Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Autor Téma: Jak správně jezdit v obytné zóně?  (Přečteno 2162 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Kamila Grmolenská

  • Redakční rada
  • Mladší člen
  • ****
  • Oblíbenost: +0/-0
  • Offline Offline
  • Příspěvků: 53
Jak správně jezdit v obytné zóně?
« kdy: Září 08, 2016, 15:10:11 odpoledne »

Jak správně jezdit v obytné zóně?
Téměř každý den si můžeme všimnout, jak malé povědomí mají řidiči o značce na počátku a konci většiny grygovských ulic. O značce OBYTNÁ ZÓNA. O pomoc jsme proto požádali  obecního policistu Mgr. Filipa Raclavského. Ten nám poskytl materiál vysvětlující vše podstatné, věnujte mu prosím pozornost, jedná se o celý "vnitřní Grygov":
Obytné zóny – z dopravního hlediska jsou takovými samostatnými městy ve městě. Platí v nich jiná pravidla, měly by být ideálními ulicemi pro dětské hry, procházky, pro rodinný život. Ne vždy tomu tak, ale je.

Obytná zóna je dle legislativy zastavěná část obce, jejíž začátek a konec je označen dopravní značkou. Je třeba si hlavně uvědomit, že to je oblast, která je vytržená z normálního provozu na pozemních komunikacích.

Souhrn pravidel:

Rychlost 20 km/h
Zákaz stání mimo vyhrazené plochy, tzn. parkoviště. Zastavit se může jen například na vyložení nákladu nebo na vystoupení osob.
V obytných zónách si také přímo na silnicích mohou hrát děti, nebo se po nich mimo chodníky mohou procházet chodci.
Řidiči musí umožnit chodcům bezpečný pohyb. V případě nutnosti musí i zastavit vozidlo. Naopak chodci a hrající si děti musí vozidlům umožnit průjezd.
Při výjezdu z obytné zóny dává řidič přednost všem vozidlům či organizovaným skupinám chodců. Tato přednost nemusí být nijak zdůrazněna, např. nemusí být zdůrazněna dopravní značkou „Dej přednost v jízdě“ nebo „Stůj, dej přednost v jízdě“. Značka konec obytné zóny povinnost dát přednost ukládá sama o sobě. Obytná zóna je totiž postavena na roveň například polní nebo lesní cesty.

                                                                                  -kg a Mgr. Filip Raclavský-
« Poslední změna: Říjen 23, 2016, 16:06:21 odpoledne od Kamila Grmolenská »
IP zaznamenána
 

Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 28 dotazů.