Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Anketa

Co u obecního připojení preferujete?

Nízkou cenu za připojení.
Vysokou rychlost, stabilitu a spolehlivost.
Spíše nízkou cenu.
Spíše vysokou rychlost, stabilitu a spolehlivost.
Obojí stejně. Mělo by to být v rovnováze.
Je mi to Úplně jedno. Vlezte mi s tím na hrb.

Autor Téma: Základní problémy přestavby sítě  (Přečteno 9818 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Pavel Špás

• Host
Základní problémy přestavby sítě
« kdy: Prosinec 16, 2006, 12:38:24 odpoledne »

V posledních týdnech došlo ke značnému zpomalení internetového připojení v obci. V odpoledních hodinách se někdy nelze připojit vůbec.
Smlouva o poskytování datových služeb, kterou jsem s poskytovatelem Obcí Grygov uzavřel, článek 4.1. a) říká, že "z provozních důvodů (např. přetížení linky do Internetu, nebo komunikační sítě) je možné dočasně uživateli kapacitu připojení do Internetu omezit. Dočasně, nikoliv opakovaně a dlouhodobě!!!!

Pokud si dobře pamatuji, mělo nové vedení obce volební prioritu zlepšení služeb Internetu v oci. Zatím je opak pravdou!

Podle mého názoru problémy souvisí s nárůstem uživatelů internetu v obci, ale to přece je zcela jednoduché řešení problému. Firma Fofrnet inkasuje více za měsíční provoz, měla by tedy zdokonalit připojení. Podle mne je to řešení na hodiny, ne na dny!

Do měsíce očekávám zlepšení. Jinak....... naštěstí existuje v této společnosti zdravá konkurence, takže proč se "nerozhlédnout".

Pavel Špás
« Poslední změna: Únor 03, 2007, 22:39:57 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

J.S.

• Amatérský pisálek
  • Globální Moderátor
  • Ultrasuperčlen
  • Oblíbenost: +551/-25
  • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Re: Rychlost připojení
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 16, 2006, 18:49:30 odpoledne »

To je dobře, že někdo nakousl tohle téma. S rychlostí připojení a nedostatečnou informovaností ohledně připojení jsem nespokojen už dávno. Není mi např. jasné, proč se mi připojení přepíná samo od sebe na různé vysílače G1, G2, G4, někdy i G6. Přitom z G4 nejde poslat pošta (e-mail). Také by mne zajímalo, jak nejlépe postupovat při stahování souborů, abych zbytečně nezatěžoval ostatní a stahování se mi nezpomalovalo. Předpokládám, že když se pan místostarosta Petr Chramosta v počítačích a softwaru vyzná, lze očekávat od obce jednak více informací a jednak zlepšení rychlosti připojení. Když se internet do obce zaváděl, pracovníci Fofrnetu na jednání slibovali, že se postupně budou informační technologie a poplatky snižovat. Konkurence v této oblasti je dnes obrovská a ceny podobných služeb jdou postupně dolů při stále zlepšujících se parametrech připojení. Určitě by se s tím mělo něco dělat! Smlouva s obcí je tak mizerná a výhodná pro obec, že občanovi nic negarantuje, takže skutečně nám nespokojeným nakonec nezbude, nebude-li s tím obec něco dělat, než abychom se poohlédli po konkurenci. Mám jenom obavu, že by to pro obec znamenalo nemalou ztrátu, protože investovala do zřízení intranetu nemalé peníze a při malém počtu "zákazníků" by provoz asi přestal být rentabilní. Ale zase kdyby se lidé houfně přesunuli k jinému poskytovateli připojení, rychlost zbývajícím by se zvýšila. No snad se nějakých informací domůžeme. 

Končím se zdravicí: Za rychlejší a spolehlivější internet v Grygově!     
« Poslední změna: Leden 05, 2007, 21:47:30 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

J.S.

Petr Chramosta

• Administrátor
  • Superčlen
  • Oblíbenost: +193/-32
    • Skupina Žízeň
Re: Rychlost připojení a kroky k nápravě
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 16, 2006, 19:42:57 odpoledne »

Souhlasím s Vámi, že rychlost připojení Účastníků k internetu není na přijatelné Úrovni. Nejste jediní, kdo s tímto stavem není spokojen, ozvalo se již různými cestami více lidí..

Současný stav je takový, že připojení celé obce (tzv. konektivita) je 3Mbit/s.
Připojeno je do 90 klientů za měsíční poplatek 300,-Kč.
Firmě Fofrnet přeposílá obec tyto peníze.
Síť vybudovala obec nákladem tuším 160.000,-Kč a po několikaleté správě má hodnotu kolem 50.000,-Kč (odhad nám dělala firma provozující podobnou síť).
Takový stav je, mírně řečeno, pro obec a určitě i pro občany neuspokojivý.   

Při nástupu do funkce jsme zjistili, že minulé vedení obce připravovalo smlouvu na převod celé internetové agendy na Fofrnet. Obec by tak ušetřila peníze za administrační práce kolem rozÚčtování poplatků klientům, což však zvládá bez problémů sama, a ztratila by zároveň jakoukoliv finanční kontrolu nad poplatky.

Ujišťuji vás, že zatímco dosud tomuto tématu nebyla věnována potřebná pozornost, nyní došlo ke změně!

Celou věc jsme přehodnotili, jednáme s partnery a usilujeme o uzavření smluv, které by umožnily, aby provoz nejlépe od Nového roku vypadal takto:

- vyšší konektivita 4Mbit/s full duplex (8.400,- Kč/měs.)
- spolehlivý místní pracovník (admin) zajišťující servisní služby uživatelům, se kterým by bylo možno zcela pružně řešit všechny problémy týkající se připojení (2.500,- Kč/měs.)
- nastavení pravidel a monitorování celé sítě,
- po revizi paušálního měsíčního poplatku (který by byl vybírán kromě uvedeného též za Účelem vytvoření tzv. "rezervního fondu" na servis a zdokonalování sítě) uvažujeme o jeho snížení, případně dalším navýšení konektivity (a tím rychlosti připojení)   

Jednoduše řečeno se snažíme dosáhnout toho, abychom peníze vybrané od Účastníků již neplatili jako zisk firmě (s výjimkou konektivity), ale raději je použijeme na další zvýšení konektivity, najmutí servisního technika, opravy a zdokonalení sítě.

Z důvodu neziskovosti během příštího roku uvažujeme o snížení paušálního měsíčního poplatku.

Celá popsaná transformace však nebude bezbolestná a přinese jistě provozní potíže.
Zvláště první měsíce nového provozu budou vyžadovat trpělivost Účastníků a jejich spolupráci.

Občany jsme chtěli informovat až budou všechna jednání zcela jasná, ale vzhledem k vašim připomínkám považuji za vhodné vás i všechny ostatní občany s celou situací seznámit již teč.
« Poslední změna: Únor 04, 2007, 08:10:19 dopoledne od J.S. »
IP zaznamenána
Kéž nebe spustí záchranný pás, půjde-li proti nám, to co je z nás.

Jaroslav Kober

• Nováček
  • *
  • Oblíbenost: +6/-3
Re: Internet v obci
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 26, 2006, 11:01:42 dopoledne »

Vzhledem k rozbíhající se diskuzi o dalším směřování obecního připojení k internetu jsem se rozhodl také zapojit. Nejprve bych rád shrnul své dosavadní zkušenosti.
Patřím k prvním uživatelům obecního připojení k internetu. Pracuji v oblasti informatiky, proto jsme se rozhodl po konzultaci se společností FofrNet potřebné zařízení pořídit a nainstalovat sám. Vše proběhlo bez problémů a připojeni fungovalo několik týdnů k mé plné spokojenosti. Po připojení většího počtu uživatelů se situace podstatně zhoršila, na mé opakované stížnosti měl styčný pracovník společnosti FofrNet vždy stejnou odpověč: „Když jste si to dělal sám, tak si musíte sám poradit…“. To je v tomto případě velmi problematické a bez spolupráce technického správce poskytovatele není možné nic vyřešit. Problém samozřejmě nebyl na mém zařízení, ale v nedostatečné síťové infrastruktuře pro větší počet uživatelů. Tato situace trvala několik měsíců a pouze to, že v té době nebyla ještě v Grygově dostupná služba ADSL, mě udrželo mezi uživateli bezdrátové sítě.  Po posílení datové linky do obce  a další infrastruktury došlo ke zlepšení situace a připojení k internetu je podle mě v současné době použitelné. Mimo špičku lze používat i náročnější aplikace (web kameru, IP telefonii, …), ve špičce je nutné se spokojit se přístupem k mailu a www stránkám. To podle mě vyplývá z podstaty sdíleného připojení a i poměrně vysokou kapacitu sdílené datové linky dokáže několik „aktivních“ uživatelů velmi zatížit.
Z předchozích zkušeností vyplývá i můj názor na další Úpravy připojení k internetu. Kapacita datové linky do obce by měla být maximální, kterou dovolí finance vybrané od uživatelů. Cena za datové linky do internetu při stejné kapacitě poměrně rychle klesá, to by mělo umožňovat pravidelné navyšování rychlosti linky při zachování ceny. Dle mého názoru není nutné snižovat cenu pro uživatele, jak jsem se dočetl v obecních novinách, ale rozhodně jít cestou zvyšování kvality a rychlosti připojení. Pokud se má tato služba udržet konkurenceschopná vzhledem k ostatním nabídkám, je třeba připravit infrastrukturu dostatečnou pro nové širokopásmové služby, přenos obrazu, hlasu atd.
Proto bych byl také opatrný při nastavování pravidel a omezení. Zde by bylo vhodné pro nás uživatele blíže vysvětlit, co je tím přesně myšleno. Určitě je jednoduché omezit používání některých služeb, které mají velké nároky na přenosovou kapacitu, ale vzhledem k výše uvedeným skutečnostem to rozhodně nepovažuji za vhodné. V těchto službách je budoucnost internetu a jejich případné omezení by použitelnosti internetového připojení velmi uškodilo. Zde je podle mě vhodnější, pokud lze tyto služby využívat alespoň mimo špičku, ve špičce jejich používání samo znemožní zatížení datové linky.
Byl bych rád, kdyby návrh opatření pro zlepšení obecního připojení k internetu byl zveřejněn a připomínkován uživateli, aby se našlo vhodné řešení pro všechny. Uživatelé internetu mají různou představu o jeho využívání, každý klade prioritu na využití jiných služeb. Všichni se určitě shodnou na tom, že základem je spolehlivá infrastruktura a co nejvyšší rychlost datové linky do obce. Doufám, že se podaří najít vhodné řešení, které zachová bezdrátové připojení k internetu v obci konkurenceschopným, a to nejen cenou, ale i kvalitou.
IP zaznamenána

Petr Chramosta

• Administrátor
  • Superčlen
    • Skupina Žízeň
Popis prací
« Odpověď #4 kdy: Leden 05, 2007, 12:36:42 odpoledne »

Rádi bychom během příštího týdne provedli všechny práce tak, aby bylo možné od 1.2.2007 najet na nový provoz sítě s garantovanou rychlostí 4Mbit/s bez limitu full duplex.

Do tohoto termínu bude nutné provést tyto práce:

- G1, G2, G3 a G6 sjednotit do jednoho routeru. (všechny vysílače na komíně)
- Přidat 5GHz anténu na komín Prefy.
- Link na škole na tento 5GHz přepojit.
- Na každém vysílači spustit HOTSPOT.
- Současný linuxový server využijeme jako poštovní server a server, který bude hostovat zdejší www stránky.
« Poslední změna: Březen 21, 2007, 18:03:13 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

Pavel Špás

• Host
Re: Obecní internet
« Odpověď #5 kdy: Leden 06, 2007, 22:04:08 odpoledne »

To vypadá dost dobře, držím palce, ať se vše povede bez komplikací.
Pavel Špás
IP zaznamenána

Jaroslav Kober

• Nováček
  • *
« Odpověď #6 kdy: Leden 06, 2007, 22:21:34 odpoledne »

Nejprve bych chtěl zopakovat svůj názor, že snižování ceny za připojení do internetu není vhodná cesta. Cena 300 Kč za měsíc je přijatelná, pokud by peníze „přebývaly“, investujme je raději do navýšení rychlosti datové linky do obce.

Dále bych se chtěl zeptat na zajištění nahlašování závad a jejich odstraňování po převzetí sítě do správy obce. V posledním roce byl HelpDesk společnosti FofrNet na celkem profesionální Úrovni, sám jsem nahlašoval několik výpadků. FofrNet poskytoval možnost telefonického nahlašování závad od 8:00 do 20:00 včetně volných dnů a nahlášené závady ve většině  případů byly poměrně rychle odstraněny. Je třeba si uvědomit, že na případné výpadky je třeba reagovat v řádu desítek minut, jinak se na připojení nebude možné spolehnout. Nejsem si jist, že obec bude schopna zajistit službu na odpovídající Úrovni. Kolik pracovníků bude schopno řešit případné problémy? Kdo bude držet pohotovost v době volných dnů, dovolených atd.?
IP zaznamenána

Petr Chramosta

• Administrátor
  • Superčlen
    • Skupina Žízeň
« Odpověď #7 kdy: Leden 06, 2007, 22:52:13 odpoledne »

Další navyšování rychlosti datové linky či snižování ceny bude jistě předmětem budoucí diskuse a ekonomických analýz.
Se servisní službou samozřejmě počítáme. Za důležité považuji výměny PCI adaptérů u klientů za externí klientská zařízení.
Službu HelpDesk společnosti FofrNet jsem vyzkoušel nedávno, když ze základní školy nešly odesílat emaily. Rozhodně nesplnila má očekávání a doufám, že naše bude pružnější a efektivnější.   
IP zaznamenána

Jaroslav Kober

• Nováček
  • *
« Odpověď #8 kdy: Leden 06, 2007, 23:16:37 odpoledne »

To by určitě všichni uživatelé uvítali. Bude jasně definováno SLA pro uživatele, tj. čas, kdy bude garantováno přijetí hlášení závady, garantovaný čas zahájení řešení problému, garantovaný čas vyřešení problému atd.? Garantování těchto parametrů je podle mě velmi náročné i pro firmy zajišťující podobné služby na profesionální Úrovni (viz např. SLA společnosti O2 pro službu ADSL). Mělo by být uživatelům předem sděleno, jaké budou parametry SLA a jakým způsobem obec tyto garance dokáže zajistit.

Vysvětlení SLA (Service Level Agreement) - Smlouva o Úrovni služby
Smlouva o Úrovni služby Účastníkovi garantuje dostupnost služby a maximální dobu opravy závady, zajišťuje odezvu na závadu a průběžné informování o závadě.
« Poslední změna: Leden 06, 2007, 23:24:08 odpoledne od Jaroslav Kober »
IP zaznamenána

Petr Chramosta

• Administrátor
  • Superčlen
    • Skupina Žízeň
« Odpověď #9 kdy: Leden 06, 2007, 23:31:55 odpoledne »

Vzhledem k charakteru a ceně poskytované služby lze stěží očekávat zajištění servisu s profesionálními parametry a garancemi. Uvědomte si, že dosud vám nikdo negarantuje ani minimální rychlost připojení či absenci jeho častých výpadků! Obec určitě není a nikdy nebude schopna se svými skromnými prostředky řešit službu včetně servisu na tak vysoké Úrovni, o jaké píšete. Rozhodně ale bude poskytovaná služba na podstatně vyšší Úrovni než je ta dosavadní. Odstraňování závad nelze garantovat v předem stanoveném termínu, neboť každá závada má jiný charakter. Když do zařízení uhodí blesk a toto shoří, není možno situaci zvládnout za několik hodin. Běžné závady by měly být odstraňovány v tomto zmíněném řádu. Obecní internet nehodlá konkurovat profesionálům, čemuž bude odpovídat i výše měsíčního paušálu. Přesto věřím, že se službami budete spokojen. Rozhodně budou podstatně lepší než dosud, zejména co se týká rychlosti, stability a spolehlivosti připojení.
IP zaznamenána

J.S.

• Amatérský pisálek
  • Globální Moderátor
  • Ultrasuperčlen
« Odpověď #10 kdy: Leden 07, 2007, 08:11:30 dopoledne »

Pane Kobere,

když si položím vedle sebe Váš dotaz na garanci SLA a obsah smlouvy o připojení k internetu, kterou máme podepsánu, je mezi nimi, obrazně řečeno, vzdálenost několika světelných let. Váš dotaz by odpovídal službě na té nejvyšší profesionální Úrovni, na kterou obecní internetové vysílání pro několik desítek až stovek (doufejme) Účastníků nemůže nikdy dosáhnout, má-li být "lidové", tj. levné. Smlouva s obcí nikomu nezaručuje lautr nic. Leda tak povinnost platit měsíční paušál a v případě jeho neplacení možnost velmi pružného a rychlého "odstřižení" (můžeme tomu říkat grygovské SLA  ;)).

Moje dosavadní zkušenost s připojením je taková, že byly případy, kdy připojení nefungovalo i dva až tři dny. Včera mi připojení několikrát "spadlo" při použití Skype, zjistil jsem, že vypadával signál na přístupových bodech G1 a G2. I na G4 byla rychlost připojení mizerná a silně kolísala. A servis? Pokud jsem nahlásil závadu ing. Schneiderovi, vždy ji k mé spokojenosti ve slušném čase ochotně řešil (přestala jít pošta apod.). Vím ovšem, že nějaký pracovník Fofrnetu také jednou při snaze o řešení výpadku připojení skončil na vrátnici Prefy a dál (ke komínu se zařízením) se nedostal. Podstatné asi je, že dosavadní služby Fofrnetu se nejeví, jak jsem pochopil z článku Petra Chramosty v Grygovských novinách, pro obec ekonomicky efektivní ani pružné z hlediska místních požadavků.

K Vašemu návrhu na další navyšování rychlosti linky do obce se připojuji. Chápu současně, že mnohým jde spíše o nízkou cenu služby. Možná by bylo řešením, nevím zda technicky schůdným, zavedení dvou či tří výší paušálů, které by se lišily garantovanou(?) rychlostí připojení a Úrovní servisu. Každý by si tak mohl vybrat, co by mu vyhovovalo. Otazníček za slovem garantovanou vysvětluji tak, že při momentálním připojení nemáme garantováno zhola nic. Obec a Fofrnet jistě ví, proč tomu tak je. Domnívám se, že ani do budoucna nebude příliš vůle přistoupit na garance, protože by to vedlo k velkým disputacím a sporům. Zřejmě zůstane u toho, aby si každý vybral mezi poskytovateli internetového připojení takového, jehož služby v poměru cena-výkon-garance mu budou nejlépe vyhovovat.   

« Poslední změna: Leden 07, 2007, 08:15:08 dopoledne od J.S. »
IP zaznamenána

J.S.

Jaroslav Kober

• Nováček
  • *
« Odpověď #11 kdy: Leden 07, 2007, 08:45:53 dopoledne »

Vážený pane Chramosto a pane J. S.,
domnívám se, že jsme si přesně nerozuměli, protože já neočekávám, že grygovská síť bude mít nejlepší parametry při srovnání všech dostupných služeb. Chápu problematiku provozu malé sítě a právě proto jsem vyslovil své obavy. Byl bych však rád, kdyby bylo možné jasně definovat základní parametry. Odpověč pana Chramosty se omezila pouze na konstatování, že provoz sítě bude zajištěn lépe než nyní. Uvítal bych poněkud konkrétnější odpověč. Sami konstatujete, že doposud nebylo garantováno v podstatě nic. Proto by bylo vhodné, aby změna provozování sítě přinesla i změnu v této oblasti. Určitě není třeba se zavazovat k nesplnitelným podmínkám, ale nějaké by přece jen měly být.

Např. v oblasti SLA:
  • Výpadky v provozu obecního intranetu Grygov je možné hlásit na telefonní číslo XXX v době od 8:00 do 20:00 v pracovních dnech i ve dnech pracovního volna
  • Garantovaná doba zahájení řešení problému je v závislosti na typu poruchy následující:
    • V případě výpadku celého intranetu (všech uživatelů a všech služeb) bude řešení problému v době od 8:00 do 20:00 zahájeno nejpozději do 1 hodiny od nahlášení
    • V případě částečného výpadku (část uživatelů nebo část služeb) bude řešení problému v době od 8:00 do 20:00 zahájeno do 2 hodin od nahlášení
    • V případě výpadku konkrétního uživatele bude řešení problému na dohodě správce sítě s uvedeným uživatelem
  • Garantovaná doba odstranění závady je v době od 8:00 do 20:00 maximálně 4 hodiny. To platí v případě,že není nutné řešit poruchu HW jeho výměnou, potom je řešení výpadku ovlivněno vnějšími vlivy a odhadovaná doba výpadku bude oznámena uživatelům nejpozději do 4 hodin.

Nejde o návrh smlouvy, jde pouze o příklad, jak bych si představoval konkrétní odpověč na mou otázku. Podmínky každému jasné, srozumitelné a dle mého názoru splnitelné. Osobně si myslím, že tyto podmínky nejsou vzdáleny několik světelných let, ale pouze popisují stav, v němž by připojení k internetu bylo použitelné. Umožňují také porovnat nabídky různých poskytovatelů a vybrat si pro každého uživatele nabídku, která mu z jeho pohledu poskytne nejlepší poměr cena/výkon. Připomínám, že ceny nabídek jiných poskytovatelů na službu ADSL nejsou zase o tolik vyšší.
I  garantování podobných podmínek je podmíněno existencí více znalých pracovníků v oblasti správy sítě a jasným definováním systému servisních pohotovostí. Do této oblasti směřovala má otázka ohledně zajištění servisu sítě.

Snahu o zlepšení připojení k internetu v obci plně podporuji a svými připomínkami se snažím také přispět.

S pozdravem

Jaroslav Kober
IP zaznamenána

J.S.

• Amatérský pisálek
  • Globální Moderátor
  • Ultrasuperčlen
« Odpověď #12 kdy: Leden 07, 2007, 09:00:59 dopoledne »

Rozumím Vám dobře. Vždyť jsem taky uživatel a tohle by se mi maximálně líbilo.

Já to ovšem nevidím z pozice technika, ale možných potíží s jakoukoli garancí. Co by se podle Vás mělo stát, kdyby obec takové garance smluvně zaručovala a neplnila? Možná už mi rozumíte. Právě proto dosavadní smlouva nagarantuje nic, protože obec i Fofrnet nejsou vybaveni pro řešení sporů o nedodržení smluvních garancí. Pokud to ve smlouvě bude jen jako prohlášení, že se obec bude snažit, aby řešení bylo takové, jak navrhujete, nemusí to tam zase být vůbec. Ale mohlo by to být takto vyjádřeno na www stránkách obce v rubrice Obecní internet, kterou bude třeba nepochybně přepracovat.

Jednou z variant řešení je samozřejmě i to, že pokud pro obec ceny a kvalita služeb jiných poskytovatelů budou nedosažitelné, vysílání internetu zruší. To by ale nebylo prozíravé. Vzhledem k politice EU, která se týká přístupu občanů k internetu, bych spíše v budoucnosti očekával, že služba poskytovaná obcí bude pro občany v určité nižší kvalitě zcela zdarma anebo za minimální poplatek.       

Měli bychom si také všichni uvědomit, že poskytování internetového připojení obcí není podnikáním s cílem někomu v této sféře konkurovat, ale snahou o jakousi specifickou obecní službu našim občanům. Je to takový náš lidový internet
« Poslední změna: Leden 07, 2007, 10:08:35 dopoledne od J.S. »
IP zaznamenána

J.S.

J.S.

• Amatérský pisálek
  • Globální Moderátor
  • Ultrasuperčlen
« Odpověď #13 kdy: Leden 07, 2007, 10:43:34 dopoledne »

Jelikož to s obecním internetem bezprostředně souvisí, odkazuji na "historickou vsuvku" v podobě mého příspěvku zde: http://forum.grygov.cz/index.php?topic=377.0
IP zaznamenána

J.S.

Jaroslav Kober

• Nováček
  • *
« Odpověď #14 kdy: Leden 07, 2007, 11:35:47 dopoledne »

Osobně nepovažuji otázku smlouvy za nejpodstatnější, věnuji se spíše technické části věci. Jak sám píšete, jde o specifickou službu, obec těžko může přijmout závazky na Úrovni komerčního subjektu. Nespokojený uživatel jistě najde spoustu nabídek jiných poskytovatelů, které mohou vyřešit jeho požadavky.
Uveřejnění parametrů sítě a servisních podmínek na www stránkách obce v rubrice Internet by bylo z mého pohledu dostatečné. Neotvírá to prostor k případným sporům o nedodržení garancí, o které nikdo nestojí, ale uživatelé budou vědět co mohou očekávat a vyžadovat.
Byl bych ale rád, kdyby se změna provozování internetu využila pro zhodnocení zkušenosti s dosavadním provozem a jejich využití pro zlepšení fungování do budoucna. Proto mě prezentace projektu zaujala a pokusil jsem se přispět svými zkušenostmi. Představení projektu mi připadalo neÚplné, protože nebylo uvedeno personální zajištění projektu. V Grygovských novinách byla pouze zmínka o zajištění místního pracovníka (admina)  pro zajištění správy a servisu. Tato oblast mi připadala poněkud podceněna, protože mi není jasná dostupnost a zastupitelnost pracovníků v této oblasti. Do této oblasti směřoval můj původní dotaz. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavých věcí, ale odpověč na způsob zajištění servisu nikoliv.
IP zaznamenána

J.S.

• Amatérský pisálek
  • Globální Moderátor
  • Ultrasuperčlen
« Odpověď #15 kdy: Leden 07, 2007, 12:11:37 odpoledne »

Lépe je o zajišťování servisu informován Petr Chramosta. Tuším, že se zatím nevyjadřuje k této otázce zcela Úmyslně, neboť záležitost je v procesu dosud neuzavřeného jednání. Měli bychom to po nějakou dobu tolerovat. Vaše zcela věcné a rozumné připomínky zcela jistě nebudou opomenuty.

Snažil jsem se Vám jen ukázat "druhou stranu mince", protože v té se zase lépe orientuji já. Zatím tedy šlo o Úplně nejzákladnější záležitosti kolem připojení a jeho současná kvalita i rychlost podle toho vypadá (včera už jsem toho měl skutečně dost). Nehodlám se nějak vychrochtávat v minulosti, ale jde mi o to, aby byla pochopena má východiska a dosavadní zkušenosti. Smlouva v rámci našich obecních poměrů opravdu není příliš důležitá. Pro každého je určitě nejdůležitější faktické fungování sítě.

Nevidím důvod, proč by nakonec vše nemělo fungovat s naším "lidovým internetem" ke spokojenosti všech. Věřím, že pro více náročné uživatele, za které nás oba (Vás i mne) považuji, se snad najde nějaké forma této služby na vyšší technické Úrovni, za kterou si zaplatíme více než ten, komu bude stačit standard. Snad to nebude více než nyní.

Asi zbytečně předbíhám. Sám hodlám vyčkat, je se zlepší standardní služba a podle toho zvolím svůj další přístup. Snažím se pochopit, že některé záležitosti jsou zanedbány či běžely jen ze setrvačnosti (obsah www stránek obce, připojení k internetu apod.) a nelze čekat nápravu okamžitě. Jsem dost netrpělivý člověk, za což se omlouvám.
« Poslední změna: Leden 07, 2007, 12:43:13 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

J.S.

Jaroslav Kober

• Nováček
  • *
« Odpověď #16 kdy: Leden 07, 2007, 17:48:34 odpoledne »

Opravdu jsem nečekal, jak můj dotaz rozproudí diskuzi k uvedenému tématu.
Odpověč „pracujeme na tom, dáme vědět až budeme mít otázku plně ujasněnou“ považuji za plnohodnotnou odpověč, po nikom nechci, aby se vyjadřoval k ještě neujasněným otázkám.
Nemám nejmenší důvod předvídat, že provoz sítě v režii obce nebude probíhat na plně profesionální Úrovni. Naopak, držím novým správcům sítě palce, aby vše probíhalo bez problémů. Osobně se pohybuji v podobné oblasti a dobře vím, že zajištění provozu sítě pro cca 100 uživatelů není triviální. Proto je nutné vše ohledně provozu a servisu pečlivě naplánovat a vyřešit všechny související otázky. Všichni znají zákon schválnosti, když se má něco pokazit, tak se to pokazí v nejnevhodnějším okamžiku. Třeba v pátek večer, kdy jsou již správci sítě na prodlouženém víkendu na horách.
IP zaznamenána

J.S.

• Amatérský pisálek
  • Globální Moderátor
  • Ultrasuperčlen
« Odpověď #17 kdy: Leden 10, 2007, 12:22:40 odpoledne »

Byla ukončena ANKETA:

Otázka:
Jaká je vaše spokojenost se současným internetovým připojením (pouze obecní připojení firmou Fofrnet)?   

Úplná nespokojenost   0 (0%)
občasná nespokojenost   7 (70%)
nevím    2 (20%)
někdy jsem spokojen   1 (10%)
maximální spokojenost   0 (0%)

Celkem hlasů: 10

Byla nahrazena novou: http://forum.grygov.cz/index.php?topic=257.0
« Poslední změna: Leden 10, 2007, 22:01:56 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

J.S.

Stránka vytvořena za 0.215 sekund, 31 dotazů.