Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Autor Téma: Poznámka ke kritice GOF a anonymity přispěvatelů  (Přečteno 3316 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

J.S.

• Amatérský pisálek
  • Globální Moderátor
  • Ultrasuperčlen
  • Oblíbenost: +551/-25
  • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Poznámka ke kritice GOF a anonymity přispěvatelů
« kdy: Listopad 19, 2006, 12:47:34 odpoledne »

Ozvali se první kritikové nového fóra. Jejich kritika však příliš podnětná není, neboť je pouze jednoslovná, tudíž nicneříkající (žumpa, podÚroveň). Přesto nás pobízí k dalšímu vylepšování fóra, na čemž pracujeme ze všech sil a co nám volný čas dovolí. Zmíněná kritika bohužel zavání spíše jakýmsi antagonismem pramenícím pravděpodobně z toho, že fórum vzniklo z iniciativy a díky technickým schopnostem pana Petra Chramosty, místostarosty obce, člena jedné ze dvou hlavních soupeřících volebních stran. Jsem rád, že jsem se s ním již seznámil i osobně a vyjasnili jsme si s vedením obce, že redakce fóra v žádném případě nebude stranit jedné politické straně či směru. Petr je sympatický nadšenec a pro nutnost zachování objektivity moderování fóra má pochopení. Doufám, že mu jeho předsevzetí vydrží co nejdéle. Ujasnili jsme si též, že J.S. jako globální moderátor může kdykoli okamžitě své činnosti zanechat a též obec může kdykoli přestat jeho služeb využívat, a to oboustranně bez nutnosti uvádění důvodů.

Kritikové anonymity přispěvatelů, ze které se stává již takový evergreen, by si měli uvědomit následující:

1. Dle pravidel fóra má každý přispěvatel právo na anonymitu.

2. Právo vystupovat ve fóru anonymně je naprosto běžným rysem prakticky všech internetových fór po celém světě. Je to prvek široké demokracie. Nad zneužíváním tohoto práva bdí jednak ostatní uživatelé fóra, kteří mohou nekorektnímu anonymovi sdělit své názory na jeho příspěvek a též redakce fóra v rámci péče o dodržování pravidel fóra.

3. Atmosféra v naší obci v současné době zřejmě spoustě lidí nedovoluje odhalit svoji totožnost v diskuzi. Jak se říká, doba na to není zralá. Lidé byli zvyklí z předchozího režimu mít obavy veřejně neanonymně projevit svůj názor a pokud se našli odvážní, mnohdy se se zlou potázali a režim se postaral, aby špatně dopadli. Toto dědictví nese celá naše generace a není lehké se ho zbavit. Také politika přístupu bývalého vedení obce k občanům v posledních letech v tomto směru nijak nenapomohla rozvoji slušné veřejné diskuze. Vůbec nejhorší ránu takové diskuzi však zasadilo předvolební, volební a především povolební období, kdy anonymita přispěvatelů do bývalého obecního fóra byla opakovaně zneužita a zejména předchozí vedení obce proti tomuto zneužití nijak nezasáhlo (proč asi?). Teprve zrušení starého fóra tomu učinilo přítrž.

4. Současní ostří kritikové nového fóra, u nichž vzhledem k obsahu nekonkrétní kritiky tuším, že si fórum ani neprošli a nepročetli, protože by jinak poukázali na to, co se jim konkrétně nelíbí, se vůči tomu starému nijak kriticky veřejně neprojevili. Přitom se podíleli na vedení obce, které mělo možnost kdykoliv do fóra zasáhnout a zneužívání fóra v podobě projevů ubohé sprostoty a primitivních bezduchých urážek zabránit. O fórum však nijak nepečovali a jeho význam podcenili. Proč dovozuji jejich stranický, Účelový a neobjektivní přístup? Dokud se urážky a sprostoty toho nejhrubšího kalibru týkaly jejich politických oponentů nebo řadových občanů, nic nepodnikli, neprotestovali a nezasáhli. Proč by se vzrušovali takovými protesty, vždyť Účel světí prostředky. Jakmile v novém fóru již nejsou tyto Útoky tak snadné a ozvaly se hlasy s pro ně nepřijatelnými názory, vytahují do boje. Ale nereagují jen na kritiku, plivají i po fóru jako celku, po práci jiných, které si zjevně neváží a kterou dokonce ihned po zoficiálnění fóra znevažují, aniž o ní mají dostatečné informace. Sami se ale dotčeně domáhají uznání jejich práce pro obec, kterou přitom nikdo z redakce fóra neznevažuje a nezpochybňuje.

Abych ale nebyl nevděčný. Je třeba ocenit, že do fóra přispěli neanonymně lidé vzdělaní a vážení, kteří se nebáli veřejně vyjádřit své názory. U lidí, kteří vstoupili dobrovolně do politického života obce, by mělo být pravidlem, že své názory prezentují před občany a umožňují jim vést o nich dialog. Je to zárodek pro dosažení Účelu tohoto fóra.                     

Vše je o lidech, vše je s lidmi, vše je o skutečné práci a ne o tom, co o ní říkáme a jak se propagujeme 

Domnívám se, že práce všech bude vždy nakonec hodnocena ostatními podle skutků a nikoli slov (uvedených ať již ve fóru nebo v propagačních brožurách anebo při veřejných projevech). A to platí jak pro bývalé, tak pro současné vedení obce a samozřejmě také pro redakci fóra.

Ale současně jsem přesvědčen, že slovo, slovo má svůj obrovský význam, aby mohly být realizovány skutky, aby se lidé dorozuměli a spolupracovali. Nakonec vzpomeňte, že na počátku bylo slovo ...

A Úplně na závěr připomínám své přání, v jehož kontextu toto moje vyjádření, práci globálního moderátora a celé redakce fóra, prosím, posuzujte:
http://forum.grygov.cz/index.php?topic=132.0
« Poslední změna: Leden 07, 2007, 16:42:56 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

J.S.

J.S.

• Amatérský pisálek
  • Globální Moderátor
  • Ultrasuperčlen
  • Oblíbenost: +551/-25
  • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Re: Poznámka ke kritice GOF a anonymity přispěvatelů
« Odpověď #1 kdy: Únor 09, 2007, 10:38:58 dopoledne »

Zcela náhodou jsem narazil na níže uvedené dva příspěvky, které vypovídají vlastně jakýsi příběh. Jejich autora neznám, ale zaujalo mne, že v nich řeší podobný problém, se kterým se zde potýkáme my. Proto jsem si dovolil je umístit sem. (zdroj příspěvků a informace o autorovi: http://georg.blogy.novinky.cz/0702/)

O diskuzích a hvězdoslovech

7. 2. 2007

Pár let zpátky mi přišlo jako dobrý nápad Účastnit se diskuzí pod články různých serverů - ať zpravodajských, tak třeba odborných. Člověk si přečet názory jiných, měl možnost konfrontovat názory své nebo si jen tak pročítal a bavit se na vtipných poznámkách jiných. Mám ale pocit, že doba se nějak změnila. Zhrubla - nebo jak to říct.

--------------------------------------------------------------------------------

Zkoušeli jste si někdy v poslední době zajít do diskuze třeba pod článek o politice? Skutečná radost počíst... Nejoblíbenější tvary slov jsou vulgarizmy, tón "nadávací", věcný a faktický obsah většinou nulový. Lidé si zvykli na svobodu slova, zvykli si na to, že mohou napsat prakticky cokoliv na kohokoliv, třeba i bez sebemenšího přehledu o stavu věci nebo skutečných faktech.

Maximálně jim "cenzor" smaže příspěvek, protože je vulgární nebo rasistický, ale není nic jednoduššího, než nahradit písmeno hvězdičkou a vznikne novotvar - třeba ko*ot. Možná by měli jazykovědci zauvažovat o zavedení nové skupiny slov. Mohly by se jmenovat třeba "hvězdoslova". Vyučovala by se už na základní škole, aby se i děti mohly orientovat na internetových diskuzích a měly tak možnost pročíst si mimořádně přínostý a faktický text o tom, jak někdo (prakticky kdokoliv) je ko*ot nebo pi*a. Diskuze jsou přece anonymní, tak proč to nenapsat.

Chtěl bych vědět, kolik z diskutujích by to dokázalo říci těm, o nich je článek a diskuze, přímo do očí. Nevím proč, ale mám pocit, že 90% přispěvatelů by skončilo u první věty. Třeba jen proto, že nejsou schopni odůvodnit, proč si to myslí nebo proč to píšou.

Ale zpět k mým návštěvám diskuzí... I když vlastně - o čem psát. Já na ty diskuze už ani nechodím. Příznávám se, někdy podlehnu. Možná doufám, že zrovna tahle bude bez hvězdoslov a něco se dozvím. Ale většinou.... co myslíte? Po půl minutě odcházím znechucen tím, že nejlépe hodnocené nebo nejčtenější příspěvky jsou na obsah hvězdoslov velice bohatá, případně jsou natolik radikální, že ani velice výřečný politik by je nedokázal obhájit.

Jsem přesvědčený o tom, že se zde projevuje podobný jev, jako je dav. Je to už zmiňovaná anonymita. To, že se člověk schová za nějaký nick nebo obrázek, mu dává obrovskou moc a sílu. Sílu říct cokoliv bez zodpovědnosti za svůj výrok. Proč se tihle novodobí hrdinové nepodepíší a za svým názorem si nestojí?

A tak jsem se rozhodl přejít na druhou stranu barikády. Už nebudu psát příspěvky k diskuzím a své názory pod společenské a politické rubriky. Už se nebudu Účastnit diskuzí s lidmi, kteří mnohdy jen provokují, ale bohužel častěji vůbec nevědí, o čem je řeč.

Pokud jste se dočetli až sem, znáte můj názor. Stojím si za ním, jsem připraven jej konfrontovat s kýmkoliv, kdo bude rozumným způsobem chtít, a nechci, aby byl anonymní. Je můj...

Jiří Malý (http://georg.blogy.novinky.cz/0702/o-diskuzich-a-hvezdoslovech)

O tom, že vyjádřit veřejně svůj názor - to chce silný žaludek

9. 2. 2007

Včera se stala zvláštní věc. Redakce Novinek vzala můj článek a vložila jej na hlavní stránku Seznamu.cz mezi ostatní. Když jsem si toho všiml, byl jsem v šoku. Když jsem si potom začal pročítat obrovským tempem příbívající komentáře, ztratil jsem slova. Byla to zkouška ohněm....

--------------------------------------------------------------------------------

Představte si, že vystopíte na letišti v JAR a na tričku máte obrovský nápis se slovy "Nemám rád černochy". Co by následovalo - netřeba popisovat. A obdoba toho se stala včera i mě.

Přiznám se, že jsem celý zbytek dne přemýšlel o tom, co jsem se dočetl. Mimo jiné to bylo také to, že jsem "přirození (dámské), pohlavní úd (slovensky), buzerant...", ale nutno říci, že se objevilo i mnoho textů souhlasných a nesouhlasných - slušných. Tímto za oba poslední popsané mnohokrát děkuji. Vážím si podpory i oponentury diskutujících.

Zvlášť mě zaujal příspěvek popisující, že "já si vozím do práce zadek služebním autem a vydělávám velké peníze, zatímco pisatel musí jezdit MHD a musí na rozdíl ode mě makat". Ano, má pravdu. Jezdím do práce služebním automobilem. Každý den 120 km a v průměru jsem v práci 11 hodin denně. Můžeme si to na čas vyměnit, jestli je ze strany přispivatele zájem....

Cestou do kanceláře jsem si procházel v hlavě, jak na to všechno reagovat. Psát odpovědi na jednotlivé příspěvky? To bych se z toho zbláznil. Vybrat ty nejzajímavější a reagovat na ně? To bych mohl nějaký zajímavý přehlédnout. A tak jsem zvolil variantu nejjednodušší - píšu tenhle text, který reaguje více-méně obecně.

Ze včerejší zkušenosti jsem si vzal několik poučení.

Psát něco pod svým jménem je rozhodně něco jiného, než například pod novinářskou zkratkou. Najednou ty nadávky a invektiva nejsou jen na váš nick, ale jsou přímo na jméno. Jsou osobní. Velice osobní. Přiznám se, včerejší příspěvky jsem promazával. Mazal jsem všechny silně vulgární nadávky, příspěvky, které nebyly k tématu a výroky jako například "Kdo nemá rád Paroubka...." nebo "Topolánek je....". Nemazal jsem již zmiňované normální negativní reakce.

Také mě napadlo, zda má nějaký smysl přispívat do tohoto blogu. Můj článek rozhodně neměl být nějakým káráním nebo poučováním těch, o nichž byl a kteří se tak záhy projevili. Jenže tím, že jej redakce Novinek vložila do běžné diskuze z něj toto "poučení" a "pokárání" udělala. Je to od nich trochu nefér. Vím, že na to mají na základě podmínek, se kterými jsem souhlasil, právo. Ale prosím, aby napříště raději rovnou zakázala diskuzi. Ne proto, že nechci svůj názor konfrontovat s názory opačnými. Ale abych byl zcela upřímný, píšu sem proto, že zde očekávám věcnou diskuzi k věci. Diskuzi, která k něčemu vede. A bučme upřímní - pod články na Novinky.cz se diskutuje na zcela jiné Úrovni, než u většiny článků v tomto blogu. V této souvislosti pro mě vyvstávají dvě varianty: buč budu pro každý případ zakazovat diskuzi rovnou nebo sem přestanu psát. První varianta je nesmysl, protože píšu právě proto, abych vyvolal diskuzi a zamyšlení. Varianta druhá mi naopak bere možnost vyjádřit se a přečíst si i názory jiných. Sám nevím, jak si s tím poradit.

Možná by bylo řešením povolit přispívat do diskuzí pouze uživatelům, registrovaným na jiném principu než na Novinkách. Jak jinak zajistit to, aby se skutečně žádaná diskuze nezvrhla do sbírky vulgarit? Ale to je spíše námět pro redakci.

Jak toto zamyšlení uzavřít.... Mám smíšené pocity. Prvotní euforie z možnosti psát je pryč. Vykopla mě z ní tvrdá bota hlouposti a omezenosti některých Účastníků diskuze. Vlastně ani nevím, zda potom, co napíšu poslední tečku další věty, budu mít chuť psát i dále. Protože psát o nepopulárních tématech veřejně - to chce silný žaludek.

Jiří Malý (http://georg.blogy.novinky.cz/0702/o-tom-ze-vyjadrit-verejne-svuj-nazor-to-chce-silny-zaludek)

Poznámka GM: pojem "přirození (dámské)" vytvořil náš automat na nahrazování slov, původně příspěvek citoval slovo jiné, vulgárnější .....
« Poslední změna: Únor 09, 2007, 14:30:43 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

J.S.

Stránka vytvořena za 0.352 sekund, 28 dotazů.