Obecní intranet (Šnek) + Jak na počítač? > Programy zdarma a legálně

Úvod

(1/1)

J.S.:
K založení této rubriky mne vybídl admin, kterému se jevil můj koníček ve vybavování počítače pouze legálním neplaceným softwarem ve stylu strýčka Skrblíka jako případně zajímavý i pro některé jiné čtenáře fóra.

Většina drahých komerčních programů má své freewarové nebo open licence alternativy, které můžete používat zdarma a legálně, ušetřit tak tisíce korun a nebýt členem početné komunity softwarových pirátů. Chcete-li se s nimi seznámit, jste tu správně. Netvrdím, že mnou komentované alternativy jsou jediné správné a nejlepší, ale jsou to takové, které se mi v praxi osvědčily a "mám je rád". Znáte-li jiné a lepší, máte zde prostor k jejich prezentaci.       

Jistá odmlka od činnosti na fóru byla příčinou dohadů mých přátel, zda jsem již své globálně moderátorské snahy nevzdal, nevyčerpal studnici svých nápadů a tiše neodplynul do moderátorského důchodu. Není tomu tak.

Její důvody tkví v tom, že můj domácí počítač, respektive jeho operační systém, odmítl nadále poslušně pracovat a dal to najevo nekonečnou smyčkou restartů bez jakéhokoli východiska – nešla spustit obnova systému ani nouzový režim. Zavinil jsem to zřejmě tím, že jsem v posledním období jeho Údržbě nevěnoval potřebnou pozornost a možná i nepozorností při odstraňování některých souborů. Windows ke svému zdraví a kondici potřebují pravidelně aktualizovat, defragmentovat a neopomíjet potřebné (uživateli tolik kritizované) restarty po instalaci některých programů. Do tohoto "terénu" se ještě nastěhoval jakýsi nevítaný návštěvník (polymorfní virus, jehož ctěné jméno si již nepamatuji) a už byl malér na světě. Jasný signál k nové instalaci operačního systému. Je prostě třeba začít znovu.

Když jsem již byl nucen operační systém instalovat znovu, využil jsem toho k obnovení i všech ostatních programů a celkovému Úklidu i rekonstrukci prostoru pevného disku. Rozhlédl jsem se po internetu po nových alternativách mnou používaných programů a vylepšeních těch starších. Na doporučení admina se s vámi o ně podělím v podobě informací, kde je najdete, popř. co od nich můžete očekávat. Upřednostňuji programy s jednoduchým ovládáním a zabírající málo místa na pevném disku.

Upozorňuji, že prezentuji programy volně šiřitelné pro domácí nekomerční použití. Pro případ, že byste je chtěli využívat ve firmě, doporučuji vždy prostudovat podmínky licence.

Již teč asi někteří vzteky modrají, do jakého odporného rozporu mezi názvem rubriky a obsahem textu jsem se dostal. Co to blábolím dohomady o Windows a programech zadarmo? Kde jsem nechal Linux?

Zajímá-li vás vysvětlení, pokračujte plynule první kapitolou - Operační systém.

Navigace

[0] Seznam témat

Přejít na plnou verzi