmenují:
Neználkovy příhody, Neználek ve Slunečním městě a Neználek na Měsíci.
http://neznalek0.tripod.com/
Citace
Bohužel se odkaz stal nefunkční.
« Poslední změna: Leden 10, 2011, 23:08:32 odpoledne od Petr Chramosta »
IP zaznamenána
Kéž nebe spustí záchranný pás, půjde-li proti nám, to co je z nás.

občan

 • Host
Re: Neználek
« Odpověď #1 kdy: Květen 18, 2007, 13:49:53 odpoledne »

Ještě by jste měl doplnit vzpomínku na Arkadije Gajdara Timur a jeho Parta, Čuk a Gek, Svaz československo-sovětského přátelství, šašlíkové večery a rudé pionýrské šátky. Toť minulost nás všech.
IP zaznamenána

Svaťa Dysmas

 • Mladší člen
 • **
 • Oblíbenost: +27/-49
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 58
Re: Neználek
« Odpověď #2 kdy: Červen 10, 2007, 19:49:45 odpoledne »

Sovětský spisovatel Nikolaj Nosov napsal v padesátých letech tohoto století pohádkovou trilogii o Neználkovi. Jednotlivé díly se jmenují:
Neználkovy příhody, Neználek ve Slunečním městě a Neználek na Měsíci.
http://neznalek0.tripod.com/


 :potlesk: :potlesk: :potlesk:Nezávisle na politice se tyto knihy vyvedli doporučuju přečíst. Třeba auto na sodovku je supr ekologický nápad :mir: :mir: :mir:
IP zaznamenána

J.S.

 • Amatérský pisálek
 • Globální Moderátor
 • Ultrasuperčlen
 • *****
 • Oblíbenost: +551/-25
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 1067
 • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Re: Neználek
« Odpověď #3 kdy: Červen 11, 2007, 08:03:08 dopoledne »

Neználkovy příhody
Patří k oblíbeným stálicím na nebi dětské literatury. Děti se setkávají s človíčky - malíčky i malenkami - z města Kvítečkova s Neználkem, Buchtíkem.... V pohádkovém Kvítečkově žili malíčkové a malenky. Ve Zvonečkové ulici bydlel Všeználek, doktor Pilulkin, mechanik Šroubek, lovec Kulka se psem Bulkou a Neználek, který dostal své jméno od toho, že nic neznal. Zato byl hodně zvídavý. Postupně vyzkoušel být hudebníkem, malířem, skládal verše, jezdil v sodovkovém autě, vymyslel balón a zažil s kamarády spoustu dalších dobrodružství… Knížka z pera ruského spisovatele Nikolaje Nosova dělá radost už několika generacím malých čtenářů. 

Neználek ve Slunečním městě
Nová dobrodružství Neználka a jeho kamarádů. Neználek, Knoflenka a Strakáček se s pomocí kouzelné hůlky vydají do Slunečního města. Jak už název napovídá, ve Slunečním městě je všechno dokonalé: stále svítí slunce, všechno funguje, všichni se na sebe usmívají, na každém kroku čekají noví přátelé, příjemná překvapení a spousta nejrůznějších vynálezů. Z jiného Úhlu pohledu kniha popisuje naivní představy o životě v komunismu.

Neználek na Měsíci
V posledním dílu trilogie se vypravíme s Neználkem na Měsíc. Zde se Neználek setkává s ryze kapitalistickým způsobem života, jak si ho v roce 1965 představoval Nikolaj Nosov.

Jako děti jsme v těchto knihách obdivovali pohodu, hravost, malebnost, fantastično a nezbytné vítězství dobra nad zlem. Jako v pohádkách. A ty fantastické ilustrace! Dodnes jsou vryty v naší paměti. Škoda jen, že po první knize autor sklouzl až příliš k prezentaci z pohledu tehdejšího bipolárního světa. Jako dítě jsem to tak nevnímal, ale když jsem po letech četl tyto knihy svým dětem, u druhé a třetí knihy jsem pojal vážné podezření na promyšlenou ideologickou manipulaci s dětskými dušičkami. Kéž by šlo jen o popis černobílých představ autora o (podle něj) správném uspořádání světa a ne o zmíněnou Účelovou manipulaci. Sám si nejsem jist, k čemu se přiklonit. Těžko se vcítit do duše spisovatele, píšícího v atmosféře padesátých let minulého století.

Nikolaj Nikolajevič Nosov (Ð?иколай Ð?иколаевич Ð?оÑ?ов)
*22. listopadu 1908 Kyjev
+26. července 1976 Moskva

Z časopisu ABC
Pohádkovou trilogii o Neználkovi napsal sovětský spisovatel Nosov v padesátých letech minulého století. Vypráví o světě malilinkatých lidiček, kteří si říkají malíčkové a malenky. Každý z človíčků je něčím charakteristický a v jejich světě to funguje podobně jako v kresleném seriálu Šmoulové. Někdy se človíčkové zrovna moc rádi navzájem nemají, ale pak se zas dokážou skamarádit a společně si užívat spoustu malilinkatých dobrodružství. Pohádkovou trilogii o Neználkovi napsal sovětský spisovatel Nosov v padesátých letech minulého století. Vypráví o světě malilinkatých lidiček, kteří si říkají malíčkové a malenky. Každý z človíčků je něčím charakteristický a v jejich světě to funguje podobně jako v kresleném seriálu Šmoulové. Někdy se človíčkové zrovna moc rádi navzájem nemají, ale pak se zas dokážou skamarádit a společně si užívat spoustu malilinkatých dobrodružství.

Neználek vychovává
Neználkovy příhody byly původně určeny malým čtenářům (nebo spíš těm, kteří zatím ani číst neumějí), a to s jasným - socialisticky pojatým - výchovným záměrem. Zvlášť druhým dvěma dílům (Neználek ve Slunečním městě a Neználek na Měsíci) bylo proto vytýkáno, že se příhody malého človíčka kvůli komunistické propagandě zpolitizovaly v míře, jaká dětské literatuře nesluší. Na druhou stranu tím ale četba Neználka získala další, nechtěně komický rozměr a časem se hlavní hrdina stal oblíbeným terčem parodií.

Legrační nesmysly
Nechme ale politiku stranou, protože rozumný čtenář se střízlivým pohledem na věc a základní znalostí dějepisu se s dobovými vlivy na dílo srovná. Knížky o malíčcích a malenkách mají i své klady. Vynikají roztomilou naivitou, vypráví se v nich spousta Úsměvných historek a jsou srozumitelné každému, kdo nad nimi neohrne nos a rád se nechá poučit o legračních nesmyslech.
« Poslední změna: Červen 11, 2007, 17:08:30 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

                                                                            J.S.
 

Stránka vytvořena za 0.081 sekund, 29 dotazů.