Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Autor Téma: GOG rozhovor s Monikovou Gábovou, mistryní světa v mažoretkách, srpen 2016  (Přečteno 2288 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Kamila Grmolenská

  • Redakční rada
  • Mladší člen
  • ****
  • Oblíbenost: +0/-0
  • Offline Offline
  • Příspěvků: 53

„Zkoušíme, dokud to nevyjde, a ono to jednou vyjde,“ říká o dřině v tělocvičně trenérská mistryně Evropy i světa Monika Gábová

Tentokráte jsme oslovily Moniku Gábovou, která je mistryní ČR, Evropy i světa coby mažoretka či trenérka mažoretek. Zároveň byla dlouho dobu jednou z lektorek Rodinného centra Grygov. O životě s mažoretkami jsme si povídaly na konci léta.

Monči, v prostředí mažoretek se pohybuješ již 17let, pamatuješ si na úplné začátky?
Na své začátky si pamatuju moc dobře. K mažoretkám jsem se dostala vlastně úplně náhodou. Vždy mě přitahoval tanec a hudba, v životě jsem vyzkoušela mnoho tanečních kroužků, ale konkrétně mažoretky mě oslovily až v roce 1999. V tomto roce se v Přerově konalo Mistrovství Evropy, kterého jsem zúčastnila coby divák. Poté dělaly přerovské mažoretky nábor a mě přijaly (smích). I když se to nezdá, někdo si stále pod mažoretkami představuje uniformy a dechovku a já tak opravdu začínala, ale dnes je již vše jinak. Mažoretkový sport se během pár let velice změnil. Hudba může být jakákoli moderní, pomalá i rychlá, kostýmy jsou krásně propracované, i pravidla se každým rokem zdokonalují.
Kdy se z tebe jako aktivní mažoretky stala trenérka?
V roce 2008 jsem dostala nabídku trénovat v Brodku u Přerova  přípravku pro děvčata ve věku od 6-10 let. Od té doby se náš soubor rozrostl z počtu 20 děvčat na nynějších 80 děvčat.  V roce 2010 jsem ukončila svoji aktivní činnost a začala se naplno věnovat trénování. Bylo to pro mě velice náročné. Když cvičíte, přijdete na trénink a o nic se nestaráte, odcvičíte pouze to, co po vás chce trenér, ale jako trenérka jsem musela absolvovat několik školení baletu, gymnastiky, twirlinkgových školení (práce s hůlkou), porotcovských zkoušek a mnoho dalších. I nyní jezdíme na školení.
Můžeš nám tedy říci něco víc k tvé hlavní volnočasové náplni, tj. k mažoretkám v Brodku?
Náš soubor se jmenuje GINA Brodek u Přerova a založila ho Jana Hebelková v roce 2008, nyní máme 4 kategorie, a to přípravku od 4-6 let, kadetky od 6-11 let, juniorky, které vedu společně s Klárou Mazalovou  ve věku od 12-14 let, a poslední seniorky od 15 a výše. Na každou kategorii máme dva trenéry, mezi kterými musí panovat souhra, jinak by náš soubor nepatřil mezi nejlepší. V každé kategorii je v průměru zhruba 17 děvčat, máme týdně dva  dvouhodinové tréninky a k tomu víkendové tréninky. Před soutěžemi jsou tréninky častěji, takže cvičíme třeba i čtyři víkendy po sobě. Trénujeme všude možně, ale nejvíce využíváme brodeckou ZŠ a sokolovnu. Náš soubor se kromě soutěží věnuje i vystupování na různých společenských akcí, jako jsou hody, zábavy, průvody, plesy, jezdíme i na zahraniční zájezdy, např. do Itálie, Francie, Chorvatska, Maďarska, Německa.
A můžeš, Moni, porovnat situaci během závodu? Bylo pro tebe náročnější vystupovat, nebo se teď jen dívat?
Určitě je pro mě o hodně náročnější dívat se jako trenérka. Jako trenér jsem i první člověk, na kterého se snese kritika. Prakticky cvičím a dělám mažoretky 24 hodin 365 dní v roce. Není den, abych se nevěnovala mažoretkám. Mažoretky mají sezónu od září do června, ale v září už začíná nová sezóna, takže celé prázdniny vymýšlíme témata, hledáme vhodnou hudbu, kostýmy, nápady v různých tanečních odvětvích. Během podzimu děvčata vše učíme, takže každý druhý víkend jsme na soustředění. Na jaře to vypukne v podobě soutěží, které sice končí v průběhu června Mistrovstvím Evropy, ale letos se ještě na konci srpna konalo v Praze  Mistrovství světa. Ale pokaždé se těšíme, já osobně jsem už dva dny před soutěží nervózní a nemohu dospat soutěžního dne. A pak přijde ten okamžik, kdy jsou děvčata nachystaná v nádherných kostýmech a celou dobu, kdy jsou na pódiu, nemohu ani dýchat. Při každém výhozu, otočce nebo těžším prvku jsem v křečích, protože jako trenérka holky opravdu znám a už poznám, kdo a kde to asi zkazí a při soutěži jen čekám, zda dotyčná udělá stejnou chybu jako na tréninku nebo mě mile překvapí (smích).
Odkud čerpáš inspiraci?
Inspiraci beru na každém kroku – z filmů, muzikálů, na internetu z videí. V mých začátcích se necvičily rozcvičky, o baletu jsem slyšela jen z povzdálí, gymnastika byla pro mě neznámá. Ale teď je vše jinak. A i já jako trenérka musím jít s dobou. Vše jsem se postupně učila a učím i nadále. Je mojí povinností umět to, co požaduji od svým děvčat. A jelikož je Česká republika  velmocí mažoretek, jsme to právě my, kdo udává tempo a trendy. A proto jsem velice ráda, že patřím k týmu z těch nejlepších.
Máme-li mluvit o týmu nejlepších z nelepších, je nějaká skladba, na kterou doteď ráda vzpomínáš?
Ráda vzpomínám na úplně všechny skladby, i když se snažím každý rok zlepšovat ve výběru, vyhýbat se chybám z předchozích let a zvyšovat nároky. Z mých let, kdy jsem cvičila, bych asi připomněla 1. místo na Mistrovství České republiky a Evropy s miniformací pro rok 2008 a 3. místo s miniformací na Mistrovství České republiky a Evropy pro rok 2009, dvakrát 4. místo na Mistrovství Evropy se skupinou.
Jinak má děvčata v loňském roce patřila mezi prvních pět na MČR, Mistrovství Evropy i světa. V poslední sezóně se umístila na krásném 3. místě v pochodovém defilé na MČR  a v červnu zvítězila na Mistrovství Evropy v Chorvatsku v defilé, 2. místo tamtéž získala v podiové sestavě. Také letos vyhrála na MIA festivalu v Praze.
MIA festival nebyl jediný pražský úspěch, co hezkého bys nám řekla o Mistrovství světa v Praze?
Mistrovství světa v Praze, které se konalo na konci srpna 2016, představuje náš největší trenérský úspěch. Všechny naše kategorie se předvedly v těch nejlepších sestavách a byly odměněny za celý rok tvrdé dřiny. Juniorky ve své kategorii vyhrály 1.místo v miniformaci s trenérkou Klárou Mazalovou a v pochodovém defilé a podiové sestavě naše děvčata obsadila vždy nádherné 3.místo. Konkurence byla obrovská v podobě souborů z Chile, Maďarska, Polska, Slovenska, Chorvatska, Afganistánu,Slovinska, Ruska aj. A také mnoha souborů z ČR.
Samozřejmě moc gratulejeme! Monči, vypadáš jako velice trpělivá osoba, dokážeš na tréninku zakřičet?
(smích) Velice si vážím toho, že vypadám jako trpělivý člověk, ale opak je pravdou. Na tréninku děvčata slyší hlavně mě. Ale jinak jsem klidný člověk (smích). Musím to brát s nadhledem, jsou to přece jen děvčata v pubertě a já se snažím z nich vytáhnout  to nejlepší. Bohužel se doba změnila a komunikace s děvčaty je horší, někdy prostě nechápou tu zodpovědnost ...
Co tě na této práci nejvíce baví a co naopak ti dělá potíže?
(smích) Všechno. To dobré i to špatné. Baví mě to a to je pro mě nejdůležitější. Nejsem typ člověka, který sedí doma na gauči a neví co s volným časem. Mám ráda tu rozmanitost. Každý rok, každá sezóna vás žene dál, pořád se chcete zdokonalovat, vymýšlíte nové a nové věci. Mám ráda hudbu, tanec, práci s lidmi. Ano, bývají problémy a starosti, ale musíte se nad ně povznést a zkoušet to znovu a znovu, dokud to nevyjde a ono to jednou vyjde (smích).
Po třech letech opouštíš Mažoretky Grygov, protože se již dále nedá skloubit tvá práce, rodina, GINA a tento kroužek. Jaké máš dojmy?
Holky byly strašně šikovné. Bude se mi po nich stýskat, některým jsem nabídla možnost přestupu k nám do Brodku, kde nabíráme zájemce po celý rok do všech věkových kategorií. Strašně ráda jsem tuto nabídku od RCG přijala a s velkým pláčem odešla. S holkama jsme zažily mnoho srandy, ale také dřiny. Byl to samozřejmě zájmový kroužek, proto jsem na holky nevyvíjela takový tlak jako na holky v Brodku, ale i tak jsme se pobavily a něco nového naučily. Holky vždy tak trochu i vychovávám, vedu je k poctivosti, odvaze, týmové hře, souhře mezi všemi, odpovědnosti, snad si to užily stejně jako já.
Závěrem bych všem moc chtěla poděkovat za podporu a realizaci na soutěžích i trénincích. Chci  poděkovat také mému manželovi za velkou trpělivost za celé ty roky. Kdo by se chtěl přijít podívat, jak mažoretkový sport vypadá nebo ho chtěl i vyzkoušet, ať neváhá podívat se na webové stránky a kontaktovat nás:  http://www.ginabrodek.websnadno.cz
                                                                                     Za rozhovor děkuje Ka
IP zaznamenána
 

Stránka vytvořena za 0.25 sekund, 28 dotazů.