Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Autor Téma: P2P  (Přečteno 13125 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jaroslav Kober

 • Nováček
 • *
 • Oblíbenost: +6/-3
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 14
P2P
« kdy: Leden 18, 2007, 06:51:28 dopoledne »

Zákaz P2P sítí mimo 23:00 – 6:00 není krokem správným směrem. Osobně P2P sítě nepoužívám, ale dnes jsou to P2P sítě, zítra to bude nějaká jiná služba. Uživatelé si objednali připojení k internetu za určitých podmínek, o nemožnosti využívat P2P sítě v nich nic nebylo.  Lepší cestou by bylo např. vyhrazení části šířky pásma pro P2P sítě, aby příliš neomezovaly ostatní uživatele. Kdo stahuje menší objemy dat, tak by mohl P2P dále používat, pro velké stahovače by to přestalo být zajímavé. Zákazy jsou až tím posledním prostředkem, vždy by bylo lepší hledat kompromisní řešení.
IP zaznamenána

J.S.

 • Amatérský pisálek
 • Globální Moderátor
 • Ultrasuperčlen
 • *****
 • Oblíbenost: +551/-25
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 1067
 • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Re: P2P
« Odpověď #1 kdy: Leden 18, 2007, 08:41:38 dopoledne »

Technické řešení navrhované panem Koberem se mi jeví rozumným. Jde zřejmě o to, "vyladit" nastavení pravidel tak, aby slušný uživatel nebyl nijak omezován a restrikce dopadla pouze na příliš mlaskající žrouty. V jednom však souhlasit nemohu. Objednali jsme si internetové připojení bez jakýchkoli podmínek a garancí! Vracíme se tedy na počátek debaty. Nelze považovat za nevýznamnou smlouvu o připojení a současně se dožadovat dodržování podmínek, které z ní nevyplývají. Předpokládám, že obec stejně bude časem nucena smlouvy přepracovat, již proto, aby mohla případně zavést různé formy paušálů. Bude ovšem otázkou, zda si troufne ve smlouvě garantovat nějaké minimální parametry připojení. Aby nedošlo k nedorozumění, zdůrazňuji, že podstatné je samozřejmě faktické fungování sítě a ne text smlouvy. Obsahem smlouvy s garancemi by ale mohlo být argumentováno, kdyby nebyly parametry dodržovány. Oprávnění omezit nějakou službu, která vyřazuje ostatní ze slušné Úrovně provozu, zřejmě musí být zachováno.
« Poslední změna: Únor 03, 2007, 21:54:30 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

                                                                            J.S.

Petr Chramosta

 • Administrátor
 • Superčlen
 • *******
 • Oblíbenost: +193/-32
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 699
 • Skype: mistostarosta
  • Skupina Žízeň
Re: P2P
« Odpověď #2 kdy: Leden 18, 2007, 15:58:39 odpoledne »

K problému p2p sítí.

V současné době mají někteří uživatelé problém se přihlásit a jiní stahují tři giga dat denně. Od Února budeme mít posílenou linku ze tří megabitů na čtyři a hlavně spoj half duplex bude full duplexní. Pak pokud bude chod sítě stabilní můžeme uvažovat o vyhrazení linky pětsetdvanácti kilobitů na provoz těchto P2P sítí. Přikládám však pro pořádek varování společnosti NBC Universal.
Citace
Nejenom RIIA, ale i samotní výrobci a produceni muziky a filmů se snaží ochránit své produkty před nelegálním používáním. Jistě víte, že celá síť Intranetu Grygov je skrytá za jednou veřejnou IP adresou. To však nebrání poskytovateli přesně určit původce nelegálního jednání. Každý uživatel se ve smlouvě zavázal, že nebude porušovat zákony spojené se šířením nelegálních programů.

Firma FOFRNET a obec Grygov nehodlají v žádném případě podporovat nelegální činnosti spojené s používáním P2P programů a šíření nelegálních programů vůbec. Proto se rozhodli, že pokud budou vyzváni SW policií k určení koncového klienta, který porušuje zákon, učiní tak. Fy FOFRNET upozorňuje, že tímto způsobem s policií běžně spolupracuje a jsou případy v oblasti olomoucka, kdy jsou konkrétní osoby stíhány.

Dále si můžete přečíst kopii dopisu, kde se v závěru uvádí dost konkrétních Údajů pro určení této osoby.

Citace
Please be advised that NBC Universal and/or its subsidiary and affiliated companies (collectively, NBC Universal) are the owners of exclusive rights protected under copyright law and other intellectual property rights in many motion pictures and television programs, including the title(s) listed below (the NBC Universal Properties). NBC Universal diligently enforces its rights in its motion pictures.

It has come to our attention that FOFRNET is the service provider for the IP address listed below, from which unauthorized copying and distribution (downloading, uploading, file serving, file "swapping" or other similar activities) of NBC Universal's motion picture(s) listed below is taking place. We believe that the Internet access of the user engaging in this infringement is provided by Milan Kozak or a downstream service provider who purchases this connectivity from FOFRNET.

This unauthorized copying and distribution constitutes copyright infringement under applicable national laws and international treaties. Although various legal and equitable remedies may be available to NBC Universal as a result of such infringement, NBC Universal believes that the entire Internet community benefits when these matters are resolved cooperatively. We urge you to take immediate action to stop this infringing activity and inform us of the results of your actions. We appreciate your efforts toward this common goal.

Please be advised that this letter is not intended to be a complete statement of the facts or law as they may pertain to this matter or of NBC Universal's positions, rights or remedies, legal or equitable, all of which are specifically reserved.

Please send us a prompt response indicating the actions you have taken to resolve this matter, making sure to reference the Notice ID number above in your response.

If you do not wish to reply by email, please use our Web Interface by clicking on the following link:

Note: If your email program has inserted line breaks into either the email or web links above, you can copy and paste the entire link in to you email program, or favorite web browser, respectively.

Very truly yours,

Internet Anti-Piracy Team,
Worldwide Anti-Piracy Operations
NBC UNIVERSAL
100 Universal City Plaza 1220/2
Universal City, CA 91608
tel. (818) 777-4876
fax (818) 866-2155
antipiracy@nbcuni.com

*pgp public key is available on the key server at ldap://keyserver.pgp.com
** For any correspondence regarding this case, please send your emails to antipiracy@unistudios.com and refer to Notice ID: 14-5227635. If you need immediate assistance or if you have general questions please call the number listed above.
Title: Fear and Loathing in Las Vegas
Infringement Source: DirectConnect
Initial Infringement Timestamp: 29 May 2006 22:01:58 GMT
Recent Infringment Timestamp: 29 May 2006 22:01:58 GMT
Infringer Username: SsimpleSimons
Infringing Filename: Fear And Loathing In Las Vegas.avi
Infringing Filesize: 728008704
Infringers IP Address: 194.213.46.194
Infringers DNS Name: intranet.bohunovice.cz
Infringing URL: dc://66.90.118.150/SsimpleSimons
« Poslední změna: Březen 21, 2007, 18:28:23 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána
Kéž nebe spustí záchranný pás, půjde-li proti nám, to co je z nás.

Jaroslav Kober

 • Nováček
 • *
 • Oblíbenost: +6/-3
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 14
Re: P2P
« Odpověď #3 kdy: Leden 18, 2007, 18:47:08 odpoledne »

Souhlasím s příspěvkem pana Chramosty ohledně P2P sítí. Je povinností poskytovatele při vyšetřování trestné činnosti plně spolupracovat s příslušnými orgány. Za data šířená prostřednictvím P2P sítí odpovídají jejich uživatelé, kteří také musí být připraveni nést případné následky svého jednání. Je dobře, že se zde tento článek objevil, pokud si někteří uživatelé doposud plně neuvědomovali možné důsledky svého počínání, tak už se nebudou mít na co vymlouvat. Ale předem bych ani nevylučoval existenci P2P s plně legálním obsahem.
Můj původní příspěvek nemířil do oblasti počítačové kriminality, ale spíše k nastavování pravidel a omezení v obecním připojení k internetu. Určitě je nutné mít nástroj pro rychlou reakci na přetížení sítě některými uživateli, včetně možnosti zakázat některé služby nebo omezit některé uživatele. To by mělo být ale dočasné řešení, definitivní řešení by mělo být promyšlené, kompromisní a co nejméně omezující pro uživatele. Dočasné operativní řešení je jednoznačně v rukou administrátora sítě, ale nevím, kdo by měl rozhodnout o definitivním řešení. Podle mě je to téma k zamyšlení, jakým způsobem schvalovat pravidla provozu sítě, včetně určitých omezení některých služeb nebo uživatelů.
Další otázkou je způsob zveřejňování změn v nastavení. Zveřejnění omezení v oblasti P2P sítí jednou větou uprostřed jednoho z příspěvků na GOF mi nepřipadá vhodné. Původně měly k tomuto Účelu sloužit stránky intranet.grygov.cz, ale ty jsou dlouhodobě nedostupné. Bylo by vhodné pro zveřejňování těchto informací využít rubriku Obecní internet na www.grygov.cz, aby informace o aktuálním nastavení byly uživatelům přístupné na jednom jasně definovaném místě.
IP zaznamenána

J.S.

 • Amatérský pisálek
 • Globální Moderátor
 • Ultrasuperčlen
 • *****
 • Oblíbenost: +551/-25
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 1067
 • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Re: P2P
« Odpověď #4 kdy: Leden 19, 2007, 08:38:52 dopoledne »

Souhlasím plně s panem Koberem. Po překonání krátkého přechodného období do navýšení konektivity a vyladění systému, které může přinášet, jak jsme byli předem upozorněni, a nakonec i přináší dílčí problémy s připojením, se bude třeba zaměřit na vyvážené a pokud možno spravedlivé nastavení pravidel sítě tak, aby případná nezbytná restrikce postihovala skutečně jen uživatele, kteří by zneužívali sdíleného připojení na Úkor ostatních.

Je také dobře, že obec předem upozornila na možnost vysledování jednotlivých Účastníků, kteří by dle poznatků orgánů činných v trestním řízení porušovali autorská práva a v případě požadavků těchto orgánů by jí nezbylo než záznamy o provozu těmto poskytnout, stejně jako společnosti Fofrnet. Úkolem obce by samozřejmě nemělo být nějaké speciální zaměření na tuto problematiku, když, jak správně pan Kober píše, je to odpovědností každého jednotlivce, co stahuje a hlavně, co poskytuje v rámci sdílení ostatním. Šíření nelegálního software je známou bolestí naší země a některých jiných, méně vyspělých z hlediska náhledu na respektování autorských práv (bývalé satelity SSSR. Rumunsko, Čína apod.). Podle zpráv v médiích na šíření nelegálního software prostřednictvím p2p je v současné době soustředěna pozornost určitých specializovaných policejních složek, zejména pak na základě podnětů a požadavků dotčených subjektů - převážně zahraničních softwarových firem.   

Realizace požadavku, aby souhrnné informace o internetové obecní síti a jejím aktuálním nastavení byly uživatelům přístupné na jednom jasně definovaném místě, a to v rubrice "Obecní internet" na www.grygov.cz je naprosto nezbytná a žádoucí. Tato rubrika musí obsahovat též veškeré informace o pravidlech sítě, možných formách připojení a poplatcích. Fórum by mělo sloužit pouze k diskuzi o této problematice a dalších souvisejících informacích. Plánované výpadky připojení apod. by se pak měly objevit v rubrice "Aktuality".   
« Poslední změna: Únor 03, 2007, 21:55:49 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

                                                                            J.S.

J.S.

 • Amatérský pisálek
 • Globální Moderátor
 • Ultrasuperčlen
 • *****
 • Oblíbenost: +551/-25
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 1067
 • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Re: P2P
« Odpověď #5 kdy: Únor 24, 2007, 23:33:59 odpoledne »

Zaujal mne následující článek předního českého odborníka na internetové a počítačové právo a možná zaujme i zdejší uživatele P2P sítí. Zrovna včera se mne totiž někdo z Grygova ptal na můj názor. Jak je zřejmé, nejde o záležitost zdaleka jednoduchou a jednoznačně vyřešenou. Dovoluji si upozornit, že článek není vyjádřením mých názorů na tuto problematiku.


Citace
Nelegální stahování z P2P sítí? Tak horké to zase není!

Ján Matejka – 23. 11. 2004 6:30

Řada uživatelů P2P sítí tyto užívá s vědomím, že to je nelegální a hrozí jim právní postih. Nicméně autorský zákon hovoří jinak: nesmíte tato díla bez souhlasu autora šířit, ale když to není databáze ani počítačový program, můžete si udělat kopii pro vlastní potřebu. Legalita či nelegalita užívání P2P sítí není tak jednoznačná, jak by se mohlo zdát.

Není tomu tak dávno, co jsem na jedné IT konferenci něco povídal o autorském právu. Navzdory skutečnosti, že nosným tématem celé konference bylo něco zcela jiného (v mém případě šlo o licenční ujednání open source), velmi rychle se diskuse, a v konečném důsledku tedy i veškerý můj další výklad, stočil k P2P sítím a pochopitelně i k právním otázkám spojeným s jejich užíváním. Hned v Úvodu této diskuse jsem byl poněkud překvapen tím, že naprostá většina všech Účastníků této konference považovala užívání P2P sítí za něco nezákonného. Chvíli jsem se snažil Účastníkům vysvětlit, že samotné užívání P2P sítí nelze a priori rozhodně považovat ze něco neoprávněného (nezákonného), avšak neměl jsem pocit, že jsem příliš Úspěšný. Patrně z tohoto důvodu jsem po chvilce veřejně přiznal, že P2P sítě poměrně často používám. V ten okamžik se v očích snad všech Účastníků objevil veliký Úžas. I to byl jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl napsat tento článek.

Zpřístupnění autorského díla prostřednictvím Internetu

Zákon č. 121/2000 Sb. o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (dále jen AutZ) vymezuje pojem "sdělování veřejnosti" v § 18. Podle tohoto ustanovení se za sdělování díla veřejnosti považuje

    * zpřístupňování díla v nehmotné podobě, živě nebo ze záznamu, po drátě nebo bezdrátově (§ 18 odst. 1),
    * zpřístupňování díla způsobem, že kdokoli může mít k němu přístup na místě a v čase podle své vlastní volby, zejména počítačovou nebo obdobnou sítí (§ 18 odst. 2).

Jak vyplývá z uvedené definice, je zřejmé, že zpřístupnění díla prostřednictvím Internetu je nutno považovat za sdělování díla veřejnosti. Vzhledem k povaze tohoto zpřístupnění pak ve většině případů půjde rovněž o rozmnožování díla, za které autorský zákon v § 13 a násl. považuje "zhotovování dočasných nebo trvalých, přímých nebo nepřímých rozmnoženin díla, a to jakýmikoli prostředky a v jakékoli formě, za Účelem zpřístupňování díla prostřednictvím těchto rozmnoženin“ (§ 13 odst. 1). Jak tedy vyplývá z výše uvedeného, v případě zpřístupnění díla prostřednictvím Internetu je nutno hodnotit především z pohledu právě těchto dvou způsobů užití díla:

    * sdělování díla veřejnosti (§ 18 a násl. autorského zákona),
    * rozmnožování díla (§ 13 a násl. autorského zákona).

Jedním ze základních práv autora je právo rozhodnout o zveřejnění svého díla (§ 11 odst.1). Autor má samozřejmě také právo své dílo užít, případně udělit jiné osobě smlouvou oprávnění k výkonu tohoto práva (§ 12 odst. 1). Vzhledem k tomu, že dle § 12 odst. 4 autorského zákona se za právo dílo užít považuje též právo na rozmnožování díla a právo na sdělování díla veřejnosti, je tedy k samotnému zpřístupnění díla prostřednictvím Internetu třeba souhlasu autora. V tomto ohledu je zapotřebí, aby souhlas výslovně zmiňoval nejen právo dílo sdělovat veřejnosti, ale také dílo rozmnožovat.

Jinými slovy, autorská díla je mimo jiné zakázáno bez svolení autora dále sdělovat veřejnosti či rozmnožovat. V tomto ohledu lze jistě s Úspěchem tvrdit, že řada www stránek porušuje něčí autorská práva. Neoprávněným zásahem do práva autorského je i odstranění nebo změna jakékoli elektronické informace o identifikaci práv k dílu, rozšiřování rozmnoženiny díla včetně jejich dovozu, jakož i sdělování díla veřejnosti, pokud u něj byly elektronické informace o identifikaci práv k dílu odstraněny nebo pozměněny. Pro zpřístupňování autorských děl prostřednictvím Internetu se nabízí celá řada dalších možností, přičemž se však obvykle příliš neliší jejich právní kvalifikace. Povaha P2P sítí totiž nepřináší z pohledu platné právní Úpravy užití či zneužití autorských děl jakékoliv zvláštní právní problémy, a to zejména na straně koncových uživatelů těchto sítí (stranou zatím ponecháme o poznání složitější problematiku provozovatelů těchto sítí v rámci decentralizovaných P2P sítí).

Podstata právní kvalifikace užívání P2P sítí je poměrně jednoduchá. Samotným základem je zde bezpochyby právě autorský zákon. Tento zákon upravuje (vyjma práv autora k jeho dílu) také práva související s právem autorským, kam zejména patří práva výkonného umělce k jeho uměleckému výkonu, právo výrobce zvukového záznamu k jeho záznamu nebo právo výrobce zvukově obrazového záznamu k jeho záznamu. Jak ostatně vyplývá z § 2 autorského zákona, je jeho předmětem "dílo literární a jiné dílo umělecké a dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, Účel nebo význam. Dílem je zejména dílo slovesné vyjádřené řečí nebo písmem, dílo hudební, dílo dramatické a dílo hudebně dramatické, dílo choreografické a dílo pantomimické, dílo fotografické a dílo vyjádřené postupem podobným fotografii, dílo audiovizuální, jako je dílo kinematografické, dílo výtvarné, jako je dílo malířské, grafické a sochařské, dílo architektonické včetně díla urbanistického, dílo užitého umění a dílo kartografické." S ohledem na § 2 odst. 2 tohoto zákona se za autorské dílo považuje též počítačový program (je-li původní v tom smyslu, že je autorovým vlastním duševním výtvorem), databáze (která je způsobem výběru nebo uspořádáním obsahu autorovým vlastním duševním výtvorem) či fotografie. S ohledem na zaměření tohoto článku je podstatné, že se tato ochrana vztahuje zejména na audiovizuální díla (typicky tedy jde o filmy, hudbu, fotografie) a počítačové programy (za ty lze místy považovat i složitější www stránky).

V případě, že koncový uživatel těchto sítí zpřístupní ostatním uživatelům autorská díla, naplní tak podstatu ustanovení o sdělování díla veřejnosti ve smyslu § 18 AutZ. Jde tedy nesporně o užití díla ve smyslu § 12 AutZ a kromě zákonných výjimek (viz dále) musí mít ke svému jednání souhlas autora nebo jiné oprávněné osoby. Uživatel, který podá dotaz na vyhledání a stažení určitých dat, jedná ve smyslu § 13 AutZ, protože stažením dat dojde k jejich rozmnožení. Toto stažení (rozmnožení) však bude často kryto výjimkou uvedenou v § 30 AutZ pojednávající o volném užití.

Stahování děl prostřednictvím P2P sítě pro osobní potřebu (užití díla pro osobní potřebu)

Autorský zákon ve svém § 30 dovoluje pro svou osobní potřebu zhotovit záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla bez souhlasu autora. U rozmnoženiny či napodobeniny výtvarného díla je ovšem nutné toto zřetelně označit. Uvedené však neplatí pro zhotovení rozmnoženiny počítačového programu či elektronické databáze. Data (autorská díla), jejichž obsahem je zejména audio (např. MP3 soubory apod.), video či text, tak mohou být pro osobní potřebu bez jakýchkoliv problémů kopírována. Právo pořídit si takovouto kopii (rozmnoženinu či napodobeninu) díla pro svou osobní potřebu pochopitelně trvá nejenom v případě autorských děl stažených z Internetu (např. souborů MP3, DivX, apod.), ale i v případě pořizování záznamu z televize, rádia či videa. Není tedy důvod se domnívat, že např. "vypalování" CD nosičů hudby pro osobní potřebu představuje cokoliv protiprávního (a to i v případě, že takto vytvořený archív je značně rozsáhlý). Za osobní potřebu lze považovat výlučně užití pro potřebu fyzické osoby. Jakékoliv další (např. veřejné) užívání může být považováno za porušování práva autorského.

V případě počítačových programů (které - jak bylo výše uvedeno - takto kopírovat nelze!) je však dovoleno oprávněnému uživateli, aby si zhotovil záložní rozmnoženinu počítačového programu, je-li to potřebné pro jeho užívání (§ 66 odst 1. písm. a) autorského zákona).

Podotýkám však, že existují i právní názory opačné, byť velmi ojedinělé, které dovozují, že pořízení takovéto rozmnoženiny autorského díla s tím, že zde existuje vědomí o existenci protiprávnosti ze strany koncového uživatel, navozuje protiprávní stav (např. znalost stahujícího koncového uživatele o tom, že osoba, která autorské dílo poskytuje, jej poskytuje neoprávněně). Dle mého soudu však takové názory nemají oporu v platné právní Úpravě.

Sdílení děl prostřednictvím P2P sítě (lhostejno, z jakého důvodu či pro jakou potřebu)

Jak ostatně vyplývá z výše uvedeného, je zřejmé, že zatímco stahování výše uvedených děl může být kryto některou z výjimkou, v případě sdílení takovýchto děl bez souhlasu autora již zcela jistě půjde o protiprávní jednání.

V tomto ohledu je však třeba rozlišovat, zda zároveň s oprávněným užíváním P2P sítě (např. stahování díla audiovizuálního pro osobní potřebu) nedochází k neoprávněnému sdělování díla, které je (oprávněně) stahováno. Celá řada P2P systémů (např. eDonkey apod.) totiž automaticky sdílí vše, co bylo již staženo. AutZ zákon však chrání i časti děl, a lze tedy dovozovat neoprávněnost takovéhoto počínání.

Odpovědnost uživatelů a provozovatelů P2P sítí

V souvislosti s užíváním P2P sítí skutečně může dojít k nastolení celé řady protiprávních stavů (ostatně nejinak je tomu např. i při užívání automobilu apod.). Asi nejtypičtějším protiprávním jednáním bude bezesporu neoprávněné sdílení autorských děl (sdělování díla veřejnosti), dále pak neoprávněné stahování autorských děl (rozmnožování díla), a to zejména počítačových programů a databází. Uživatel, který se dopustí takovéhoto jednání, pak může čelit celé řadě důsledků z toho plynoucích, a to nejen podle práva autorského, občanského či správního (přestupek), ale v některých závažnějších případech dokonce i práva trestního (může jít i o trestný čin).

Stranou však zůstává ještě jedna otázka, a to (nepřímá) odpovědnosti, resp. spoluodpovědnosti poskytovatelů centrálních serverů (hubů, indexů, …) u decentralizovaných (nepravých) P2P sítí. Tyto subjekty lze teoreticky činit spoluodpovědné (nepřímo odpovědné) za primární porušení zákonných norem ze strany svých uživatelů. Otázkou zůstává, jak daleko lze tuto spoluodpovědnost hledat. V každém případě lze uvažovat pouze o porušení obecné povinnosti nepůsobit škodu podle §415 občanského zákoníku.

Závěrem

Dle mého soudu lze tvrdit, že stávající právní Úprava, která v naprosté většině států světa umožňuje kriminalizovat "běžného" uživatele, se nezdá být v tomto ohledu udržitelná. Právní regulace se zde totiž fakticky rozchází nejen s právním vědomím společnosti, ale také se samotným chováním uživatelů. Toto - dle mého soudu navíc výrazně většinové - chování uživatelů se tak rozchází s platným právem a lze tedy očekávat stoupající požadavky veřejnosti na jeho korekturu. V tomto ohledu bude jistě velmi zajímavé sledovat očekávaný právní vývoj a regulaci související s pořizováním rozmnoženin pro osobní potřebu, sdílením a stahováním souborů prostřednictvím P2P sítí (DC++, eDonkey, Gnutella, …), a to nejen na Úrovni národní či evropské, ale zejména celosvětové. Osobně v tomto ohledu očekávám, že i právě díky P2P sítím dojde k celému přepracování pojetí autorského práva (sdělování díla veřejnosti). Možných způsobů řešení se naskýtá celá řada, já však sázím nejvíce na nové způsoby zpoplatnění užití autorských děl (ať již formou paušálu či pomocí mikroplateb), včetně praktického zavedení dalších (dosud neexistujících) modelů a způsobů užití těchto děl. V opačném případě totiž dojde zcela jistě k vyhrocení již tak značně napjatých vztahů mezi komunitou uživatelů Internetu na jedné straně a mezi různými kolektivními správci, nahrávacími společnostmi a dalšími subjekty na straně druhé. Nesmyslná kriminalizace byť i banálních provinění proti autorskému právu navíc neprospívá ani jedné ze stran.

Klíčovým problémem u P2P sítí tedy není samotné právní posouzení jednotlivých způsobů užití (zneužití) díla, ale vymahatelnost nároků plynoucích z porušení příslušných autorskoprávních norem těmito užitími. P2P sítě poskytují v některých případech skoro ideální anonymitu, a pokud ne, tak je rozdrobenost poskytovaného obsahu taková, že nemá valného významu proti jednotlivým uživatelům P2P sítě zasahovat. Na běh systému by to v celé řadě případů totiž nemělo velký vliv. I toto bezesporu časem povede k výše uvedeným změnám.

Ján Matejka

Autor je vědeckým pracovníkem Ústavu státu a práva Akademie věd ČR, kde se věnuje problematice práva informačních technologií a informačních systémů. Dále také pedagogicky působí na Právnické fakultě ZČU, kde přednáší předmět Internetové a počítačové právo. Je také prezidentem Společnosti pro právo informačních technologií (SPIT).Zdroj: http://www.lupa.cz/clanky/nelegalni-stahovani-z-p2p-siti-tak-horke-to-zase-neni/
« Poslední změna: Únor 25, 2007, 17:10:00 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

                                                                            J.S.

J.S.

 • Amatérský pisálek
 • Globální Moderátor
 • Ultrasuperčlen
 • *****
 • Oblíbenost: +551/-25
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 1067
 • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Re: P2P
« Odpověď #6 kdy: Únor 24, 2007, 23:47:59 odpoledne »

Zájemcům o tuto problematiku doporučuji k přečtení následující články:

V ČR probíhá rozsáhlý zátah proti uživatelům P2P sítí
http://www.lupa.cz/clanky/v-cr-probiha-rozsahly-zatah-proti-uzivatelum-p2p-siti/

Karel Kuchařík: žádný zátah na uživatele P2P sítí neprobíhá
http://www.lupa.cz/clanky/karel-kucharik-zadny-zatah-na-uzivatele-p2p-siti-neprobiha/

Karel Kuchařík: dostaneme se i do uzavřených sítí
http://www.lupa.cz/clanky/karel-kucharik-dostaneme-se-i-do-uzavrenych-siti/

Vyhláška ministerstva informatiky k zákonu o elektronických komunikacích, podle které musí poskytovatelé Internetu od 1. prosince 2006 uchovávat a na vyžádání policie poskytnout informace o veškeré komunikaci uživatelů konkrétních IP adres
http://www.mvcr.cz/sbirka/2005/sb169-05.pdf


IP zaznamenána

                                                                            J.S.

J.S.

 • Amatérský pisálek
 • Globální Moderátor
 • Ultrasuperčlen
 • *****
 • Oblíbenost: +551/-25
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 1067
 • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Re: P2P
« Odpověď #7 kdy: Březen 07, 2007, 20:35:03 odpoledne »

Co je to P2P (Peer to Peer) síť a jak funguje?

Autor: Ing. Josef Schneider

Síť je tvořena větším množstvím připojených počítačů kdekoli k internetu, které se liší jen typem rychlosti připojení a tím, co sdílí. V závislosti na výběru sítě mohou pracovat bez (decentralizovaná síť) a nebo s (centralizovaná síť) serverem. Ten však neplní Úlohu Úložiště, ale Úlohu jakýchsi zprostředkovatelů. Požadovaná data na nich tedy nenajdete, za to slouží jako skladiště identifikátorů souborů, díky němuž umožňuje vyhledávání souboru a v některých případech také k obsluze chatu mezi Účastníky sítě. Po vyhledání požadovaného souboru vás server přesměruje na počítač, kde se požadovaný soubor nachází a stahování z konkrétního počítače může začít. Jedná se tedy o vzájemné nadnárodní volné sdílení dat z počítačů jednotlivých uživatelů internetu, ovšem ve velké většině případů se jedná o nelegální šíření duševního bohatství (software, hudba, filmy, atd.) a speciální Útvar policie ČR již na základě trestního oznámení vlastníků nelegálně šířeného duševního bohatství provádí vyšetřování, kdy se dotazuje na IP adresy konkrétních uživatelů, kteří tuto činnost provozují. Aby bylo dosaženo maximálního možného datového toku (rychlého stahování dat) je systém založen na multiplikaci downloadovaného souboru z více zdrojových destinací (počítačů). V praxi to znamená, že hledám např. film Matrix a tento se nachází na více počítačích sdílejících tento požadovaný soubor, ovšem všechny tyto počítače mají pomalejší připojení než já. Proto se naváže spojení od například dvaceti počítačů současně a tím dosáhnu vyšší rychlosti downloadu dat. A protože se jedná o výměnný systém (stahuj a poskytuj) ve stejné chvíli, kdy stahuji zároveň sdílím mé soubory ostatním uživatelům. Tím vzniká značné zatížení sítě. A pokud se v systému najde například dvacet stahujících a tím i odesílajících uživatelů (jde o výměnný sytém) po osmdesáti spojeních u každého v maximální době provozu (obvykle neděle odpoledne) je zde riziko, že dojde k přetížení obecní WiFi sítě a jejímu citelnému zpomalení a zhoršení odezvy (např. u pingu). Aby k výše popsané situaci nedošlo, je v centrálním intranetovém serveru aplikován na Úrovni jádra systému filtr pro inteligentní řízení provozu P2P sítí. Tím je možné jak řízení rychlosti jednotlivých uživatelů nebo skupin, tak i nastavení pravidel a rychlostních případně časových limitů pro využívání služeb P2P sítí, aby nedocházelo k nežádoucímu přetěžování sítě. Toto pravidlo je aplikováno z důvodu bezohlednosti mnohých uživatelů zneužívajících síť k neÚměrnému a často nelegálnímu stahování dat. Ale aby byl systém postaven na „demokratických“ principech, není používaní P2P sítí trvale zablokováno, ale časově omezeno. Dále, jak již bylo zmíněno, je nastaven maximální počet aktivních spojení pro jednoho uživatele na 80 spojení. Což znamená jako kdyby uživatel pracoval s osmdesáti prohlížeči současně. Což je pro obvyklou práci více než dostačující i při používání aplikací jako FTP, Skype, SMTP, POP3, IMAP, VPN a další. Ovšem pokud má uživatel trvale aktivní (zapnuté) programy pro stahování (třeba jen na liště), tak může dojít k situaci, že tyto programy všech osmdesát spojení vyčerpají a uživatel už nemůže na internetu pracovat. V neposlední řadě je třeba mít na paměti, že programy pro P2P sítě a jejich provozování má za následek instalaci dalších skrytých programů (spyware) instalovaných bez vědomí uživatele. Tyto programy mohou také navazovat nežádoucí internetové spojení a co je horší, mohou odesílat data a informace o uživateli bez jeho vědomí. Potom je třeba pro odstranění těchto nežádoucích programů použít software, který je umí v počítači identifikovat a odstranit (například Ad-Aware – www.lavasoft.com). Všechny P2P programy jsou systémem přes den blokovány. Bez omezení je možné je provozovat v době od 23:00 hod. do 7:00 hod.


Poznámka:

Údaje v článku se týkají intranetu ve Velkém Týnci.

U nás v Grygově momentálně p2p sítě časově omezeny nejsou a je nastaven maximální počet aktivních spojení pro jednoho uživatele na 150 spojení.
« Poslední změna: Březen 08, 2007, 21:59:06 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

                                                                            J.S.

J.S.

 • Amatérský pisálek
 • Globální Moderátor
 • Ultrasuperčlen
 • *****
 • Oblíbenost: +551/-25
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 1067
 • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Re: P2P
« Odpověď #8 kdy: Březen 08, 2007, 21:58:50 odpoledne »

Anonymní P2P sítě - uživatelé vrací Úder

Autor: Pavel Satrapa

Historií peer-to-peer sítí se jako červená nit táhnou spory mezi držiteli autorských práv a uživateli. Jeho nedílnou dnešní součástí jsou firmy pročesávající nabídku a dožadující se nápravy, pokud najdou autorskými právy chráněný obsah. Jako přirozená reakce uživatelů se dá očekávat příklon k anonymním peer-to-peer systémům, kde je poskytovatel informace nezjistitelný.

Zajištění anonymity v tomto typu sítí je kontroverzní a má jak své zastánce, tak kritiky. Ti první zdůrazňují jeho význam pro svobodu projevu a nutnost svobodného toku informací. Tímto způsobem si mohou vyměňovat informace lidé v nedemokratických státech, podřízení mohou kritizovat své zaměstnavatele či nadřízené, občané státní správu, aniž by se museli obávat případných represí či perzekucí. Kritici poukazují na možné využití pro nelegální Účely: plánování zločinů, šíření dětské pornografie či – nejméně nebezpečné, ale zdaleka nejrozšířenější – sdílení autorsky chráněných děl.

Přes tyto výhrady ale například vláda USA podporovala vznik projektu Free Haven umožňujícího anonymní publikování dokumentů a přístup k nim, aby podpořila svobodnou výměnu informací.

Anonymita, kterou tyto systémy mají poskytnout, se týká především tří aspektů: skrýt identitu poskytovatele informace, skrýt identitu příjemce informace a znemožnit jejich párování (zjištění, že z X do Y bylo cosi přeneseno).

Subjekt, který chce šíření informace zabránit, bude nejčastěji do systému vstupovat jako zájemce o data a bude chtít zjistit identitu jejich poskytovatele. Může ale také data nabízet a sledovat, kdo je odebírá. Třetí alternativou je, že se stane mezilehlým uzlem zapojeným do distribuce. Ve všech těchto případech by systém měl chránit identitu poskytovatelů i konzumentů dat.

Vůbec nejtěžší je pak ochrana proti někomu, kdo má k dispozici záznamy poskytovatele Internetu o veškerých datových tocích v síti. V tomto případě většina stávajících systémů selhává. Některé pomáhají alespoň tím, že přenosy jsou šifrovány. Lze tedy zjistit, že X s Y si vyměnili nějaká data, ale nedá se zjistit jaká.

Běžné peer-to-peer systémy si data vyměňují přímo mezi koncovými Účastníky, což jim vzájemně poskytuje informaci o IP adresách jejich strojů. To je při anonymní výměně dat nemyslitelné. Jejich výměna přes jakési centrální servery také nepřipadá v Úvahu – hned pionýr Napster přesvědčivě prokázal, jak je centralizovaně postavená služba choulostivá vůči Útoku na centrum.

Typické řešení spočívá v tom, že data protékají přes síť prostředníků. Uzly anonymní peer-to-peer sítě navazují spojení jen s velmi Úzkým okruhem sousedních uzlů, které znají a důvěřují jim. Používá se pro ně také název fried-to-friend sítě. Požadavky a data se pak předávají touto sítí uzlů. Příjemce zná vždy jen adresu toho, kdo mu je předal, ale nemá tušení, odkud je získal dotyčný soused.

Uzly je třeba nějak identifikovat. Místo klasických adres se ale zpravidla používají jakési pseudoidentifikátory, jež nemají žádný vztah k IP adrese, ani jinému Údaji umožňujícímu identifikovat provozovatele uzlu. Navíc je uzel většinou může měnit podle libosti.

Principy šíření dat v anonymizujících systémech jsou velmi pestré. Sahají od triviálních metod, jako je použití broadcastu (všesměrové vysílání znemožňuje určit příjemce) či falšování adresy odesílatele v UDP paketech (chrání odesílatele, jako třeba UDPP2P), až po velmi propracované mechanismy.

Jedním z nich je cibulové směrování (onion routing), postavené na vícenásobném šifrování. Jeho základem je síť cibulových směrovačů, jejichž seznam a veřejné klíče mají k dispozici Účastníci sítě. Odesílatel dat si zvolí náhodnou sekvenci cibulových směrovačů. Paket zašifruje veřejným klíčem posledního z nich, k výsledku přidá jeho adresu a zašifruje vše klíčem předposledního a tak dále. Výsledkem je tak zvaná cibule, jejíž vnější slupka je zašifrována klíčem prvního vybraného cibulového směrovače a jemu se také pošle. On ji rozšifruje svým soukromým klíčem (odloupne vnější slupku) a získá tak adresu dalšího v pořadí a zprávu, kterou mu má předat. Ta je zašifrována klíčem dalšího směrovače, takže nemůže zjistit ani její obsah, ani její další cestu sítí.

Tímto způsobem se zpráva postupně předává předem zvolenou cestou, přičemž každý z předávajících cibulových směrovačů zná jen dva její kroky – od koho ji dostal a komu ji má předat. Navíc se zpráva po každém dešifrování radikálně změní, takže je pro vnějšího pozorovatele velmi obtížné dát si do souvislosti zprávy přicházející do směrovače se zprávami odcházejícími. Cibulové směrování proto poměrně slušně odolává odhalení poskytovatelů a příjemců i při znalosti veškerých záznamů o datových tocích v síti. Slabinou je, že odesílatel zná identitu příjemce. Cibulové směrování najdete například v systému Tor.

Jiný princip byl pojmenován podle jedné ze svých implementací Ants. Je určen především pro sítě typu peer-to-peer, kde se velmi dynamicky mění složení uzlů a struktura sítě je chaotická. Jednotlivé uzly jsou označeny pseudoidentifikátory. Když hledají určitý soubor, posílají dotaz záplavovým způsobem (anglicky flooding, pošle se všem sousedům, každý z nich jej pošle všem svým sousedům atd.). Šíření dotazů omezuje jednak jejich životnost, jednak to, že každý dotaz je opatřen (pseudo)identifikátorem odesílatele a identifikátorem zprávy. Díky tomu je každý dotaz jednoznačně rozpoznatelný, a když do uzlu dorazí opakovaně, není nadále šířen.

Příchod dotazu zároveň uzlu prozradí, kudy má posílat odpovědi k jeho odesílateli. Na základě přicházejících dotazů tedy vznikají směrovací tabulky pro pseudoidentifikátory. Přeprava dat v těchto sítích je proto poměrně efektivní (což je spíše výjimka, obecnou charakteristikou anonymizujících sítí je, že efektivita přepravy byla vyměněna za anonymitu). Odpovědi se pak posílají opačnou cestou, než přišel dotaz. Pokud se mají data doručit cíli, jehož identifikátor dotyčný uzel nemá v tabulce, použije opět roztékání. Identita odesílatele i příjemce je skryta, ale se znalostí provozu v celé síti lze datové toky vystopovat. Nejvýznamnějšími implementacemi tohoto principu jsou Ants a Mute.

Zajímavým přístupem je míchání. V něm uzel předávající zprávy vždy posbírá několik příchozích zpráv, přidá mezi ně své vlastní a pak je v náhodném pořadí odvysílá. Tím velmi ztěžuje (a při změně zpráv, například díky šifrování, prakticky znemožňuje) zjišťování, která odchozí zpráva souvisí se kterou příchozí.

Do velmi pokročilé podoby dovádí tento princip GNUnet. Přenášená data dělí na jednokilové kousky, takže všechny zprávy jsou stejně dlouhé. Na jednotlivých spojích používá šifrování a při malém provozu posílá náhodný obsah. Data navíc po síti cestují - uzly, jimiž procházejí, si je ukládají do lokálních pamětí. Výsledkem je dokonalý galimatiáš. Je prakticky nevystopovatelné, kdo je iniciátorem akce, odkud byla data odeslána, kam dopravena a kdo je vlastně původně do sítě vložil.

Zatím se anonymní peer-to-peer sítě pohybují spíše na okraji zájmu. Troufám si ale předpovídat, že s narůstajícím tlakem na ochranu autorských práv jejich popularita rychle poroste. A pak už vydavatelům nejspíš nezbude než si přiznat, že technologie dnes nahrává spíše druhé straně, a sáhnout na ceny. Částečně se tak již děje.

Zdroj: http://www.lupa.cz/clanky/anonymni-peer-to-peer-site/
IP zaznamenána

                                                                            J.S.

J.S.

 • Amatérský pisálek
 • Globální Moderátor
 • Ultrasuperčlen
 • *****
 • Oblíbenost: +551/-25
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 1067
 • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Ze světa P2P - bez komentáře
« Odpověď #9 kdy: Duben 25, 2007, 07:22:15 dopoledne »

Zpráva z www.novinky.cz:

První Čech odsouzen za šíření hudby přes internet

19.4. 2007

V České republice byl ve čtvrtek odsouzen první uživatel, který sdílel hudbu přes internet. Soud vyměřil pachateli sedmiměsíční podmíněný trest. Podle policie způsobil škodu za nejméně jeden milión korun.

Uživatelé, kteří pomocí výměnných P2P sítí sdílí soubory, jsou pro nahrávací společnosti zjistitelní. K vyhledání osob, které sdílí data přes výměnné sítě, používá IFPI (Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu) "speciálně upravený program převzatý z firemní centrály v Londýně," jak pro Právo uvedla ředitelka Útvaru Petra Žikovská.

"Počet lidí, kteří v Česku nelegálně sdílí soubory, se však nedá odhadnout. Zachytíme jen špičku ledovce," dodala Žikovská s tím, že je momentálně vyšetřováno 13 lidí, kteří jsou podezřelí z nelegálního sdílení souborů přes internet.

Muž usvědčený policií ze sdílení hudebních souborů pochází z okresu Praha - východ. Kriminalisté jej zadrželi v sídle společnosti z Prahy 10, kde byl zaměstnán. Třiatřicetiletý muž se z firmy k internetu připojoval pod přezdívkou "Lubsoft" a nelegálně poskytoval soubory prostřednictvím výměnných sítí.

Žikovská doplnila, že "uživatelé, kteří nezákonně sdílí soubory přes internet, jsou většinou mladí s vysokou počítačovou gramotností a pocházejí z měst." Ve velkých aglomeracích je totiž dostupné rychlé připojení k internetu, čehož tito lidé využívají k šíření dat.   

IFPI letos ve spolupráci s policií zabavila 20 osobních počítačů, rovněž asi stovku kompaktních disků, které zkoumají soudní znalci.

Za porušování autorských práv hrozí pachatelům trest odnětí svobody na dva až pět let v případě opakování tohoto trestného činu. Podle IFPI mohou také v rámci trestu zaplatit pokutu ve výši dvojnásobku způsobené škody. "V tomto prvním sporu nebudeme žádat finanční náhradu škody, ale v dalších bychom k tomu přistoupili," řekla Novinkám Žikovská.
« Poslední změna: Duben 25, 2007, 07:26:10 dopoledne od J.S. »
IP zaznamenána

                                                                            J.S.

elit

 • Host
Re: P2P
« Odpověď #10 kdy: Září 02, 2007, 16:24:54 odpoledne »

Nechapu blokovani portu, za sdileni a protipravni jednani je vzdy zdodpovedny uzivatel nikoli provider. Navic tyto praktiky jsou co vim pouze u Forfnetu. Kazdy at se stara o sebe.
IP zaznamenána

Petr Chramosta

 • Administrátor
 • Superčlen
 • *******
 • Oblíbenost: +193/-32
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 699
 • Skype: mistostarosta
  • Skupina Žízeň
Re: P2P
« Odpověď #11 kdy: Listopad 18, 2007, 23:29:19 odpoledne »

IP zaznamenána
Kéž nebe spustí záchranný pás, půjde-li proti nám, to co je z nás.
 

Stránka vytvořena za 0.774 sekund, 28 dotazů.