Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Autor Téma: Jaromír HANÁK * 20. 7. 1929 + 14. 1. 2009  (Přečteno 4095 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

stará moudrá vlčice

  • Koaliční klub
  • Nováček
  • ****
  • Oblíbenost: +3/-0
  • Offline Offline
  • Příspěvků: 9
Jaromír HANÁK * 20. 7. 1929 + 14. 1. 2009
« kdy: Prosinec 18, 2009, 13:37:50 odpoledne »

Motto: „Neptej se, co může Tvá obec udělat pro Tebe,
                 ptej se, co pro ni můžeš udělat Ty.“


            Můj dnešní host grygovské občanské galerie, pan Jaromír Hanák, své obci, za niž Grygov považoval, určitě nezůstal nic dlužen.

           Do Grygova se přiženil roce 1953. Mládí prožil v sousední obci Majetíně, tam se stal členem Sokola a tam se naučil hrát fotbal. Sportu, kterému propadl tělem i duší, zůstal věrný do konce svého života.
      
        Nemohlo mu být tedy jedno, že Grygov pořádné fotbalové hřiště, jeho zázemí, ale ani mužstvo vlastně nemá. Několik jednotlivců sice hrálo v okolních fotbalových jednotách, ale to bylo pro tehdy aktivního  fotbalistu, pana. Hanáka málo.
        Pracoval   v turnusovém provozu českých drah, postavil si dům, stal se tátou třem dětem a přesto mu zbýval volný čas na sport. Shromáždil kolem sebe partu stejných nadšenců a když v roce 1962 fotbalový tým Československé republiky  na mistrovství světa v Chile získal stříbrné medaile, bylo rozhodnuto.
       Skupina 15 grygovských nadšenců zakládá grygovský fotbalový klub při Tělovýchovné jednotě Sokol Grygov. Ustavující schůze se konala 14. června 1962 a prvním předsedou  fotbalového oddílu byl zvolen pan Jaromír Hanák. Ještě téhož roku hrál oddíl okresní přebor a obsadil 2. místo IV. Třídy. Jedním z hráčů, kteří úspěchu dosáhli byl i hrající předseda oddílu.

       Fotbal v Grygově se tedy hrál, ale mužstvu a jeho hostům při utkáních chybělo zázemí, šatny. Tak došlo v roce 1964 k výstavbě sportovního areálu na fotbalovém hřišti. Stavělo se v akci „Z“, což znamenalo, že  materiál zaplatí stát, práci dají občané obce zadarmo. Elánu a chuti u sportovců bylo tehdy dost a tak se stavělo. Hnacím motorem stavby byl termín fotbalového utkání s mužstvem internacionálů, Slávie Praha – 11. září 1965. Pánové Plánička, Bican a další pražští hosté byli uvítáni v nové budově, která se v tu dobu stala chloubou obce. Dnes málokdo uvěří tomu, že uváděného fotbalového  utkání se tehdy  zúčastnilo 1775 platících diváků z obce, ale i dalekého okolí. Když si uvědomíme, že obec Grygov má dnes 1442 občanů, pak účast na fotbale předčila všechna očekávání. Pan Hanák měl tedy jako předseda oddílu organizačních starostí víc než dost.
    
     Teprve o několik let později,v letech 1972-1975 se stavěla druhá  část sportovního areálu – klubovna, dnes sloužící jako restaurace na hřišti. I na této stavbě má své zásluhy můj dnešní host, i když hlavním garantem této stavby byl někdo jiný.

       Fotbal  v Grygově se hraje dodnes, s daleko menší účastí diváků, ale určitě se stejným  herním  zaujetím mladých hráčů. Známé jsou turnaje i těch nejmenších – benjamínků.


       Pan Jaromír Hanák dosáhl věku 79 let a v letošním roce se s námi rozloučil.

      I stavby, na jejichž budování se jako mladý podílel dosáhly svého věku, dosloužily a nevyhovují dnešním požadavkům . Jejich rekonstrukce, která si vyžádá finanční náklady 9,5 milionů, Kč bude provedena v roce 2010, dodavatelsky. Inu, jiná doba. Věřím, že nově přestavěný Sportovně rekreační areál bude opět chloubou obce.


     Pan Hanák, jako muž křesťanského přesvědčení, byl i dlouholetým členem Československé strany lidové a v posledních letech zastával funkci předsedy místní organizace.

     Stal se i jedním ze „sedmi statečných“ na grygovském obecním úřadě v posledních padesáti letech. Možná si někdo z vás řekne, no a co, starostou byl jenom jeden rok (11/1993 – 10/1994). Ale to je přece 365 dní a často i mnoho nocí velkých starostí. Každý z nás, kdo funkci starosty poznal, ví, kolik času, odvahy a osobní statečnosti je k ní třeba.


       Vzpomínání na mého hosta končím netradičně, ale pravdivě a osobním vyznáním.


     Pane Hanáku, tam na obláček jste si sebou odnesl snad největší tajemství svého života, příběh jednoho říjnového večera roku 2006.


     Vážím si Vás,neboť jste se nestal „Jidášem“, který za 30 stříbrných zradil Krista. Čest člověka přece není na prodej. Škoda, že ne každý to ví.


      Díky za všechno, v čem jste nám byl vzorem.                      


                                                                                                           Božena Skopalíková
                                                                                                                místostarostka
« Poslední změna: Prosinec 18, 2009, 13:40:23 odpoledne od stará moudrá vlčice »
IP zaznamenána
 

Stránka vytvořena za 0.056 sekund, 28 dotazů.