Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Autor Téma: Diskriminace žen  (Přečteno 6641 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

koniklec

• Nováček
  • *
  • Oblíbenost: +43/-36
Diskriminace žen
« kdy: Leden 08, 2007, 18:01:54 odpoledne »

Některé příspěvky na GOF svědčí o aktuálnosti tématu diskriminace žen v obecní politice. Ze sdělovacích prostředků se dozvídáme, že žen je v politice málo, někdy se hovoří dokonce o povinném zastoupení žen v politice, o tzv. kvótách. Zabrusme proto na chvíli do místních vod. V posledních volbách do zastupitelstva obce rozhodně ženy nebyly zastoupeny na kandidátkách v podílu, který by odpovídal ať už rovnému zastoupení, nebo zastoupení adekvátnímu podílu obyvatelstva. Jeden z politických subjektů dokonce do svých řad nepustil žádnou ženu. Naštěstí se našla i volební strana, která měla ženského lídra, a tak do jejích řad proniklo více zástupkyň druhého pohlaví. I tak některé ohlasy  od diskutujících na GOF svědčí o tom, že na ženy se nahlíží, jako by do politiky v obci Grygov nepatřily. Některé funkcionářky by neměly snad za svou práci pobírat odměnu, ač je to jinak obvyklé a její výše odpovídá celostátním zvyklostem, některé jsou zase díky jinému profesionálnímu názoru na text smlouvy označovány za zhrzeně ješitné a žensky dotčené, jiným byly v minulosti zase připisovány osobní těsné vazby na mužské funkcionáře. Obdobně se pak nahlíží i na pracovnice obecního Úřadu, ty by měly na pracovišti setrvávat i v noci, asi v bdělém stavu, a kamarádit se jen s vybranými jedinci. Vypadá to, že ženy jsou pod drobnohledem a že přispěvatelé mají za to, že opravdu existuje tzv. ženský pohled na svět. Politika je oblastí rozhodování, ve které by měly být reprezentovány zájmy všech skupin obyvatel, proč by tu pak ženy měly chybět. I místní političky, které nepřenášejí zrovna z místa na místo těžká břemena nebo nerubají krumpáčem před obecním Úřadem, ale obecními záležitostmi se zabývají tak, jak nejlépe znají a dovedou, mají v orgánech obce své místo a za svou práci si zasluhují odměnu. Kdysi se říkalo, že ženská musí pracovat dvakrát víc než chlap, aby si zasloužila stejnou odměnu za práci. Doufám jen, že takové myšlení je přežitkem, a není vlastní ani obyvatelům obce z předměstí krajského města, ani lidičkám z obce Grygov v roce 2007. Byla by ostuda všech, kdyby místo pro ženy měly vydobývat nějaké kvóty.
« Poslední změna: Leden 08, 2007, 18:30:00 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

J.S.

• Amatérský pisálek
  • Globální Moderátor
  • Ultrasuperčlen
  • Oblíbenost: +551/-25
  • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Re: Diskriminace žen
« Odpověď #1 kdy: Leden 10, 2007, 10:04:21 dopoledne »

Slovo diskriminace se mi jeví v poslední době nechutně zprofanované. Ohání se jím kdekdo při těch nejneuvěřitelnějších příležitostech. Úvaha koniklece se týká jen diskriminace žen, a proto to budu respektovat. Konečně mám příležitost se s ním v pohledu na něco ne zcela shodnout, abychom nebyli považováni za jednu bytost.

V obecní politice je podle mého žen přiměřeně celostátním průměrům. Ve vedení obce je to 33 %, což je číslo velmi slušné. O zastoupení žen v zastupitelstvu obce rozhodli voliči, kteří tím možná skutečně vyjádřili i jistou nedůvěru k Účasti žen v místní politice. Nemýlím-li se, činí zastoupení žen v obecním zastupitelstvu 22 %. Výtku ke kandidátce ZTL je možno přijmout, ale pro objektivitu podotýkám, že tato strana nakonec umožnila Účast ve vedení obce ženě a její členové, pokud je mi známo, nenamítali nic ani proti Účasti žen v zastupitelstvu obce. Vidím to tak, že není důležité, zda zastupitel je muž či žena, ale jestli je pro obec jeho působení v zastupitelstvu přínosem či nikoli. Z mého pohledu by klidně mohli být v zastupitelstvu samí bezpohlavní Marťani, kdyby efektivně spolupracovali a věnovali veškeré své Úsilí rozvoji obce a spokojenosti občanů.  

Diskriminace ženy bývá velmi často vytýkána v souvislosti s odměňováním za práci. V tomto směru bych na našem obecním Úřadu odhadoval vše v pořádku, snad s výjimkou neuvolněné místostarostky, jejíž nepříliš vysoký plat (v porovnání s některými administrativními pracovnicemi, vzhledem k významu její funkce, věku, zkušenostem a pracovnímu nasazení) opozici nepochopitelně dráždí. Možná jsou námitky proti její odměně jen skrytou formou „ocenění“ za její hlasování o postech ve vedení obce dne 31.10.2006.   

Požadavky na kvalitu práce, loajalitu a kolegialitu pracovníků obecního Úřadu s diskriminací žen nemají společného vůbec nic, platí rovnoprávně i pro muže. Kdo s kým kamarádí je nevýznamné, je to čistě věc jeho soukromí, pokud to ovšem sám veřejně nespojuje se svojí prací, nemá to vliv na plynulý a bezproblémový chod pracoviště a vztahy k nadřízeným. Opět platí rovnoprávně shodně pro muže i ženy.

Ženy a muži by měli být rovni v právech, neznamená to však, že jsou stejní ve svých typických vlastnostech a životních rolích. Zkuste jako muž porodit a kojit dítě, zkuste jako žena práci dřevorubce. To, že je někdo žena, jí nesmí být na Újmu v uplatnění v práci, v odměňování apod. Ale nemůže to znamenat výhodu při hodnocení plnění pracovních povinností nebo způsobu (ve smyslu korektnosti) jednání. Ženy jsou zpravidla v práci vytrvalejší, důslednější a pečlivější než muži (Účetní), ale zároveň typicky berou konflikty osobněji a jsou vztahovačnější (viz diskuze o knihovně). Výjimky jen potvrzují pravidlo. Muži jsou často méně citliví k některým věcem a nedokáží vytvořit atmosféru „mateřské“ péče (zdravotní sestřičky, pečovatelky apod.). Dalo by se dlouze pokračovat, ale pro tento Účel toho netřeba.

Nepovažuji proto za nepřípustné a diskriminační v ryze odborném problému poukázat na to, že přístup oponenta – odborníka, je zbytečně komplikován a znehodnocován jeho příslušností k tomu či onomu pohlaví. Přijímám jako muž výtku, že jsem roli oponentky v odborném sporu hodnotil dosti necitlivě (typicky mužsky), i když račte postřehnout, že jsem nakonec „gentlemansky“ ustoupil a nechal prosadit něco, s čím jsem odborně nesouhlasil. Důvody byly v tom, že jsem neměl rovné postavení v diskuzi a oponenti použili moci, vyplývající z jejich postavení. Uznávám, že k tomu tehdy byli z titulu svých funkcí oprávněni. Tehdy jsem na „ženskost“ přístupu neupozornil, jen jsem ji vnímal, učinil jsem tak až pro Účely mého literárního dílka. A tam už to je třeba brát trochu s nadhledem, v takových případech bývá nadsázka obvyklá. Ujišťuji Vás, že jsem se té mně zcela neznámé ženy nechtěl nijak dotknout. Jsem jen zvyklý na rovnocennější odbornou diskuzi, ve které se neuplatňuje mocenská pozice diskutujících (i když ji mají). Nechť přijme moji omluvu, dostane-li se k tomuto textu. 

Konikleci, děkuji za zpětnou vazbu, byl jsem bohužel vždy ve vztahu k ženám poněkud společensky neohrabaný. Nechť mi to je odpuštěno.
« Poslední změna: Leden 10, 2007, 10:17:00 dopoledne od J.S. »
IP zaznamenána

J.S.

koniklec

• Nováček
  • *
  • Oblíbenost: +43/-36
Rozpolcenost koniklece v otázce diskriminace
« Odpověď #2 kdy: Únor 05, 2007, 12:50:49 odpoledne »

« Poslední změna: Březen 02, 2007, 17:36:10 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

J.S.

• Amatérský pisálek
  • Globální Moderátor
  • Ultrasuperčlen
Re: Rozpolcenost koniklece v otázce diskriminace
« Odpověď #3 kdy: Únor 05, 2007, 15:54:56 odpoledne »

Víte, že mne při prvním povrchním pohledu na ta zařízení napadlo, jestli to není mlčky učiněný návrh na zřízení veřejných záchodků na obecní návsi jako ve Zvonokosích spisovatele Gabriela Chevalliera?

Tohle by nám náves vskutku neozdobilo:

Ještě poznámečku -  "Tři sudičky" jsou zatím podle mého názoru vrcholem Vaší zajímavé tvorby. Jen tak dál! 8) 8) 8) 

Chevallierův román Zvonokosy je dnes již považován za klasiku satirické prózy: od roku 1934, kdy vyšel poprvé, se dočkal nejen mnoha nových vydání, ale také divadelních a filmových adaptací. Děj skandální kroniky malého městečka v jihofrancouzském Beaujolais se točí kolem zdánlivě okrajové záležitosti - vybudování obecního pisoáru. Ovšem stavba této veřejně prospěšné "instituce" se stane jablkem sváru v předvolebním boji a rozeštve obyvatele Zvonokos na dva nesmiřitelné tábory: Záchodobijce a Záchodomilce. Groteskní téma posloužilo autorovi jako záminka k nepřekonatelně šťavnaté a jazykově bohaté karikatuře, v níž se s vtipem a šarmem vypořádal s francouzskými společenskými poměry po první světové válce, se světem maloměstské honorace, kléru i byrokracie.
Kromě svých literárních kvalit u nás košilaté a rozpustilé Zvonokosy zdomácněly také díky mistrnému překladu Jaroslava Zaorálka, jehož lehkost a rozverná hravost vytvářejí dojem, že mezi českým čtenářem a autorem originálu není prostředníka.
« Poslední změna: Únor 20, 2007, 15:15:47 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

J.S.

J.S.

• Amatérský pisálek
  • Globální Moderátor
  • Ultrasuperčlen
Re: Diskriminace žen
« Odpověď #4 kdy: Únor 20, 2007, 13:08:04 odpoledne »

Konikleci,

pokud by Vám přeřazení Vašeho grafického dílka sem vadilo, ozvěte se a já ho odstraním. Při vysypávání odpadkového koše mi bylo líto vysypat i Váš výtvor. Odpověč na jím položenou otázku již znám a těší mne, že jsem se ve svém původním odhadu nespletl  ;).   
« Poslední změna: Únor 20, 2007, 15:23:08 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

J.S.

Stránka vytvořena za 0.09 sekund, 29 dotazů.