Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Autor Téma: Obecná nastavení pravidel  (Přečteno 5051 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Petr Chramosta

 • Administrátor
 • Superčlen
 • *******
 • Oblíbenost: +193/-32
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 699
 • Skype: mistostarosta
  • Skupina Žízeň
Obecná nastavení pravidel
« kdy: Leden 28, 2007, 22:01:37 odpoledne »

Současné zkušební nastavení pravidel připojení všech uživatelů sítě:


« Poslední změna: Březen 21, 2007, 18:19:23 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána
Kéž nebe spustí záchranný pás, půjde-li proti nám, to co je z nás.

Petr Chramosta

 • Administrátor
 • Superčlen
 • *******
 • Oblíbenost: +193/-32
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 699
 • Skype: mistostarosta
  • Skupina Žízeň
Re: Obecná nastavení pravidel
« Odpověď #1 kdy: Únor 04, 2007, 10:15:11 dopoledne »

Několik poznámek k nastavení pravidel sítě

- po analýze stavu připojení v posledních dnech a
- po analýze příčin neůměrného zpomalení připojení:

 

1. K rychlosti tzv. uploadu:

proč je tak malý upload? Kde jsou ty doby kdy internet aspoň "frčel" 1500 kbit/s download a 1500 kbit upload?


Většina běžných uživatelů sítě nepotřebuje závratnou rychlost odesílaných dat (upload) a tak je tato rychlost moc nezajímá. Potřeba rychlého uploadu není proto pro nás prioritou. Najde-li se uživatel, který z nějakého výjimečného a pádného důvodu potřebuje mít výjimku z obecných pravidel (upload nad nastavený limit), může o ni požádat. Dovolí-li to provoz sítě a ukáží-li se důvody přesvědčivé, bude mu vyhověno :).  

2. Důležitá je naopak pro většinu uživatelů rychlost přijímání dat (stahování - download). Sdílená síť typicky trpí nekázní jedněch uživatelů, kteří omezují druhé. Najít kompromis v nastavení je vždy problematické, protože restrikce omezí i ty slušné, kteří pak trpí nespravedlivě za ty neukázněné. Roztřídit je příliš nelze, protože ten, kdo byl včera ukázněný, dnes zalumpačí a pak zase je ukázněný, jiný lumpačí nonstop.

Zkušebně byl po analýze příčin zpomalení připojení proto nastaven limit downloadu každému uživateli na 512 kbit/s (uploadu na 128 kbit/s).

Pro orientaci v jednotkách odkaz na tabulky a přepočítávací nástroj: http://www.fischerclan.de/byte_umrechner.html  

3. Nastavení obecných pravidel připojení částečně souvisí s peer-to-peer neboli P2P připojením, prostřednictvím kterého si mnoho uživatelů vyměňuje data.

Pro představu uvádím některé protokoly a sítě: "Akamai, Applejuice, BitTorrent, (Azureus, Bittornado, KTorrent, MLDonkey, Opera, Shareaza), Napster, CAKE, Direct Connect (DC, DC++, MLDonkey), ed2k (eDonkey 2000, eMule, aMule), FastTrack (Grokster, Kazaa, MLDonkey), FileTopia, Freenet, Gnutella, Gnutella2 (Shareaza, MLDonkey), HyperCast, Joltid PeerEnabler, Kademlia (eMule, aMule, eDonkey 2000, MLDonkey), MANOLITO (MP2P), Napster, PeerCast, IceShare, Freecast,Skype, Soulseek, Warez P2P (Ares), WinMX".

Takový program si nainstalujete a pokud jej správně nenastavíte, chrlí dovnitř i ven ohromné množství dat. Jeden špatně nastavený program dokáže navázat současně více než 2 000 spojeni a stáhnout deně přes tři giga dat, jak nás o tom nedávno přesvědčil nejmenovaný uživatel, který přetěžoval neÚměrně celou síť a ostatní díky němu nadávali na šneka. Kuriózní na celém případu je to, že maminka "stahovače" si přišla druhý den stěžovat na OU, že se nemůže připojit na internet. Přitom na pozadí počítače jim běžel P2P program a brzdil chod internetového prohlížeče (připojení).

Nedá mi, abych se znovu nezmínil o problematice výměnných sítí z hlediska možného porušování autorských práv:

Citace
Nejčastějším obsahem šířeným po výměnných sítích jsou hudební nahrávky ve formátu MP3, filmy ve formátu MPEG a software. Velká část (pravděpodobně výrazná většina) tohoto obsahu je šířena bez souhlasu držitele autorských práv, tudíž v rozporu se zákonem. Důsledkem toho jsou žaloby na provozovatele takových sítí (hlavně v USA), podáváné zástupci autorů a organizacemi jako RIAA či MPAA. Síť Napster byla kvůli Úspěšné žalobě organizace RIAA zrušena (poté byl Napster odkoupen a pod stejnou značkou nyní nabízí legální prodej hudby přes Internet), další sítě mnoha podobným žalobám čelí; zástupci autorských svazů často lobbují za přijetí tvrdších zákonů, které by výměnné sítě postihovaly.

Dnešní anonymní výměnné sítě umožňují (legální i nelegální) výměnu souborů s prakticky nulovou mírou odpovědnosti jednotlivých uživatelů. Někteří kritici poukazují na to, že se prostřednictvím výměnných sítí může distribuovat dětská pornografie či podporovat terorismus a na základě toho žádají o regulaci či přímo zákaz takových sítí. Zastánci naopak argumentují tím, že možnost zneužití technologie k nezákonným Účelům nesmí bránit jejímu legálnímu využívání a že je třeba dodržovat princip presumpce neviny. www.cs.wikipedia.org


Právě uživatelé P2P připojení byli dosud hlavní příčinou vzniklých potíží ostatních s rychlostí připojení. Zkušebně proto byl nastaven limit pro počet souběžných připojení na 150 na uživatele. To je kompromis, který se momentálně jeví jako vyvážený, aby se dalo připojení přiměřeně provozovat a nezpomalovalo příliš celou síť. Bylo současně zrušeno časové omezení P2P připojení. Přesto důrazně doporučuji k tomuto připojení využívat především dobu od 23.00 do 06.00 hod.  
« Poslední změna: Únor 17, 2010, 10:57:40 dopoledne od Petr Chramosta »
IP zaznamenána
Kéž nebe spustí záchranný pás, půjde-li proti nám, to co je z nás.
 

Stránka vytvořena za 0.181 sekund, 27 dotazů.