Náš Grygov > Co se vám (ne)líbí a co byste si přáli

Děti a zdravení starších

(1/3) > >>

J.S.:
V Grygově se mi velmi líbí, že děti, které na ulici potkám, zpravidla pěkně pozdraví, přestože se neznáme. Svědčí to o jejich dobré výchově v rodině i ve škole. Není to samozřejmost a není to všude obvyklé. Všímají si toho i návštěvníci Grygova.

Tak děti:  "Dobrý den vám všem."

Peters:
Děti opravdu zdraví, jsou nepochybně dobře vychovávány... Horší to bude s některými dospělými, Ti ač své děti či vnuky ke slušnosti vedou, tak se tak sami nechovají.
Zkrátka: "Slušností není jen pozdravit, ale také odpovědět."

J.S.:
V poslední době zkouším osobní experiment. Zdravím každého, koho v Grygově potkám, je-li to přiměřené mému věku. Ne vždy se dočkám odpovědi, ale to není podstatné. Často se na mne někdo usměje a odpoví mi, nejčastěji hodně staří lidé. Dělám si tím dobře a snad i jim. Mladším samozřejmě rád a s dostatečnou hlasitostí na pozdrav odpovídám. Jejich pozdrav mne také vždy potěší. Nejvíc mne pozdrav těší od pubertálních výrostků, protože vím, že v tom věku to není lehké někoho jen tak pozdravit. Nezkusíte se k experimentu připojit? Nic to nestojí a efekt je příjemný.

Peters:
Tento experiment, jak píšete, zkouším již delší dobu. Nemyslím si, že problém je ve věku osob, které se potkají (snad jen to období dospívání, kdy člověk není na některé lidi a principy zvědavý).
Nemyslím si, že bych měl osobní konflikt s někým z naší vesnice, ani v minulosti jsem větší neměl. Proto Ti lidé nemají sebemenší důvod neodpovědět na můj pozdrav. Snad je ani svým vzezřením neurážím, jelikož o svou tělesnou schránku dbám a vhodně ji oblékám 8).

Můj experiment spočíval v tom, že osoba která mi vícekrát na pozdrav vědomě neodpoví...není mnou příště pozdravena. Vím, že tím nic nevyřeším, ale alespoň si neplácám zbytečně játra.

J.S.:
Tak to je moc fajn, že neexperimentuji sám. Jen nemám Úplně dořešeno, o čem píšete na závěr, tedy jak přistupovat k těm, kteří na pozdrav opakovaně neodpovídají. Připadne mi, že na to neodpovězení je třeba být dostatečně zvláštním člověkem. Také mne napadlo, abych nekřivdil třeba hluchému. Asi k tomu přistupujete rozumně. Ale třeba nám někdo poradí něco moudřejšího.

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi