Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Autor Téma: Nové obecní internetové stránky  (Přečteno 14930 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

nenidulezite

  • Host
Re: Nové obecní internetové stránky
« Odpověď #20 kdy: Duben 02, 2008, 08:16:54 dopoledne »

dekuji za vycerpavajici odpoved, myslim, ze neni nutne nikoho kontaktovat..zas tak se v tom nechci rypat....

jen mi prislo smutne, ze na jejich adresu nepadlo ani jedno diky.IP zaznamenána

Petr Chramosta

  • Administrátor
  • Superčlen
  • *******
  • Oblíbenost: +193/-32
  • Offline Offline
  • Příspěvků: 699
  • Skype: mistostarosta
    • Skupina Žízeň
Re: Nové obecní internetové stránky
« Odpověď #21 kdy: Duben 21, 2008, 10:28:52 dopoledne »

V pátek nám na obec došla e-mailová zpráva od pana Oldřicha Kužílka s gratulací a odkazem na článek hodnotící povinné informace.
Pochvala od spoluautora Zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, poradce a školitele pro oblast přístupu k informacím, koordinátora projektu Otevřete (web pro otevřenost veřejné správy organizace Otevřená společnost o.p.s.) mne opravdu potěšila.

Citace
Dobrý den,

blahopřeji Vám k webovým stránkám, které v kategorii povinných informací byly zcela nejlepší.

Podrobně viz <a href="http://www.otevrete.cz/index.php?akce=clanek&id=714>otevrete.cz[/url]

Přeji pěkné dny

Oldřich Kužílek
poradce pro otevřenost veřejné správy


Celý článek:

Citace
Zlatý erb 2008: nepoučitelná města

Ze 14 měst a 14 obcí jediná bez ztráty bodu obec Grygov. Většina soutěžících stále porušuje zákon a nezveřejňuje informace, které jim ukládá zákon.

Soutěž Zlatý erb představuje hodnocení webových prezentací Úřadů samospráv z mnoha hledisek. Celkové výsledky v roce 2008 najdete ZDE.

Povinné informace

Jednou z hodnocených položek jsou také informace, jejichž zveřejnění nařizují zákony. Kompletní přehled existujících povinných položek, včetně tabulky a doporučení ke zveřejňování, najdete zde v našem speciálním rozboru.

Při tomto hodnocení "povinných informací" se ZE již tradičně opírá o odbornou pomoc projektu Otevřete.cz. Opět jsme podrobně zhodnotili soutěžící weby měst a obcí z hlediska zákonných požadavků na povinné informace na webech. Představujeme souhrnný výsledek našeho průzkumu.

Průzkum jsme provedli 1. dubna 2008. Hodnoceno bylo 14 měst a 14 obcí, předaných pořadateli Zlatého erbu. Pro hodnocení byla stanovena metodika.

Okruh povinných informací vyplývá z více předpisů. Hodnotili jsme však jen jejich výběr, zejména s ohledem na to, abychom nezařadili takové položky, které zatím nemohou být naplňeny, anebo nedávají smysl (např. licenční smlouvy, rozhodnutí nadřízeného orgánu o výši Úhrady, nebo uvedení webové adresy, kterou vlastně hodnotíme).

Úroveň lze celkově stále označit za velmi špatnou. Soutěžící obce a města této oblasti stále nevěnují dostatečnou pozornost.

Zarážející jsou případy měst a obcí, které se do soutěže přihlásí, ačkoliv stav jejich webu je doslova protiprávní. Míra porušování zákoných povinností je překvapující a diskvalifikuje smysl soutěže jako utkání těch nejlepších. Není přijatelné, aby se v Údajné dokonalosti předháněli ti, kteří nesplnili ani základní kvalifikaci.

Ignorování zákonných požadavků se děje i v položkách, které zdaleka nejsou formální a přinášejí občanům a celé otevřenosti správy zásadní oporu. Jde o rozpočty, výroční zprávy o poskytování informací, seznam hlavních dokumentů anebo již poskytuté informace jiným žadatelům.

Stále je běžné mechanické naplnění některých položek (převzetí cizích, často chybných vzorů). Průměrný počet chyb z 30 hodnocených položek Standardu byl osm (loni deset) chyb na jeden web obce a sedm (loni devět) chyb na jeden web města.

Jak dopadly konkrétní obce ukazuje graf podle počtu nesplněných povinných položek:Jak dopadla konkrétní města ukazuje graf podle počtu nesplněných povinných položek:Následující tabulka vyjadřuje přesně, které položky u kterého webu jsme nenalezli v uznatelné formě (jednička znamená, že položka nebyla splněna):

MÄšSTA:OBCE:

« Poslední změna: Duben 21, 2008, 10:31:20 dopoledne od Petr Chramosta »
IP zaznamenána
Kéž nebe spustí záchranný pás, půjde-li proti nám, to co je z nás.
 

Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 28 dotazů.