Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Autor Téma: Jan Nevěřil  (Přečteno 3827 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Petr Chramosta

  • Administrátor
  • Superčlen
  • *******
  • Oblíbenost: +193/-32
  • Offline Offline
  • Příspěvků: 699
  • Skype: mistostarosta
    • Skupina Žízeň
Jan Nevěřil
« kdy: Březen 06, 2011, 22:02:21 odpoledne »

Jan Nevěřil
(1925  -  2010), bydliště Grygov 227,
vedoucí Plemenářské stanice Grygov, dlouholetý předseda MNV v Grygově ( 1960 – 1990 ).


Pan Jan Nevěřil si zasloužil zařazení  do galerie významných grygovských občanů již dávno, ještě za svého života. Bohužel se to nepodařilo. Mrzí nás to, ale snad zařazení tohoto článečku do prvního čísla obnovených Grygovských novin a Grygovského otevřeného fóra se stane alespoň určitým dodatečným poděkováním za to, co on pro obec Grygov vykonal.

Nejdříve doplňme v počátku uvedená základní data z jeho života. Do Grygova přišel se svou manželkou Miroslavou a prvorozeným synem Miroslavem v roce 1951 z Měníku na Litovelsku. Za rok pak do rodiny přibyl ještě syn Jan. Rodina bydlela nějaký čas v bytě objektu plemenářské stanice, později v rodinném domě ( služebním ) hned vedle stanice. Po skončení aktivní činnosti („na důchod“ ) si Nevěřilovi koupili a zrekonstruovali rodinný domek ve Šrámkově ulici, kde také oba dožili.

Pana Nevěřila znal snad každý. Již z důvodu jeho funkce vedoucího Plemenářské stanice Grygov. Pracoval v ní téměř od jejího vzniku ( 1950 ). Za jeho vedení se stala stanice moderním zemědělským podnikem, kde panovaly vždy pořádek a čistota, kde se stále něco vylepšovalo. Byla zde jasně vidět osoba hospodáře, vycházejícího a čerpajícího ze starých hanáckých tradic.

Největší zásluhy o rozvoj obce pak přinesla jeho funkce  předsedy MNV v Grygově (poznámka pro mladší generaci – dnešní starosta obce ). Vykonával ji plných 30 roků ( 1960 – 1990). A vzhledem k tomu, co se v obci za ta léta vybudovalo, jak se doslova změnila její tvář, nutno říci, že odvedl svou práci opravdu dobře. Připomeňme si některá díla, pod jeho vedením obce vytvořená. Stavba sportovního areálu ( fotbalové hřiště i obě budovy ),   rekonstrukce mateřské školy sídlící v budově dnešního obecního úřadu, rekonstrukce budovy sportovního areálu na jedno oddělení mateřské školy, rekonstrukce „nové školy“ školní budovy, rekonstrukce budovy bývalého obchodu Krčkových na Dům služeb a výstavba dvou dominantních staveb v obci – mateřské školy a nákupního střediska. Dlužno podotknout, že velká většina zmíněných staveb byla prováděna v tzv. „akci Z“, tedy za podstatné pomoci občanů. Pan předseda byl doslova motorem těchto akcí. Jednak neúnavně a důsledně přesvědčoval spoluobčany ku pomoci, jednak pravidelně o sobotách a nědělích sám brigádničil, zařizoval dopravu materiálu a další. Prostě šel příkladem.

Nezastupitelnou úlohu v jeho funkci hrála i prezentace na veřejnosti. Vynecháme úkoly a povinnosti, které vyplývaly z funkce nejvyššího představitele obce, a všimněme si drobných detailů. Bylo pro něj naprostou samozřejmostí zůčastnit se všech akcí, pořádaných tehdejším Sborem pro občanské záležitosti. Vždy se na ně pečlivě připravil. Ať promlouval k mladým, či starým, vždy to mělo svou úroveň. Velmi často se loučil se zesnulými spoluobčany při jejich poslední cestě. Při setkáních se seniory, ať už společnými nebo individuálními, si vždy nenuceně a přirozeně dovedl s každým popovídat, podělit se o jeho starosti i radosti.

I důchodový věk si prožíval aktivně. Dokud mu zdraví dovolilo, hojně navštěvoval společenské a kulturní akce. O dění v obci měl stálý zájem. Jen ho mrzelo, že některé stavby, jimž věnoval tolik úsilí, práce a času, neplnily již ten účel, pro který byly postaveny.

Poslední setkání představitelů obce s panem Nevěřilem proběhlo v nemocničním zařízení, kde prožíval své posledení životní období. Byl již velmi nemocen,a tak ani příliš nevnímal poděkování, které jsme mu chtěli jménem občanů obce tlumočit. Tak tedy ještě jednou – děkujeme.


IP zaznamenána
Kéž nebe spustí záchranný pás, půjde-li proti nám, to co je z nás.
 

Stránka vytvořena za 0.042 sekund, 28 dotazů.