Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Autor Téma: Stav vozovek, parkování automobilů  (Přečteno 7993 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Peters

 • Host
Stav vozovek, parkování automobilů
« kdy: Prosinec 30, 2006, 20:35:55 odpoledne »

Denně máme  před očima plné dálnice, silnice, ucpaná města. Čím to bude? Asi tím, že máme téměř všichni auta (někteří i více než jedno).
S tím jsme už všichni smíření, na koních už asi do práce jezdit nebudeme.
Kam ale všechna ta auta zaparkovat? Toť otázka.
Někdo má na svém pozemku garáž, stání. Někdo smí parkovat na obecním pozemku před svým domem, ať už mu v tom pomohla obec nebo se o to přičinil finančně sám. Jiní ale tyto možnosti nemají. Tyto spoluobčany svým způsobem chápu, ale nemohu souhlasit s tím, aby svým chováním porušovaly zákon, aby činili naše ulice ještě více rizikovými, než jsou!
Mluvím zejména o ulici Komenského, kudy projet bez problémů zvládá snad jen motocykl nebo kouzelník. Tak, jak všichni vědí, že musejí od 1.7.06 "svítit i přes den", tak by měli vědět jako řidiči, že stát tak, jak doposud stojí, nesmějí.

Viz.Úplné znění zákona č. 361/2000 Sb. ke dni 1. červenci 2006   
§ 25 odst.(3) Při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro každý směr jízdy; při zastavení musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro oba směry jízdy.

Dokud to nové zastupitelstvo nevyřeší, což určitě udělá, protože jedním z jejich předvolebních "slibů" bylo , že udělají něco s dopravou (snad ji jen nezpomalí).
Parkovací místa, jako v ulici Týnecká tam určitě jen tak nevyrostou, ale značka se zákazem stání na jedné straně by problém zmenšila.
Musí to být zlým snem snad každého řidiče, jet někde, kde nevím z které strany mi vběhne dítě pod kola, protože přes zaparkovaná auta nevidím a cesta je taaak Úzká... A když jede proti mě auto? Ani nemluvit.

Taky by se jednoho pěkného rána mohlo stát, že ti kterých se to týká, budou mít na svých miláčcích botičky, protože je někdo udal. A to není v naší malebné vesnici, jak jsem slyšel, nevídaný jev.
« Poslední změna: Leden 03, 2007, 14:56:56 odpoledne od Peters »
IP zaznamenána

koniklec

 • Nováček
 • *
 • Oblíbenost: +43/-36
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 26
Re: Parkování automobilů na Území obce.
« Odpověď #1 kdy: Leden 03, 2007, 08:28:37 dopoledne »

Při svých procházkách Grygovem vidím, že hlavně v době pořádání sportovních akcí na hřišti, je auty zcela ucpána ulice směřující ke hřišti -  Libušina ulice. Podle mě by se nabízelo vybudovat parkoviště na v současné době neupravené ploše mezi hřištěm a komunikací na náspu u železniční trati. Tento prostor by byl vhodný pro šikmé parkování osobních vozidel, případně z části pro podélné parkování nákladních vozidel.
Neznám majitele uvedených pozemků ani případné plány na jejich využití, jedná se pouze o námět na zlepšení možností parkování v obci.
« Poslední změna: Leden 03, 2007, 09:08:51 dopoledne od koniklec »
IP zaznamenána

Lída

 • Host
Re: Parkování automobilů na Území obce.
« Odpověď #2 kdy: Leden 03, 2007, 09:09:33 dopoledne »

Dobrý den Všem!
Ano s tímto souhlasím. Bydlím v ulici Libušina a parkování automobilů během fotbalových zápasů je katastrofa a to nemluvě o parkování ve vjezdech. Skoro vždy se najde nějaký ,,chytrák", který zaparkuje tak, že nemůžeme odjed z vlastního domu. A to i když vidí ve dvoře zaparkované auto. Takže každá taková akce pro nás znamená hlídat a napomínat takové ,,chytráky". A není to vždy příjemný rozhovor. Chtěla bych se tímto připojit k žádosti řešení tohoto problému.  Děkuji a přeji hezký den.
IP zaznamenána

J.S.

 • Amatérský pisálek
 • Globální Moderátor
 • Ultrasuperčlen
 • *****
 • Oblíbenost: +551/-25
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 1067
 • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Re: Parkování automobilů na Území obce.
« Odpověď #3 kdy: Leden 03, 2007, 10:41:39 dopoledne »

Nad obsahem příspěvků tohoto tématu mi srdce plesá radostí. Nastolený problém, věcnost, slušnost, snaha nalézt řešení, dokonce téměř na profesionální Úrovni. A k tomu normální připomínka někoho, koho se to citlivě dotýká.

Tři poznámečky:

1. při budování tolik potřebného parkoviště u hřiště by bylo vhodné vyřešit katastrofální stav vozovky v ulici Libušina a též plochu před vstupem do areálu, která je pokryta hrubým štěrkem,

2. parkování v ulici Komenského je skutečně v rozporu s dopravními předpisy, i když se snažím chápat, že lidé svá auta někam zaparkovat musí, co kdyby se zkusilo parkovat jen na jedné straně silnice?, anebo obětovat ty živé ploty a trávníčky mezi silnicí a chodníkem?,

3. někde na internetu jsem zahlédl, že obec v minulosti žádala dotaci na vybudování parkoviště u hřiště, ale nevím, jak to dopadlo ... už jsem si vzpomněl, bylo to v roce 2003 z Programu obnovy venkova, je to tady:

http://www.isu.cz/pov/pov03_14/detail.asp?id=15207

Asi to tehdy nevyšlo, ale proč to nezkusit znovu?
   
« Poslední změna: Leden 03, 2007, 21:26:20 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

                                                                            J.S.

Peters

 • Host
Re: Parkování automobilů na Území obce.
« Odpověď #4 kdy: Leden 03, 2007, 21:20:02 odpoledne »

Pane J.S.,
 
jsem rád, že pějete uchu lahodící sonáty na toto téma! Ale mnohem radši jsem, že se konečně našlo "pár" normálních lidiček, co píší o něčem a neléčí si tu jen komplexi. Děkuji za to jim i Vám.

Ulice Libušina je určitě zralá na  kompletní rekonstrukci, tak jako komunikace lemující park ze strany nákupního střediska. A mnohé další.
To, že tam parkují fotbaloví fanoušci a znemožňují tím vyjetí z domu občanům, kteří tam bydlí, je smutné. Asi bych vyváděl jako zvíře, "zabarikádovat" mě někdo doma.
Ten návrh, aby vzniklo parkoviště na travnaté ploše nad hřištěm, není špatný. Už teč to mnoho řidičů dělá... Ale obávám se, že nemalá část tohoto pozemku patří Českým drahám. A jak to vím? Nepovím ;). (Žádné nekalosti v tom nehledejte).

Chtěl bych poprosit i některého ze zastupitelů, aby se k této otázce vyjádřil.
Nechci to rozhodně hned. Vím, že máte určitě své práce až nad hlavu a pustit se do takovéto debaty vyžaduje dost času na přípravu podkladů.

Pěkný večer všem.
IP zaznamenána

Lída

 • Host
Re: Parkování automobilů na Území obce.
« Odpověď #5 kdy: Leden 04, 2007, 11:11:11 dopoledne »

Souhlasím s tím, že je celá ulice Libušina zralá na rekonstrukci, stejně jako komunikace u parku. Kličkujeme mezi dírami jak zajíci.
Plocha pokrytá hrubým štěrkem na konci ulice také není moc šťastným řešením. Máme dům nedaleko a obtěžuje nás velká prašnost a hluk, který vzniká při brždění a rozjíždění automobilů. Nemluvě o naší mládeži, která zde jezdí neÚměrně rychle a naschvál smykuje. V létě je to hodně nepříjemné, protože máme většinu dne otevřená okna a vše slyšíme.

Bydlím v ulici Libušina od narození a musím říci, že dříve to byla velmi klidná ulice, kde jsme si jako děti mohly v klidu a bezpečně hrát i na cestě, protože auta zde jezdila velice málo a slušně. Provoz byl jen při fotbalových zápasech a to jednou za čtrnáct dní. Za posledních 10 let se situace obrátila a je o strach pustit na ulici děti. Zvýšený provoz se podepsal i na stavu vozovky. Je neuvěřitelné jaký provoz může být ve slepé ulici.

Chtěla bych se zeptat, jestli by nešlo ulici Libušinu prohlásit za obytnou zónu nebo v ní omezit rychlost. Samozřejmě až po vyřešení problému s parkováním aut u hřiště. Bylo by vhodné řešit tyto problémy jako jeden celek.
Budu také ráda, pokud se nám k tomuto problému vyjádří někdo ze zastupitelů.
Pěkný den.
IP zaznamenána

Jiří Aust

 • Globální Moderátor
 • Mladší člen
 • *****
 • Oblíbenost: +148/-0
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 53
Re: Parkování automobilů na Území obce.
« Odpověď #6 kdy: Leden 08, 2007, 07:12:43 dopoledne »

Souhlasím, že situace v obci v oblasti kvality komunikací není dobrá (netýká se to jen ulice Libušina). Tato oblast určitě bude diskutovaná na obecním zastupitelstvu tak, aby se dle finančních možností stanovil časový rozvrh celkové rekonstrukce dopravní sítě v celé obci.
Automobil je fenomén doby a my jen stěží ho nějak výrazně omezíme. Souhlasím ale s tím, že nesmí nikoho omezovat v jeho přístupu do jeho domova. Právě při rekonstrukci obecních komunikací se s tímto musí počítat, tak aby nás omezoval co nejméně.
Návrh na umístění parkovistě se mi líbí.
« Poslední změna: Leden 08, 2007, 08:20:51 dopoledne od J.S. »
IP zaznamenána

Tom

 • Administrátor
 • Mladší člen
 • *******
 • Oblíbenost: +95/-41
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 95
Re: Parkování automobilů na Území obce.
« Odpověď #7 kdy: Leden 09, 2007, 06:01:12 dopoledne »

Oprava povrchu v ulici Libušina společně s řešením parkoviště u sportovního areálu je jedním z prioritních projektů Programu rozvoje obce Grygov. Přesnější termíny se dozvíte na zasedání zastupitelstva v březnu 2007.
Hezký den!
Tomáš Kubáček
IP zaznamenána

Lída

 • Host
Re: Parkování automobilů na Území obce.
« Odpověď #8 kdy: Leden 09, 2007, 10:39:22 dopoledne »

Děkuji panu Austovi a Kubáčkovi za odpověč. 
Vím, že naplánování oprav bude nějaký čas trvat. Proto bych se chtěla zeptat, jestli by díry v ulici Libušina nešly alespoň zazáplatovat. Hlavně na začátku ulice je stav velice špatný a díry už jsou hodně hluboké. Do zasedání v březnu je ještě dlouhá doba a stav komunikace by si zasloužil okamžité provizorní řešení i vzhledem k tomu, že je to jediná příjezdová cesta k areálu hřiště a pro obec je špatnou vizitkou.
Řešení stavu komunikací v obci (nejen v ulici Libušina) je vždy složitý problém z provozního i finančního hlediska, přesto doufám, že se Vám podaří najít řešení a všem se bude po našich cestách dobře jezdit.
Děkuji a jsem s pozdravem!
Lída Mutinová
IP zaznamenána

Peters

 • Host
Re: Parkování automobilů na Území obce.
« Odpověď #9 kdy: Leden 09, 2007, 18:03:25 odpoledne »

Také děkuji panu starostovi za jeho odezvu! Těším se na březen. ;)
IP zaznamenána

J.S.

 • Amatérský pisálek
 • Globální Moderátor
 • Ultrasuperčlen
 • *****
 • Oblíbenost: +551/-25
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 1067
 • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Re: Stav vozovek, parkování automobilů
« Odpověď #10 kdy: Únor 14, 2007, 17:59:01 odpoledne »

V zastoupení kulových čepů mého automobilu si dovoluji poděkovat za opravu děr na vozovce před křižovatkou v ulici Masarykova náves. 
IP zaznamenána

                                                                            J.S.

Petr Chramosta

 • Administrátor
 • Superčlen
 • *******
 • Oblíbenost: +193/-32
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 699
 • Skype: mistostarosta
  • Skupina Žízeň
Re: Stav vozovek, parkování automobilů
« Odpověď #11 kdy: Únor 14, 2007, 20:35:44 odpoledne »

V opravách výtluků svépomocí budeme průběžně pokračovat, po opravení větších děr vozovky v okolí základní školy se zaměříme na ulici Libušína a K Nádraží. 
IP zaznamenána
Kéž nebe spustí záchranný pás, půjde-li proti nám, to co je z nás.

J.S.

 • Amatérský pisálek
 • Globální Moderátor
 • Ultrasuperčlen
 • *****
 • Oblíbenost: +551/-25
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 1067
 • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Re: Stav vozovek, parkování automobilů
« Odpověď #12 kdy: Únor 18, 2007, 09:45:33 dopoledne »

Bylo by fajn, kdyby ve finále (za pár let) všechny komunikace v obci vypadaly jako ta hlavní.
IP zaznamenána

                                                                            J.S.

obcan

 • Host
Re: Stav vozovek, parkování automobilů
« Odpověď #13 kdy: Březen 01, 2007, 14:49:08 odpoledne »

Vedení obce by se mělo zamyslet nad tím co je důležitější - myslím že určitě parkoviště u hřiště nic nevyřeší. Opravte všechny komunikace - projíždím každý den do práce i odpoledne z práce ulicí Masarykova náves - samozřejmě nejsem určitě sám - je to jedna z hlavních cest - opravte tuto ulici než Vám někdo pošle fakturu za rozmlácený podvozek vozidla. Látáte ulice což je ještě horší akorát se tam vymele větší díra. Použíjte peníze na to, na co máte.....................zdar
IP zaznamenána

občan

 • Host
Re: Stav vozovek, parkování automobilů
« Odpověď #14 kdy: Březen 01, 2007, 17:14:53 odpoledne »

Nespravují...špatně...jsou díry
Látají....zase špatně...vymele se větší díra
Opraví Masarykovu náves...zase špatně...nespravili kanalizaci
A tak nám odborníku porač... na co prašule použít...na co jsou...nebo nejsou?
Dělaj to dobře tak tě to sejří!
IP zaznamenána

obcan

 • Host
Re: Stav vozovek, parkování automobilů
« Odpověď #15 kdy: Březen 01, 2007, 20:07:26 odpoledne »

Do měsíce očekávám opravu všech komunikací. Jinak.........Vám pošlu fakturu za rozmlácený spodek vozidla...........a odstěhuju se.................zdar
IP zaznamenána

J.S.

 • Amatérský pisálek
 • Globální Moderátor
 • Ultrasuperčlen
 • *****
 • Oblíbenost: +551/-25
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 1067
 • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Odpovědnost za škodu způsobenou rozbitou silnicí
« Odpověď #16 kdy: Březen 01, 2007, 20:33:52 odpoledne »

Abych nebyl nařčen z neobjektivity, neuvádím vlastní výklad této odpovědnosti, ale cituji článek renomovaného odborníka:

Autor: JUDr. Tomáš Beran

Odpovědnost za škodu způsobenou rozbitou silnicí

Kdy lze tento nárok uplatnit?

K dopravní nehodě a tedy i k poškození vozidla dochází často vlivem závad ve sjízdnosti, které jsou způsobeny povětrnostními podmínkami nebo stavem samotné vozovky. Odpovědnost vlastníka pozemní komunikace za škodu je ovšem značně zÚžena a přichází v Úvahu jen v zákonem vymezených případech, které jsou definovány jakožto závada ve sjízdnosti. Co je a co není závadou ve sjízdnosti bude zřetelné z následujícího výkladu.

Závadou ve sjízdnosti se dle ust. § 26 odst. 6 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, rozumí taková změna ve sjízdnosti dálnice, silnice nebo místní komunikace, kterou nemůže řidič vozidla předvídat při pohybu vozidla přizpůsobeném stavebnímu stavu a dopravně technickému stavu těchto pozemních komunikací a povětrnostním situacím a jejich důsledkům.

Současně dle ust. § 27 odst. 2 zákona o pozemních komunikacích platí, že vlastník dálnice, silnice nebo místní komunikace odpovídá za škody vzniklé uživatelům těchto pozemních komunikací, jejichž příčinou byla závada ve sjízdnosti, pokud neprokáže, že nebylo v mezích jeho možností tuto závadu odstranit, u závady způsobené povětrnostními situacemi a jejich důsledky takovou závadu zmírnit, ani na ni předepsaným způsobem upozornit.

Jak ze shora uvedeného plyne, je závadou ve sjízdnosti pouze taková vlastnost pozemní komunikace, kterou řidič nemůže předvídat za podmínky, že dodržuje pravidla silničního provozu (např. předepsanou rychlost) a že v případě např. zhoršených povětrnostních podmínek přizpůsobil jízdu (opět např. rychlost) stavu vozovky.

Kdy nárok uplatnit nelze?

(Ne)předvídatelnost

Nepředvídatelnost závady ve sjízdnosti je stěžejní podmínkou uplatnění nároku na náhradu škody. Tak např. vlastník vozidla nemůže uplatnit nárok na náhradu škody v případě, kdy je rozbitá silnice, řidič chvíli kličkuje mezi výtluky, až mu to jednou "nevyjde", do výtluku vjede a poškodí své vozidlo. V takovém okamžiku proto pro něj nebylo nepředvídatelné, že se závada ve sjízdnosti "vyskytne", když byla silnice zničená v delším Úseku a měl proto po zjištění prvního výmolu okamžitě zpomalit natolik, aby do dalšího už nevjel.

Bude-li se tedy jednat o část pozemní komunikace, která je v delším Úseku ve špatném stavu, sotva bude vlastník vozidla argumentovat tím, že se dalším výtlukům nemohl vyhnout.

Dalším argumentem, který rozhodně není na místě, je: "Tam to znám, tam je to zničené už dlouho a silničáři s tím nic nedělají..." Jestliže řidič určitý Úsek silnice zná a je si jejího špatného stavu vědom, nemůže pak argumentovat tím, že pro něj závada ve sjízdnosti byla nepředvídatelná.

Kalamitní stavy

Současně se vlastník pozemní komunikace může vyvinit z odpovědnosti tak, že prokáže, že nebylo v mezích jeho možností závadu odstranit, upozornit na ni anebo v případě povětrnostních podmínek jí zmírnit. Toto vyvinění bude moci vlastník komunikace uplatnit v případě kalamitních povětrnostních stavů, kdy nebude možno organizačně a technicky zajistit sjízdnost všech pozemních komunikací. Vždy se ovšem bude posuzovat v jednotlivé situaci, zda se vyvinil řádně či nikoli.

Jiné vlastnosti pozemní komunikace

Zákon o pozemních komunikacích výslovně stanoví, že řidič nemá nárok na náhradu škody, která mu vznikla ze stavebního stavu nebo dopravně technického stavu těchto pozemních komunikací.

To znamená, že nelze uplatnit nárok na náhradu škody z důvodu např. tvaru oblouku zatáčky, výhledu, náklonu, šířky vozovy apod. Tyto dopravně-technické vlastnosti pozemní komunikace jsou výslovně jako důvod uplatnění nároku na náhradu škody vyloučeny. Shodně tak nemůže být důvodem náhrady škody stavební stav vozovky. Stavebním stavem se rozumí kvalita, stupeň opotřebení povrchu, podélné nebo příčné vlny, výtluky, které nelze odstranit běžnou Údržbou, Únosnost vozovky, krajnic, mostů apod.

Z těchto důvodů bude proto poškozený vlastník vozidla marně uplatňovat odpovědnost za škodu u vlastníka pozemní komunikace.


Zdroj: http://www.autoweb.sk/pravni-poradna/odpovednost-za-skodu-zpusobenou-rozbitou-silnici/articles.html?id=4503
IP zaznamenána

                                                                            J.S.

Dosik

 • Plný člen
 • ***
 • Oblíbenost: +114/-42
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 180
Re: Stav vozovek, parkování automobilů
« Odpověď #17 kdy: Duben 15, 2007, 01:46:51 dopoledne »

Do měsíce očekávám opravu všech komunikací. Jinak.........Vám pošlu fakturu za rozmlácený spodek vozidla...........a odstěhuju se.................zdar

V ulici K Nadrazi se jiz neco deje. Byly opraveny diry v okoli krizovatky a krizovatka taky.Uvidime jak se to bude vyvijet dal, treba se opravi vsechny vymoly v obci  ;)
IP zaznamenána
 

Stránka vytvořena za 0.198 sekund, 28 dotazů.