Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Autor Téma: Letecké muzeum Vyškov  (Přečteno 7150 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jaroslav Kober

  • Nováček
  • *
  • Oblíbenost: +6/-3
  • Offline Offline
  • Příspěvků: 14
Letecké muzeum Vyškov
« kdy: Červenec 15, 2007, 22:08:12 odpoledne »

Nedaleko Vyškova můžete navštívit zajímavé letecké muzeum. Vystavené letouny jsou vidět z rychlostní komunikace Olomouc – Brno na pravé straně před Vyškovem. Přístup do muzea je ze staré silnice. Potřebné informace naleznete na http://www.airmuseum.cz.

Mezi exponáty muzea je téměř ucelená sbírka letadel našeho poválečného letectva a doplňuje ji menší expozice pozemní techniky.


Letecké muzeum Vyškov

Unikátní je expozice „letecké archeologie“, kde jsou vystaveny fragmenty vraků letadel většinou ze 2. světové války, které nadšenci vyprostili  ze země desítky let po jejich posledním letu. Pomohli tak objasnit okolnosti zmizení letounů a v některých případech i místo posledního odpočinku do té doby nezvěstných letců.

V této expozici je i několik exponátů, které mají blízký vztah k okolí obce Grygov.  Jsou zde vystaveny trosky německého stíhacího letounu Focke-Wulf Fw 190 A7, který byl nalezen u obce Majetín. Jde o jeden z letounů sestřelený 17.12.1944 při velké letecké bitvě nad Moravou. Toho dne směřovaly ze základen v jižní Itálii stovky bombardérů 15. letecké armády USA se stíhacím doprovodem k náletu na německé továrny na výrobu syntetického benzínu. Mezi Olomoucí a Přerovem napadli bombardéry němečtí stíhači startující ze základen v jižním Německu. Podařilo se jim překvapit stíhací doprovod a zaÚtočit na bombardéry. Devatenáct amerických bombardérů bylo sestřeleno, další se vrátily na základny těžce poškozené. Potom americký stíhací doprovod rozbil formaci německých stíhačů a karta se obrátila. Mnoho německých letců se již nevrátilo na své základny.


Trosky německého stíhacího letounu Focke-Wulf Fw 190 A7 sestřeleného 17.12.1944 u obce Majetín

V muzeu jsou vystaveny také trosky dalších letounů sestřelených v této letecké bitvě na různých místech Moravy. Mezi nimi naleznete americký B – 24 J Liberator, který dopadl nedaleko obce Kokory, a několik německých stíhacích letounů Messerschmitt Bf 109 G.
Trosky amerického bombardovacího letounu B–24J Liberator sestřeleného 17.12.1944 nedaleko obce Kokory
Trosky německých stíhacích letounů Messerschmitt Bf 109 G sestřelených 17.12.1944 nad Moravou

Roztříštěné motory a pokroucené plechy jsou svědectvím toho, jak těžké boje sváděli letci nedaleko naší obce.
« Poslední změna: Červenec 16, 2007, 15:17:00 odpoledne od Jaroslav Kober »
IP zaznamenána
 

Stránka vytvořena za 0.119 sekund, 29 dotazů.