Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Autor Téma: JUDr. Jaroslav Sukaný (*16.10.1960 +1. 2.2008)  (Přečteno 5160 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

stará moudrá vlčice

  • Koaliční klub
  • Nováček
  • ****
  • Oblíbenost: +3/-0
  • Offline Offline
  • Příspěvků: 9
JUDr. Jaroslav Sukaný (*16.10.1960 +1. 2.2008)
« kdy: Březen 18, 2008, 16:00:19 odpoledne »

Motto:

Život je jako hodina matematiky,
počítáš, počítáš, stále se mýlíš
a když chceš chybu napravit,
z a z v o n í .


     Když na věžičce grygovské kapličky zazvonil v dopoledních hodinách druhého únorového dne zvon, několik srdcí se zachvělo a vstoupila do nich vážnost chvíle. Zvon oznamoval všem smutnou zprávu - zemřel jeden z nás, občanů obce. V takovou chvíli si člověk uvědomí, jak je třeba vážit si každého dobrého  dne nebo i chvíle, které  jsou nám osudem určeny.
     Padne-li strom, poznáme podle letokruhů jeho stáří. Letokruhy lidského života však vypovídají nejen o počtu prožitých let, ale především o jejich intenzitě, vnitřním náboji a skryté dramatičnosti.

JUDr.  JAROSLAV   S U K A N Ý
(* 16.10.1960        + 1.2.2008)


     Muž, který přišel s myšlenkou zařadit jako součást Grygovských novin rubriku "GOG - grygovská občanská galerie", se stal zároveň jejím tvůrcem, nebo chcete-li, jejím autorem. S hosty galerie se seznamoval, ty živé navštěvoval a svým působivým vyprávěním nám, čtenářům, jejich život, plný vzpomínek, přibližoval. Netušil a s ním i nikdo z nás, jak brzy, ale jistě právem, se hostem této galerie stane i on sám.

     K nám do Grygova se, rodák z Uherského Hradiště, přestěhoval společně se svou rodinou v roce 2000, zlomovém roce nového tisíciletí. V obci se dobře zabydlel, našel si v ní své kamarády a cítil se v ní doma. I jeho zásluhou se obec dobře prezentuje na internetových stránkách nebo prostřednictvím kultivovaných obecních novin. Jím psaná „grygovská občanská galerie“ pak svědčí o jeho krásném vztahu k prostým, dříve narozeným občanům. Jejich vzpomínky, nejen jemu, dávaly nahlédnout do historie naší obce. Její současnost nám pomáhal tvořit, neboť v obci nejen bydlel, ale přímo žil. Na besedy u kulatého stolu, které navštěvoval, přicházel s dobrými nápady a otevřenou kritikou. Kamarád Jaroslav nám bude chybět i při spravování věcí obecních.

     Absolvent právnické fakulty, jako doktor práv, působil ve funkci soudce více než 20 let. Trestní delikty soudil už v Uherském Hradišti, ale posledních jedenáct let soudil ty nejzávažnější trestní činy, jako soudce vrchního soudu v Olomouci. Muž, přísný sám k sobě, s velkou odpovědností k rodině i společnosti, bude jistě chybět i v pracovním kolektivu, který předčasně opustil.

     Jako každý z nás měl i on své ušlechtilé záliby k nimž patřila hudba a s ní spojená hra na kytaru, fotografování a v neposlední řadě „královská hra“ šachy. Domácí kutilství pak uplatňoval na své nemovitosti, v níž rodina žila. Největší relaxací jeho náročného povolání  však byly chvíle strávené u počítače.

     Jako nezávislý moderátor Grygovského otevřeného fóra - moderovaného fóra - měl velkou zásluhu na informovanosti spoluobčanů, ale i ostatních, které život v naší obci zajímá. Muž, s profesní znalostí práva, soudce, diskusi na fóru usměrňoval a byl naší jistotou, že fórum nebude zneužíváno k nezákonným a nežádoucím aktivitám. Ve svém volném čase se rád věnoval své další zálibě, fotografování a tak na obecních stránkách najdeme kromě zajímavých textů i jeho zdařilé snímky z okolí obce nebo ze života rostlin či zvířat. Fórum se jeho přispěním stalo živou, stále aktuální, obecní kronikou. Právě poslední den v lednu končilo podání přihlášek do soutěže o Zlatý erb webových stránek obce, na jejichž novém návrhu má značný podíl. Loňské vítězství v krajském kole bylo přímo hnacím motorem jeho snahy, vytvořit webové stránky obce pro všechny ještě zajímavější.      
 
     Další aktivitou mého hosta bylo členství v redakční radě Grygovských novin. Jeho zásluhou se staly kultivovaným občasníkem života v obci, jejich  vydávání v pravidelných intervalech  už nestihl prosadit.  Jistě nezapomenutelné zůstanou i jeho Grygovské literární a společenské poklesky. Sám sebe v nich nazval amatérským pisálkem, psal je však člověk sečtělý, dobře znalý práv a svobod občana, pozorně sledující dění v obci, fandící všemu dobrému, s bohatou slovní zásobou a správnou gramatikou, vtipně, bez jakékoliv hořkosti, urážení kohokoliv a nároku na cokoliv.  Opravdový romantik.

     Jím psaný Nekrolog byl prostou reakcí slušného člověka na vulgární a urážlivý příspěvek,  uvedený na webových stránkách obce v povolebním čase, který napsal člověk, jemuž vlastnosti  "amatérského pisálka" chybí. Závěr jeho nekrologu, určený čtenářům, je však nadčasový. Jako by tušil, že se pomalu uzavírá jeho poslední letokruh. Jistě mi dáte za pravdu, když si ho znovu přečtete.

Cituji:
"Na shledanou, odpusťte mi a nevzpomínejte na mne ve zlém."


     Díky za setkání s Vámi, pane doktore, díky za "moudra", která nám zůstala, když jste odešel.


     I do Grygova už přichází jaro. V zahrádkách kvetou sněženky, v Království se zelená léčivý česnek a připravují se k rozkvětu petrklíče. U Strejčkova lomu  rozkvetl "symbol  naší obce", koniklec velkokvětý. Ale proč Vám to povídám, vždyť to z obláčku, tam nahoře, vidíte sám.Vaše stará osamělá moudrá vlčice, pro ostatní čtenáře GOF  B.S.                                                      
« Poslední změna: Říjen 18, 2010, 13:51:51 odpoledne od Petr Chramosta »
IP zaznamenána
 

Stránka vytvořena za 0.042 sekund, 23 dotazů.