Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Autor Téma: Břidlicový lom u Svobodných Heřmanic.  (Přečteno 5480 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Petr Chramosta

• Administrátor
  • Superčlen
  • Oblíbenost: +193/-32
    • Skupina Žízeň
Břidlicový lom u Svobodných Heřmanic.
« kdy: Listopad 17, 2006, 17:47:28 odpoledne »

Nádherný břidlicový lom s velmi čistou vodou najdete nedaleko Opavy u obce Svobodné Heřmanice. Hloubka lomu je 37 metrů a tak je to oblíbené potápěčské místo. Celková délka lomu je cca 500 metrů. Delší pobyt v hloubce přes 30 metrů, vyžaduje už důkladné naplánování ponoru, velké šetření se vzduchem.  Nejlépší je umístit si do malé hloubky náhradní láhev k dekompresi. Sám jsem při prvním ponoru tady musel posledních pět minut dýchat společně z jedné lahve a automatiky mého PADIho (druhý potápěč). Od dvaceti metrů hloubky začíná i docela tma. Obyčejná baterka tu nestačí je potřeba speciální halogenové světlo s velkou baterií.

Na začátku ponoru je nádherná viditelnost až 15 metrů.   

Sestup je pozvolný a bezproblémový.

Stačí kopírovat dno lomu.

Ten granát bude patrně replika. Doufám  ;)

Truhla s pokladem nevypadá taktéž moc věrohodně ;D

Od této cedulky to však začíná být opravdu zajímavé.

V 17 metrech je betonový blok tak 3x3 metry.

A nad ním se vznáší na řetězech ukotven ocelový keson plný vzduchu. Tento keson dříve sloužil pro studium dlouhodobého pobytu lidí pod hladinou. Při pohledu na něj
jsem ztrácel dech. Dovnitř jsem z časových důvodů nelezl. Nehledě k tomu, že vzduch v něm nebyl už dlouho obměňován.

Pokud by se vám zdálo, že je ve dvaceti metrech málo vody stačí dopumpovat. Zatopená studna je tu k dispozici  ;D

K dalšímu sestupu již je nutné zapnout světlo.

Bez něj prakticky není vidět.

V nejnižším místě lomu (37m) jsme nalezli ještě jednu studnu. Napadlo mě podívat se ještě do ní a pokořit tak místní hloubkový rekord. Vzpomněl jsem si naštěstí na pomníček na dně lomu ve Výklekách s nápisem "nebučme pyšní".

Za studnou je ještě krátký žebřík, moc jsem ho však nestudoval, jediné mé přání bylo dostat se ve zdraví na hladinu. Větší zimu jsem v životě ještě nezažil.

Předloni na podzim. Teplota venku 16C. Teplota vody u hladiny 13C a u dna 4C.
« Poslední změna: Březen 16, 2007, 17:57:37 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána
Kéž nebe spustí záchranný pás, půjde-li proti nám, to co je z nás.

Stránka vytvořena za 0.042 sekund, 29 dotazů.