Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Autor Téma: Pravidla internetové diskuzní etikety na tomto fóru aneb DESATERO PŘIKÁZÁNÍ  (Přečteno 7542 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

J.S.

 • Amatérský pisálek
 • Globální Moderátor
 • Ultrasuperčlen
 • *****
 • Oblíbenost: +551/-25
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 1067
 • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.


Internetové diskuze mohou být plodné, ale často také plné nenávistných a nekonstruktivních "štěků" uživatelů. Diskuze by měla mít smysl a být přínosem pro život v obci, aby se v ní cítili dobře všichni, kteří se umí vyjadřovat slušně a věcně. úroveň diskuze je vizitkou jejích občanů.  

Pravidla internetové diskuzní etikety na tomto fóru:

Pravidlo 1
Jsme všichni lidé. Nikdy nezapomínejte, že ten, kdo čte Váš příspěvek, je člověk či osoba, kterou můžete snadno urazit, zranit a ponížit. Není slušné urážet druhé. Nikdy nepište nic, co byste nedokázali druhému říci do očí. Když už chcete druhého napadat, sdělte to předem.

Pravidlo 2
Řiďte se na Internetu stejnými pravidly jaká by měla být dodržována v reálném životě, tedy chovejte se dle etických a morálních zásad a neporušujte platné právní předpisy.

Pravidlo 3
Uvědomte si, kde se zrovna nalézáte. Jde o diskuzní fórum na www stránkách obce Grygov. Nejdříve se dívejte kolem sebe, přemýšlejte a pak se teprve projevte.

Pravidlo 4
Mějte ohled na ostatní. Je v pořádku, když si myslíte, že to, co právě děláte nebo si myslíte, je ta nejdůležitější věc na světě. Ale neočekávejte od ostatních, že s Vámi budou souhlasit. Zvažte, kdy je dobré použít přímý e-mail (oslovit přímo a soukromě) a kdy umístit příspěvek do veřejné diskuze. Pište příspěvky, které jsou k věci. Všichni účastníci diskuze by měli nejprve projít fórum a ověřit si, zda dané téma již není či nebylo probíráno. Není též od věci nahlédnout na www stránky obce, zda se tam požadovaná informace nenachází. Pokud najdete téma, které je podobné Vašemu problému, připojte, prosím, svůj příspěvek na konec daného tématu a nezakládejte novou položku diskuze. Pokud nesouhlasíte s obecnou úrovní či zaměřením diskuze, neříkejte všem ostatním, jak jsou pitomí. Prostě jděte pryč anebo se slušně snažte úroveň diskuze pozvednout. Každý příspěvek by měl mít konkrétní a výstižný nadpis. V nadpisu kromě několika teček (...) stačí jen jedno interpunkční znaménko (! - nikoli !!!), výjimečně snad dvě (!?).

Pravidlo 5
Nedělejte ostudu sami sobě. Zkontrolujte si po sobě pravopis (je to Vaše vizitka). Pište o tom, čemu rozumíte a tak, aby to dávalo smysl. Nepokládejte "návnady" pro hádku a neprovokujte.

Pravidlo 6
Znáte-li odpověč na kladené otázky, pak ji poskytněte.

Pravidlo 7
Mějte svou vášeň pro diskuzi pod kontrolou. Neodpovídejte na provokativní příspěvky. Nenadávejte ostatním za chyby v českém jazyce ani za nešikovnost v ovládání počítače či ve vyjadřování. Pokud jste umístili provokativní příspěvek nebo jste spustili hádku či k ní přispěli, omluvte se a možná Vám bude odpuštěno.

Pravidlo 8
Respektujte právo na soukromí druhého. Do fóra samozřejmě mohou vkládat příspěvky všichni, resp. ti, kteří mají potřebu vyjádřit svůj názor, něco navrhnout, zhodnotit apod. Je věcí každého, zda vystupuje pod svým jménem, nickem, monogramem nebo zcela anonymně.

Pravidlo 9
Nezneužívejte svou moc (například expertní znalosti či společenské postavení). Čím více jí máte, tím je důležitější, abyste s ní zacházeli citlivě a korektně.

Pravidlo 10
Promíjejte chyby ostatním. Také jste začínali!

A na závěr dvě důležitá upozornění:

1. Za obsah příspěvku nese veškerou odpovědnost přispěvatel.

2. Příspěvky zcela nekonstruktivní, urážlivé, hrubě vulgární, odporující zjevně zákonu, již zcela neaktuální, nic neříkající a opakující se mohou být i bez upozornění okamžitě smazány.


Toť vše pro klidnou, spokojenou a přínosnou diskuzi na fóru.
« Poslední změna: Říjen 12, 2010, 14:47:12 odpoledne od Petr Chramosta »
IP zaznamenána

                                                                            J.S.

J.S.

 • Amatérský pisálek
 • Globální Moderátor
 • Ultrasuperčlen
 • *****
 • Oblíbenost: +551/-25
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 1067
 • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
O extrémních účastnících internetových diskuzí.
« Odpověď #1 kdy: Listopad 01, 2006, 20:24:34 odpoledne »


Na www stránkách Radka Hulána se objevil zajímavý rozbor, který může mít význam i pro naši diskuzi. S mírným přizpůsobením našim podmínkám ho uvádím:

Psychiatr Cyril Höschl se kdysi zabýval internetovými diskuzemi a snažil se definovat, proč vypadají tak, jak vypadají, a takto popsal některé extrémní diskutující: "Mají v sobě naštosovanou bezmeznou žlučovitou závist vůči vzdělanějším, chytřejším, úspěšnějším a bohatším. Mají vztek na ty, kdož jsou spokojeni. Nejraději by je roztrhali na kusy. A protože jinak nedokážou, vyřizují si to s nimi v anonymních diskusích"

V každé internetové diskuzi se totiž vyskytuje řada primitivních jedinců, kteří mají mizivé znalosti a schopnosti, ale zato obrovský vztek. V praxi je lze rozdělit  (bez záruky úplnosti výčtu) takto:

Pseudo-odborník
Velice nebezpečná a zrůdná forma diskutéra, pod vysoce odborným článkem tento prohlásí, že on osobně už to všechno dávno zná (jako by to někoho zajímalo), a že tady autor objevuje znovu Ameriku. Tímto prohlášením se stane automaticky ještě větším odborníkem než autor článku, a jeho sebevědomí ihned skokově narůstá do nebes. Zajímavé je sledovat i vývoj takové diskuze, často se totiž najde pár dalších lidí, co mu na tento jeho trik skočí, a ptají se jej na doplňující otázky k příspěvku, nicméně, odpovědi se nedočkají, protože pseudo-odborníkovi chybí kromě prvotního výkřiku potřebné znalosti.

Buzerant
Tento přispěvatel si zvyšuje svoje sebevědomí tím, že kolem sebe trousí krátké a mírně přihlouplé poznámky a snaží se tak vyvolat hádku či jen provokuje. Na jeho příspěvky někdy další podobní opět krátce a přihlouple reagují. Každý, kdo začne takovou výměnu názorů, je na chvíli král, testosteron proudí jeho tělem, a takovýto přispěvatel se krátkodobě cítí podstatně lépe.

Primitiv
Primitiv je sice někdy chápán jen jako odrůda Buzeranta, nicméně zdaleka nedosahuje jeho kvalit v umění vyvolat hádku, a proto do své (typicky jediné) věty vkládá řadu vulgárních slov, aby bezobsažnost příspěvku zanikla v ryčném přívalu nadávek. Čím více reakcí na výkřik, tím je primitiv šťastnější.

K…t
Vulgárně napadá člověka žádajícího o pomoc, jaký že je to bezcenný hlupák, ale řešení zásadně nenabídne. K…t se tím dostane do stavu extáze, jediným komentářem totiž naprosto pokořil a rozdrtil jiného diskutujícího a pasoval se zároveň do role super-odborníka, který ví všechno, ale je již příliš vysoko na to, aby se o své dokonalé znalosti podělil s tím hnusným a odporným plebsem dole.

Neandrtálec
Spodina spodiny v rámci internetových diskusí. Nereaguje smysluplně na příspěvky, jen trousí ubohosti typu „autor je blbec (vůl apod.)" či „cococo to tady je?", čímž se sice snaží dostat na úroveň pseudo-odborníka, ale schází mu na to intelekt (pseudo-odborník má nutnou minimální výši IQ 75). Když neandrtálec uvidí kohokoliv jiného, tak k němu rychle běží a přetáhne jej kyjem po hlavě a následně uteče pryč (co kdyby jich kolem bylo víc a přeprali jej?). Potom se tomu, co udělal, pochechtává již skryt ve své jeskyni (a to jej uspokojuje).

Je zajímavé, že některé diskuze jsou spíš diskuzní žumpa a jiné nikoliv. Je to nepochybně také věc provozovatele či redakce dané diskuze. Naštěstí však zatím v té naší převažují příspěvky lidí, kteří do výše uvedených kategorií nespadají. Udělejme vše proto, ať nám to vydrží!
« Poslední změna: Říjen 12, 2010, 14:51:14 odpoledne od Petr Chramosta »
IP zaznamenána

                                                                            J.S.

J.S.

 • Amatérský pisálek
 • Globální Moderátor
 • Ultrasuperčlen
 • *****
 • Oblíbenost: +551/-25
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 1067
 • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Netiketa
« Odpověď #2 kdy: Březen 08, 2007, 22:04:19 odpoledne »

Netiketa

Autor: Pavel Satrapa

Pojmem netiketa bývá označována sada doporučení pro slušné chování v síti, čili jakýsi Guth-Jarkovský moderní doby. Přestože její kořeny sahají až do velmi raných dob Internetu, neztrácí na významu. Při pohledu na některé výdobytky elektronické komunikace se člověk leckdy neubrání Úvahám, že by snad měla být zařazena do povinného vzdělání.

Na obecném výkladu slova netiketa sice panuje celkem všeobecná shoda, její konkrétní výklady se ale liší případ od případu. Někde chápou netiketu spíše jako provozní řád sítě, jinde jako pravidla pro autory elektronických publikací. Dokonce existuje RFC definující netiketu (RFC 1855), které ale vzniklo před deseti lety, takže neodráží některé nové trendy.

Zde se pokusíme o jakýsi průřez obvyklými pravidly a výtah jejich základních principů. Pravidla netikety obecně bývají zaměřena na uživatele počítačové sítě, kteří do ní aktivně přispívají - odesílají elektronické dopisy, diskutují v konferencích či chatech, vytvářejí WWW stránky a podobně. Jejich Úplná prapodstata by se dala vyjádřit prostými dvěma pravidly:

   1. Adresátem sdělení je člověk.
   2. Berte na něj ohled.

Internet je paradoxní médium. Na jedné straně vám umožňuje komunikovat s lidmi, s nimiž by to jinými technologiemi šlo jen velmi těžko. Na straně druhé komunikaci odlidšťuje a zakrývá skutečnost, že se nebavíte s obrazovkou a klávesnicí, ale s živým člověkem (či skupinou lidí).

Právě tato neosobnost, případně v kombinaci s anonymitou, již síť (i když často jen zdánlivě) poskytuje, vede k tomu, že se někteří uživatelé chovají podobně jako agresivní řidiči. Nadávají všem ostatním a dávají ostentativně najevo, že jen a jedině oni mají patent za rozum.

Proto než odešlete dopis či příspěvek do diskuse, je dobré se zamyslet, zda byste totéž a ve stejné formulaci řekli dotyčnému do očí. Pokud ne, je s vaším textem něco v nepořádku a pokuste se jej formulovat lépe. Tohle pravidlo samozřejmě nepomůže lidem, kteří na pozdrav "Dobrý den." odpovídají "Vy jste tak neuvěřitelný ignorant, že nedokážete ani originálně pozdravit." Ovšem v takovém případě pomůže jen vyhýbat se komunikaci s dotyčným.

Když výše uvedené shrneme do několika doporučení, budou znít:

    * Dodržujte v elektronické komunikaci stejná pravidla, konvence a zásady jako v běžném životě.
    * Nebučte zbytečně Útoční či agresivní.
    * Nejste středem kybervesmíru. Neočekávejte, že každý hned všeho nechá, jen aby odpověděl na váš dotaz.
    * Pokud se dostanete do sporu a ten se přiostří, argumentujte k věci. Nepoužívejte osobní invektivy nesouvisející s předmětem sporu.

Jste to, co píšete. Ostatní o vás zpravidla nic nevědí - jak vypadáte, co děláte, jaké máte vzdělání a životní zkušenosti. Udělají si o vás obrázek čistě na základě vašich textů - dopisů či příspěvků do diskuse. Vyplatí se věnovat jim patřičnou pozornost, a to po obsahové i formální stránce (gramatika).

Nezapomínejte, že váš příspěvek bude čtenáře stát čas a přenosové pásmo. Zodpovídáte za to, že je nebude (nebudou) považovat za vyplýtvané. To konkrétně znamená:

    * Bučte struční. Pište k věci a omezujte balast. Nemáte-li co nového k tématu sdělit, raději nepište vůbec.
    * Speciálním případem předchozího je ponechat z původního příspěvku jen relevantní část, pokud odpovídáte a chcete citovat originál. Nepřestává mě dráždit, když v diskusních fórech na www.dpreview.com kdosi publikuje deset fotografií a jiný v příspěvku obsahujícím jedinou větu (třeba "Líbí se mi ta sedmá.") zopakuje celý původní text, včetně všech snímků. A další to zopakuje celé znovu, když píše, že on má raději třetí...
    * Než pošlete velký objem dat (přílohu k elektronickému dopisu, velké obrázky na WWW stránce a podobně), upozorněte na to příjemce a ujistěte se, že to nevadí. Uživatele komutované linky nepotěší pětimegová příloha. Extrémní objem dat může dokonce způsobit zhroucení celého přepravního systému (jako když si onehdy dva naši uživatelé vyměňovali třísetmegové video - elektronickou poštou).
    * Komprimujte a používejte další obvyklé metody ke zmenšení objemu dat.
    * Jasně identifikujte obsah svého sdělení (v položce "Věc" elektronického dopisu, v nadpisu komentáře apod.), abyste adresátům usnadnili rozhodnutí, zda je pro ně obsah zajímavý.
    * Nepřeposílejte ptákoviny - stokrát provařené žertovné obrázky, falešná varování před viry a podobně.

Síla Internetu je v množství a ve sdílení znalostí. Když se zeptáte v příhodné konferenci, máte velkou šanci, že někdo zkušený vám poradí. Je slušné využívat toho v rozumné míře a zároveň se aktivně podílet. Konkrétně:

    * Než se zeptáte, zkuste se porozhlédnout po existující odpovědi. Použijte vyhledávací službu, podívejte se do archivu konference či na často kladené dotazy a odpovědi. Pokud zopakujete stokrát zodpovězený elementární dotaz, snadno sklidíte podrážděné reakce.
    * Pokud požadujete odpovědi elektronickou poštou, je slušné poslat pak jejich shrnutí a dát ostatním k dispozici, co jste se dozvěděli.
    * Jestliže se vyznáte v dotazované problematice, poračte.

Do netikety se promítá i základní motto Internetu - bučte konzervativní při vysílání a liberální při příjmu. Sami se pokud možno řičte netiketou, ale pokud to někdo jiný neudělá, snažte se o toleranci. Každý někdy začínal a studená sprcha či veřejné pranýřování začátky nijak neusnadní. Případné prohřešky proti netiketě kritizujte raději soukromým dialogem s provinilcem než veřejně. Pouze když víte, že dotyčný se nevhodně chová zcela Úmyslně, pusťte se do něj naplno (pokud na to máte náladu, čas se dá trávit i užitečněji než diskusemi s podobnými lidmi).

A na závěr ještě odstavec, který relativizuje vše, co bylo doposud řečeno. Netiketa velmi závisí na prostředí. Například při chatu či v diskusi na weblogu bývá prostředí daleko familiárnější než třeba v odborné konferenci. Je vhodné přizpůsobit své chování okolí, v němž se právě nacházíte.

Zdroj: http://www.lupa.cz/clanky/netiketa/
IP zaznamenána

                                                                            J.S.

GOF

 • Dobrý duch fóra
 • Nováček
 • *
 • Oblíbenost: +174/-3
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 15
 • Žádný velký duch není bez trošky bláznovství.
Doporučení přispěvatelům
« Odpověď #3 kdy: Březen 20, 2007, 10:52:11 dopoledne »

Několik příspěvků, zejména pak Smrti, mě přimělo sepsat tato doporučení:

1. Vyřešte si nejprve svoje chyby a nedostatky a pak teprve na ně poukazujte u druhých.

2. Nesučte nebo budete souzeni. Soudíte-li či dokonce odsuzujete, aspoň nevyčítejte totéž druhým.

3. Nikomu nevyhrožujte (třeba tím, že může dostat pořádně přes prsty). Odhalujete svoji špatně skrývanou agresivitu a neschopnost kultivovaného dialogu.

4. Nestavte se do role, na kterou intelektem a morálním profilem nemáte. Jste pak směšní. Bučte sami sebou, i když vystupujete pod nickem. V takovém případě budou jistě ostatní tolerantní i k vašim chybám (třeba pravopisným).

5. A přemýšlejte o tom, co jste napsali, než příspěvek odešlete. Proklamace vaší nestrannosti může být snadno odhalitelná jako bohapustá lež a mystifikace, není-li v souladu s tím, co píšete. Může to ve svém výsledku vzbuzovat dojem, že si kálíte do vlastního hnízda.

6. "Nejsem Přemysl Hlaváč, nejsem J.S., nejsem GOF, nejsem kosmonaut ....." Zvažte, jaký smysl mají taková sdělení. Čím více se snažíte druhé o něčem přesvědčit, tím je to podezřelejší.

7.  O IP adresy přispěvatelů nemám žádný zvláštní zájem, ale pro Ducha fóra tajemstvím samozřejmě nejsou. Pokud zde někdo z jedné IP adresy a pod mnoha různými nicky opruzuje a oblbuje masy předstíráním, že podobné extrémní názory zastává mnoho přispěvatelů anebo někoho bezdůvodně hrubě uráží, nehodlám si to nechávat pro sebe, protože je to špinavost. Jako Duch fóra nepřipustím, aby GOF bylo takto zneužíváno, a to kýmkoli - třeba Kazimírem, J.S. nebo adminem. Neznamená to, že nebudu tolerovat více identit z jedné IP adresy, mohou to být členové rodiny, píšící z jednoho počítače, ale v případě hloupého kydání na fórum z jedné adresy firmy a za užití více než deseti různých nicků o tom nehodlám diskutovat. Přispěvatelka s IP obecního Úřadu s naprosto charakteristickým slovním projevem je kapitolou sama pro sebe, škodí především sama sobě. Je velmi smutné, že ani ona neovládá dobře pravopis, což by mělo být základním kvalifikačním předpokladem pro administraticní práci na obecním Úřadě.      


Mám rád úsloví klasiků českého humoru pánů Smoljaka a Svěráka, které může být přiléhavým doporučením č. 8:

  

Z hovn@ bič neupleteš,

a upleteš-li - nezapráskáš,

a zapráskáš-li ....  (to již nechali autoři na každém, aby si následky domyslel sám).

 ;)  
« Poslední změna: Říjen 12, 2010, 14:45:33 odpoledne od Petr Chramosta »
IP zaznamenána
         Vaše IP adresa, prohlížeč a operační systém:                  
 

Stránka vytvořena za 0.2 sekund, 27 dotazů.