Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Anketa

Souhlasíte s instalací komponentů protiraketové základny USA u nás v České republice?

Rozhodně nesouhlasím
Spíše ne
Nevím
Tak trochu ano
Samosebou souhlasím

Autor Téma: Protiraketová základna USA v České republice  (Přečteno 3694 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Petr Chramosta

 • Administrátor
 • Superčlen
 • *******
 • Oblíbenost: +193/-32
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 699
 • Skype: mistostarosta
  • Skupina Žízeň
Protiraketová základna USA v České republice
« kdy: Leden 26, 2007, 23:02:18 odpoledne »

ČR byla požádána ze strany USA o souhlas s umístěním součástí systému Národní raketové obrany USA na Území ČR, a to depeší.
 


Citace
Američtí vojenští experti, kteří hledají ideální místo pro vybudování protiraketové základny, navštívili prostory v Libavé na Olomoucku. Jedná se o jednu ze tří možných lokalit.


Nevím jak Vás, ale mě tato zpráva vcelku znepokojila.
Zvláště proto, že možné místo mám téměř "za domem".

 
Citace
Souhlasíme s vývodem premiéra, že vznikem nové situace se mění bezpečnost ČR a jejích občanů. Ano, ale k horšímu. Nesčetněkrát byly ze strany oponentů a kritiků umístění základny snahy o prolomení informační blokády, převážná část medií nemá zájem (nebo snad dokonce nesmí?) informovat občany objektivně i o rizicích spojených s existencí byť „pouhého radaru“. Tzv. vysvětlovací kampaň, o které premiér hovoří, je dosud a bude i nadále zcela jednoznačně jednostranně cíleně orientována na přesvědčení důvěřivých občanů o neškodnosti radaru, který je snad dokonce ochraňuje. Nikdo v této kampani občanům neřekne, že tento „neškodný radar“ je v podstatě nejdůležitější součást v celém systému, bez něhož je celá základna hluchá a slepá. Proto také tato neškodná součást představuje cíl prvního zničujícího Úderu. Nikdo zřejmě také nemá zájem informovat občany o důsledcích tohoto Úderu na obyvatelstvo při použití jaderné, biologické nebo chemické munice. Nikdo také nehovoří o důsledcích při sestřelení letící rakety s takovou municí. (Britské listy)

Občanské sdružení Vojáci proti válce vyzývá:
Citace
    * vládu a sdělovací prostředky ČR k objektivnímu objasňování všech aspektů týkajících se existence součástí protiraketové základny USA na Území ČR;
    * poslance Evropského parlamentu k seznámení Evropských institucí prostřednictvím
    * Evropského parlamentu o nebezpečí, které z této základny USA vyplývá nejen pro ČR, a o záporných stanoviscích převážné části občanů;
    * vládu, poslance a senátory Parlamentu ČR bez rozdílu politického přesvědčení k prosazení referenda o umístění součástí systému Národní raketové obrany USA na našem Území, protože pan premiér se mýlí: mimo otázky bezpečnosti se mj.jedná také o další částečnou ztrátu suverenity na Území vyčleněném pro základnu a příslušné ochranné pásmo.

Po internetu kolují poplašné zprávy, že:
Citace
Výkon té věci přes 500 MW ERP, v impulzním režimu dvounásobek. To je jen pro informaci 1000 krát více, než vyzařuje často kritizovaný vysílač na Žižkově. Navíc aby mohl radar vidět i za horizont, bude se podle aktualního stavu ionosféry prolačovat v dosti širokém rozmezí kmitočtů. To v praxi znamená, že 100 kilometrů kolem toho monstra budou permanentní problémy s bezdrátovým internetem, vysílačkami a mobily nebo dokonce i s otevíráním aut dálkovým ovládáním.ýkon té věci přes 500 MW ERP, v impulzním režimu dvounásobek. To je jen pro informaci 1000 krát více, než vyzařuje často kritizovaný vysílač na Žižkově. Navíc aby mohl radar vidět i za horizont, bude se podle aktualního stavu ionosféry prolačovat v dosti širokém rozmezí kmitočtů. To v praxi znamená, že 100 kilometrů kolem toho monstra budou permanentní problémy s bezdrátovým internetem, vysílačkami a mobily nebo dokonce i s otevíráním aut dálkovým ovládáním.

Přidám ještě pár serioznějších názorů:
Citace
Provoz radaru s anténou o ploše o 123 metrů čtverečních a její vyzařování má vliv na zdraví člověka (EMR 150m 2.5 mW/cm2). O tom není sporu. To je tak u každého radaru na letišti, tak i u rozbité mikrovlnky. Ale stejně jako u mikrovlnky - abych to Alíkovi připodobnil - má vzdálenost a vyzářený výkon svůj vliv na poškození masa - propečení :-) ... EMR mikrovlnné trouby je na vzdálenost 5cm 5,0 mW/cm2 Ale ERP, uváděné nějakým anonymem v mailu kolujícím po internetu, je nesmyslné. Nemáme poznatky, že by bylo třeba takto velkého vyzářeného výkonu.(Stanislav Kaucký: Protiraketová obrana USA: XBR a SBX radary)

Citace
Základna v Česku by se měla stát součástí systému GBMD (GMD - Ground Based Midcourse Defence), který zachycuje či ničí Útočnou raketu v prostřední fázi jejího balistického letu, nikoliv THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), který ji detekuje v poslední, závěrečné fázi letu a který používá anti-rakety Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3).(Missile Defence Agency)

Citace
Nicméně, operace radaru XBR by vyžadovaly realizaci zkoušek a koordinace řízení letového prosotru v okolí radaru. Koordinace mezi obsluhou radaru a řízním leteckého provozu teprve zajistí, že radar světlo neoslepí letadla či nezpůsobí výbuch na jejich palubě. Kontrolní zóny jsou 5 kilometrů na zemi a 8 kilometrů ve vzduchu okolo radarové základny . Letadlo nesmí být vystaveno soustředěnému paprsku na vzdálenost 50 kilometrů. Mladá fronta Dnes ale pravdu měla, když uvedla 29. srpna 2006 informaci, že protiraketový radar USA v ČR by mohl ohrozit letadla. Ve vzdálenosti několika desítek kilometrů, nejméně oněch 50 km, by se musel vytvořit prostor, nad kterým by byly přelety zakázané. Což lze v ČR dost těžko, aniž by to způsobilo problémy.

Mezinárodně platné normy pro bezpečnost před ozářením by měla být teoreticky dodržována i na základně. Limity expozice ANSI/IEEE C95.1 1991 by měly zajistit, že osoby nebudou ovlivněny elektromagnetickým zářením vydávaným XBR radarem. Teoreticky...

Limity expozice jsou funkcemi času, síly a frekvence. Jsou dvě uvažováné expozice: v kontrolovaném prostředí a a ve vnějším, nekontrolovaném prostředí. Kontrolované prostředí jsou oblasti, kde je přístup je omezen na zaměstnance. Oblast 150 metrů okolo radaru by měla být kontrolovaným Územím, které by mělo být oploceno a kontrolovano bezpečnostním personálem, který zajistí aby nenastal žádný neautorizovaný přístup. Věřit oficiálním armádním Údajům o vlivu jejich činnosti na životní prostředí lze i v USA, a tam zvláště, pouze podmínečně a se značnou dávkou rezervy. Ale budiž....

Nejvíce ohroženi "upečením" jsou ptáci a zvěř. Lidé ze základny vědí, kdy nevycházet z Úkrytu a kam nechodit. Pták ne. V nekontrolovaném prostředí jsou limity ozáření nastaveny normou ANSI/IEEE C95.1 1991. Vodiče by neměly být ovlivněny nijak. Existuje možnost rušení televizního příjmu na vzdálenost 5 kilometrů , rušení rozhlasového příjmu na vzdálenost 7 km a příležitostná statická elektřina se může vyskytovat v některých případech použití radaru ve vzdálenosti 10 kilometrů. Oficiálně. (Missile Defence Agency - BMDO FACT SHEET JN-00-19)

Citace
Vzorec pro výpočet radiace je

Pd = Pt + Gt – Lp + 20logF – 38.5

kde Pd příkon, Pt vysílací výkon, Gt zisk antény, Lp přenosová ztráta 20logF + 20logD + 32.4, F frekvence, D vzdálenost. Tentýž vzorec použitý pro výpočet vzdálenosti je pak

D = 10-1 ((Pd – Pt – Gt + 70.9)/(-20)) (NMD Deployment Final EIS , X-band radar — Electromagnetic Radiation)

Citace
Počítačové monitory a jiná domácí elektronika by toreticky ovlivněny být neměly. Když by byl plně funkční, potřeboval by radar přibližně 30 - 60 osob jako obslužný personál. Jiné podpůrné personální požadavky (ostraha, zázemí) jsou závislé na umístění a množství existující infrastruktury. Základna XBR radaru by teoreticky měla být prostorem o průměru 150 metrů, zahrnující místo pohyblivé stativové nohy radaru s přidruženými kontrolními a servisními zařízeními, generátor výroby energie, objekty řídícího střediska, družicové vysílací pracoviště a Území s kontrolovaným přístupem . Tyto požadavky by zahrnovaly oblast přibližně 7 hektarů.

Radar kmitočtového pásma X (X-band Radar, XBR) je součástí skupiny pozemních radarů GBR (Ground Based Radar). GBR je název rozšiřujícího vývojového projektu, který byl odvozen od předchozího programu s názvem NMD-GBR (pozemního radaru pro americkou národní protiraketovou obranu). Radar je konstrukčně odvozen z radaru, využívaného v rámci systému Aegis na bojových lodích. Hlavním rozdílem je, že radar SBX pracuje v kmitočtovém pásmu X, zatímco radar systému Aegis v pásmu S (radar systému Patriot v pásmu C). Radar, umístěný vyvinula firma Raytheon Integrated Defense Systems pro firmu Boeing, hlavního dodavatele v rámci projektu Agentury MDA. Jeho maximální dosah na detekci typické bojové hlavice převyšuje 4000 km, maximální teoretický dosah je 6700 km .

Radar XBR na ostrově Shemya má mít podle informací FAS střední ERP 170 kW, krátkodobou špičku tedy může mít okolo 500 kW - 4MW . (FAS: Ground Based Radar GBR - X-band Radar XBR)

Citace
Největší radar této třídy SBX-1, vážící 2 000 tun, je na samohybné ropné plošině Moss 5, Adak Island, Aleutské ostrovy.(foto SBX-1)


Citace
4MW je "peak" výkon námořního radaru AN/SPY-1A/B systému AEGIS ("Advanced Electronic Guidance Information System"), osazeného na amerických, australských, jihokorejských, norských a španělských křižnících. Protoyp radaru AN/SPY-1 byl osazen na USS Norton Sound. Poslední, upgradovaná verze AN/SPY–1B(V) je na křižníku USS Port Royal operační skupiny Nimitz. Ten je vybaven i dalšími senzory - například 2D radarem AN/SPS-49  v pásmu L band (850 - 942 MHz) s dosahem 250 námořních mil pro detekci letadel. Řízení vlastních střel obstarává radar AN/SPG-62 (Radary AN/SPY–1)

Citace
Firma Raytheon obdržela od společnosti Boeing, která je hlavním dodavatelem pozemní části systému protiraketové obrany GMD (Ground Based Midcourse Defense), dodatečný kontrakt v hodnotě 32,7 miliónů dolarů na dlouhodobé zabezpečení provozu XBR radarů (X-Band Radar, radar kmitočtového pásma 8-12 GHz) a námořní verze SBX (Sea-Based X-Band Radar). Součástí uzavřeného kontraktu je odborný výcvik technického personálu pro zajištění trvalého provozu radaru, Údržby a ošetřování a poskytování náhradních dílů v průběhu roku 2007.(Spacewar: Boeing gives Raytheon XBR radar contract )

Citace
Výkon radaru je adekvátní srovnatelnému s velkými vysílači radiových vln v pásmu VKV. Po anténách nikdo lézt nebude..., stejně jako nikdo neleze po anténách současných radarů či po anténních stožárech vysílačů. Celkový průměrný příkon (požadavek na energii počítačů, radaru, osvětlení, tepla ap. celého zařízení má být ale v akždém případě větší než 1MW.

Požadavek na autonomní zdroj proudu - nejspíše kompaktní plutoniový článek či jiný jaderný reaktor (obdobný jako na ponorkách, bojových lodích či družicích) - je logickým požadavkem energetické soběstačnosti radaru při logickém předpokladu zničení okolní infrastruktury. Co to znamená, to si domyslíte. Nicméně, reaktor je kompaktní, bezÚdržbový, nárazuvzdorný a vysoce Účinně pancéřovaný. Za jiných okolností může být radar v mobilním povedení a pak je napájen mobilním generátorem proudu na těžkém tahači.

Informace anonyma je tedy nejspíše dezinformací. Lze jen spekulovat, zda záměrnou, nebo nechtěnou. Dává ale možnost oficiálního výsměchu zastánců vůči odpůrcům a tím znehodnocení občanských hlasů proti základně. Co to znamená, to si domyslíte.

Problém základny podle našeho názoru není ve výkon ERP, ale v samotné existenci americké základny jako exteritoriálního Území (vybavené čímkoliv) a umístění v České republice. Možnost české kontroly vybavení a funkcí základny je nulová. Požadavek oslepení radaru v prvním Útoku je základním požadavkem vedení jakékoliv války. Vzpomeňte si na první válku v Zálivu - bombardování Bagdádu... Prvním krokem bylo, že se radary špionážní akcí (implantovaný vir v v čipu na desce systému francouské počítačové tiskárny, zapojené v počítačové síti v iráckém genštábu) rozostřily a zavedla se do nich umělá chyba. Druhou akcí se přesně naváděnými raketami z velké výšky definitivně radary oslepily a pak teprve začala letecká operace. Saddámovy baterie střílely naslepo do vzduchu...

Česká republika se tak komplexně a jednou provždy stává satelitem USA, a automatickou součástí jakýchkoliv koalic pro vedení války. I proti státům, vůči kterým nebude mít nic. To je rozbití evropské jednoty v zahraniční a obranné politice. A o TOTO právě jde. Cílem je rozbít EU a zahraniční vztahy s USA řešit bilaterálně. A uznáte, že pak je možností ovlivnit zahraniční a válečnou politiku USA opravdu málo... (Britské listy)

« Poslední změna: Leden 27, 2007, 20:03:28 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána
Kéž nebe spustí záchranný pás, půjde-li proti nám, to co je z nás.

Dosik

 • Plný člen
 • ***
 • Oblíbenost: +114/-42
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 180
Re: Protiraketová základna USA v České republice
« Odpověď #1 kdy: Únor 08, 2007, 18:13:32 odpoledne »

Urcite jste uz slyseli o tom , ze americka vlada chce, na nasem uzemi vybudovat radarovou zakladnu, pro navadeni "obrannych" raket, ze zakladny ktera ma byt vybudovana v polsku.
....projevte svuj nazor na americkou radarovou zakladnu prostrednictvim ankety
http://www.nezakladnam.cz/
IP zaznamenána

Petr Chramosta

 • Administrátor
 • Superčlen
 • *******
 • Oblíbenost: +193/-32
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 699
 • Skype: mistostarosta
  • Skupina Žízeň
Re: Protiraketová základna USA v České republice
« Odpověď #2 kdy: Únor 17, 2007, 03:07:06 dopoledne »

Tisková konference ve Washingtonu. President Spojených států amerických vyjádřil svou soustrast všem Slovákům a Rakušanům a poděkoval Čechům a Polákům za to, že zabránili atomovému Útoku na Washington.21. Únor bude nezapomenutelným dnem pro celé lidstvo. Atomová raketa letěla na Washington. Podle hlášení NATO ji odpálili fundamentalisté v pohraniční oblasti mezi Pákistánem a Afghánistánem. Raketa letěla směrem do Evropy, když mužstvo americké radarové základny v ČR zalarmovalo raketovou obranu v Polsku. Díky velice profesionální práci amerických specialistů byl let rakety přerušen. Bohužel se nedalo zabránit tomu, že jaderná hlavice vybuchla, a to náhodou nad Bratislavou. Celé město byl zničeno. Obětmi se stali také obyvatelé Rakouska. Počty mrtvých a raněných zatím nejsou známy. Ekonomické škody jdou do víc než 100 miliard amerických dolarů. President Spojených státu amerických vyjádřil svou soustrast a přislíbil okamžitou pomoc.

Hrůza! Zpotil jsem se. Při probuzení jsem na okamžik nevěděl, co se opravdu stalo. Pamatoval jsem se, že datum tiskové konference bylo 21. Února 2010. Ale zatím máme teprve 2007. A základna v ČR zatím nebyla vybudována. A možná, že existují důvody, aby nikdy vybudována nebyla…
IP zaznamenána
Kéž nebe spustí záchranný pás, půjde-li proti nám, to co je z nás.

Roman S.

 • Nováček
 • *
 • Oblíbenost: +6/-0
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 3
Re: Protiraketová základna USA v České republice
« Odpověď #3 kdy: Březen 08, 2007, 09:38:02 dopoledne »

udělejte si vlastní názor...   ???
pravda a pověry, mýty a skazky...
přečtěte si proč nám chtějí lhát...

http://3dpano.eu/rs/Z%C1KLADNA%20-%20Maginotova%20linie%20nad%20oblaky.pdf

je to v *.pdf ..a clanek je ze serveru :

http://www.mwm.cz/  kde jsou dalsí moc zajímavé články.

R.
IP zaznamenána

Petr Chramosta

 • Administrátor
 • Superčlen
 • *******
 • Oblíbenost: +193/-32
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 699
 • Skype: mistostarosta
  • Skupina Žízeň
Re: Protiraketová základna USA v České republice
« Odpověď #4 kdy: Listopad 11, 2008, 22:24:01 odpoledne »

IP zaznamenána
Kéž nebe spustí záchranný pás, půjde-li proti nám, to co je z nás.
 

Stránka vytvořena za 0.107 sekund, 31 dotazů.