Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Autor Téma: Grygovské naděje - Vendula Vysoudilová  (Přečteno 1964 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Kamila Grmolenská

  • Redakční rada
  • Mladší člen
  • ****
  • Oblíbenost: +0/-0
  • Offline Offline
  • Příspěvků: 53
Grygovské naděje - Vendula Vysoudilová
« kdy: Září 08, 2016, 13:40:30 odpoledne »

Vendy a její (Zlý) sen

Třináctiletá Vendula Vysoudilová z Grygova navštěvuje již osm let taneční obor při Základní umělecké škole Žerotín. Na první pohled v sobě nezapře úspěšnou baletku a tanečnici. Je neustále v pohybu. Étericky vypadající dívka s proporcemi „správné“ baletky vystřihne v parku, na zahradě, na hřišti tu hvězdu, tu piruetu. Její maminka Romana Vysoudilová, která sama balet dělala, k tomu podotýká: „Už jako malá se neustále natřásala a já o existenci Žerotína věděla. Na přijímačky jsme šly, když dceři bylo právě dovršených pět let.“ Hlavní persona tanečního oboru paní Simona Křenková tehdy rozhodla, že tuto holčičku navzdory plné kapacitě přípravného ročníku musejí vzít. Vendy tak strávila dva roky v baletní přípravce, ale toho času rozhodně nelituje. Letos bude nastupovat už do absolventského 7. ročníku.
Na závěrečném vystoupení tanečního oddělení Žerotína v červnu mě fascinovalo, že téměř každá tanečnice bez ohledu na um či proporce měla sólo. Moji domněnku o individuálním přístupu Vendula potvrzuje: „Vedoucí pedagog každé skupiny, v mém případě Simona Křenková, přijde s nápadem pro ročník. Spolu pak vybíráme hudbu a dolaďujeme prvky na míru, protože ne všem jde to samé. Kostýmy se objednávají hromadně, nebo se recyklují z předchozích let.“ I díky tomu Venduly rodina přiznává, že dceřin koníček není zatím nijak přehnaně finančně náročný.
V současné době lze Vendy vidět na besídce či na soutěžích ve třech skupinových tancích: v klasické Tarantelle, v komických Kasuářících a ve velice úspěšném Zlém snu. Právě u posledně zmiňovaného vystoupení rovněž zafungovala recyklace. Simona Křenková zrealizovala Zlý sen poprvé před čtyřmi lety, ale rozhodla se ho upravit pro nynější Vendulin ročník, ve kterém jsou výkony dívek vzácně vyrovnané, vzácně dobré. A Zlý sen v loňské sezóně v podstatě vyhrál, co se dalo. Zvítězil na brněnské i olomoucké baletní soutěži i na Hradecké Odettě, kde se Žerotín celkově umístil na 1. místě v republice.
Vendy sice patří mezi velké naděje žerotínského baletu a po absolutoriu chce pokračovat na II. stupni další čtyři roky, ale jak sama říká, tanec pro ni bude vždy jen koníčkem a budoucnost spojit jen s baletem nehodlá. Už v 8. třídě uvažuje o kariéře psycholožky. Vyzrálost na třináctiletou dívku neobvyklou doplňuje celkové umělecké zaměření, Vendy hrála na flétnu, zpívá, ráda čte a píše vlastní literární tvorbu. V tom všem má plnou podporu rodiny, která jí moc fandí a všechny úspěchy naplno prožívá. S Romanou jsme se shodly, že Vendy působí na pódiu zcela přirozeně. „Dcera nikdy nebyla trémistka, ani jako úplně malinká nebyla z veřejných vystoupení vyjukaná,“ vysvětluje maminka.
Vendula spojila s tancem i svůj volný čas, nějakou dobu se účastnila taneční výuky malých dětí a část prázdnin trávila také tanečně. Účastnila se letní školy tance s intenzívním tréninkem, ze které si přivezla cenné zkušenosti. Stále však radost z pohybu vnímá jako prvořadou. „Paní učitelka nám vždy říkala, že není důležité vyhrát, ale užít si to. Naučila jsem se usmívat, i když se něco pokazí.“ Kéž bychom se tím všichni naučili řídit nejen při tanečním vystoupením, ale i v životě. Vendulce přejeme i nadále hodně štěstí a děkujeme za příjemné povídání.

                                                                                                                            -kg-
« Poslední změna: Září 24, 2016, 21:08:29 odpoledne od Kamila Grmolenská »
IP zaznamenána
 

Stránka vytvořena za 0.044 sekund, 29 dotazů.