Oddech > Zájmy a zajímavosti

Budapest—Bamako 2010

(1/1)

Petr Chramosta:
Od ledna 2005 startuje v centru Budapešti pravidelný mezinárodní závod, jenž závodníkům a fanouškům nabízí kromě původního duchu Dakarské rallye (minimální požadavky na participaci, volnější atmosféra, přátelské prostředí) i zapojení do sociálního projektu, v jehož rámci je dopravena do nejchudších částí Mauretánie a Mali humanitární pomoc. Jedním z cílů závodu je tak snaha o vzájemné obohacení – v jistém smyslu jde o symbolický most mezi Evropou a Afrikou. Trasa závodu vede z Maďarska,  přes Slovinsko, Itálii, Francii, Španělsko, Maroko, Západní Saharu, Mauretánii do Mali.


Samotná soutěž je rozdělená do dvou kategorií, Race a Tourist.

V kategorii Race není moc prostoru pro legraci. Tato verze postupně roste v rovnocennou náhradu Dakaru. Týmy mají přesně vymezené itineráře, časové limity i systém penalizací a bonusů. Předpokládá se vůz s pohonem 4x4 a adekvátní příprava před cestou. Boj s všudypřítomným pískem je tak největší výzvou této kategorie. Ačkoli se účastníci postupem doby profesionalizují, zůstává samotný závod daleko za megalomanií svého slavn ějšího bratra. Tedy: žádné podpůrné týmy, profesionální bivaky se zázemím a kroužícími helikoptérami. Každá posádka je odkázána jen na sebe, případně na pomoc ostatních týmů. Maďarští pořadatelé zajišťují jen minimální krytí - dva zdravotnické vozy a jeden „multifunkční" autobus pro celý závod poskytují pomoc jen v těch nejzávažnějších případech.

Skutečnou specialitou a chloubou téhle rally je ale kategorie Tourist. Ta vítá s otevřenou náručí každého, troufalce s chutí riskovat a špetkou exhibicionismu a bláznovství zvlášť. V daciích, žigulících, zmrzlinářským vozem nebo starým autobusem Ikarus se tak na trať vydávají studenti, nejrůznější blázni v parukách a spousta jiných nadšenců, které spojuje jedna myšlenka: postavit se náročné výzvě, improvizovat, ověřit si své schopnosti a pomoci druhým.


Zde vám představujeme tým, který se závodu zúčastnil:
1. posádka: (tým č. 065)
David Polišenský
Jaroslav Horák
Danka Ulrichová
Jaroslav Kvapil


Převzato z DALIJA SPED, kde naleznete i aktuální informace ze závodu.

Navigace

[0] Seznam témat

Přejít na plnou verzi