Obecní intranet (Šnek) + Jak na počítač? > Programy zdarma a legálně

I. kapitola - Operační systém

(1/2) > >>

J.S.:
Ano.

I operační systém lze pořídit zadarmo či za symbolickou cenu poštovného a médií.            

Jak? Linux.

Kde vzít a nekrást, popř. kde získat podrobné informace? Zde: www.linux.cz

V podstatě všechny linuxové distribuce jsou k dispozici zdarma. Nejsnadněji dostupné jsou ve formě CD nebo DVD obrazů, které lze stáhnout z internetu. Mnohdy si však můžete objednat dodání až domů, a to za cenu poštovného a cenu média. Nebo si můžete koupit krabicové verze, které za mírně vyšší cenu přidávají k samotnému systému různé bonusy, jako jsou tištěné příručky, podporu apod. Pokud chcete, je možné Linux, s cílenou podporou a doplňky, zakoupit u specializovaných distributorů. Je však na vás, zda hodláte za podporu platit. Systém samotný je vždy zdarma. Nebudete potřebovat registrační klíč ani ověřování pravosti. Budete moci využívat výhody legálního OS bez jakýchkoli obtěžujících omezení.

Osobně se mi nejvíce zamlouvá verze Mandriva. Mandriva Live CD (nebo Mandriva One) je live CD distribuce Mandriva (dříve Mandrake) a je velmi dobře uzpůsobeno pro začínající uživatele. Pokud byste ji chtěli vyzkoušet bez instalace, stačí stáhnout obraz CD a vypálit ho jako obraz disku (ISO) na CD, poté z něj nabootovat: ftp://ftp.mandrake.cz/pub/linux/mandrakelinux/official/iso/2006.0/2007.0/One/mandriva-one-2007-kde7.iso

Na výše uvedených stránkách můžete zdrama a legálně stáhnout kteroukoli z verzí Linuxu pro začátečníky i pokročilé, popř. si objednat za minimální peníz zaslání CD s vybraným operačním systémem.

Proč tedy některou z více dostupných variant Linuxu nepoužívám?

Důvodů je více. V zaměstnání jsem zvyklý už léta na denní práci s operačním systémem Windows, který, dá se říci, znám z pozice laika a neodborníka jako svoje boty, se všemi jeho neduhy i "duhy". Svět je poměrně silně "zawindowsován", stále platí, že programy počítají více s Windows než s Linuxem, ale i v tomto směru se situace postupně mění. Linux již dávno není cosi přístupného jen odborníkům a programátorům - vyzkoušejte si ho sami a možná budete příjemně překvapeni. Pro náruživé hráče počítačových her se však podle mého příliš nehodí, pro ty jsou Windows zatím nepostradatelné. A také je mi možná líto chudáka Billa Gatese, jehož světový téměř monopol Windows bych něchtěl nějak výrazně narušit ... jak už jsem psal, nezávidím nikomu. Vyhovují mi pravidelné automatické aktualizace Windows. To asi stačí, nechci upadnout do podezření, že mne Bill platí za propagaci jeho světově velmi Úspěšného podnikání.   

Používám tedy řádně zakoupené Windows XP Home edition. Mýty, o kolik je tato edice horší než Professional mne nezasahují, neboť vím, že vymoženosti edice Professional ke svému štěstí nepotřebuji a velký cenový rozdíl mi za ně nestojí, neboť by pro mne byly drahým zbytečným luxusem. Rozdíly lze totiž překlenout jinými programy Úplně zdarma (ale o tom možná někdy jindy). Požívám je doma, takže označení Home s tím ladí.

Do konce března je možno tuto edici ještě pořídit v OEM verzi, vázané na konkrétní počítač, za 2300-2500,- Kč i v podobě tzv. legalizačního balíčku. Lze ji koupit samostatně bez počítače a nainstalovat na "čistý" počítač či na počítač s původně nelegálními Windows. Na rozdíl od Windows Vista jde o systém již "vyladěný", nezatěžující příliš počítač, stabilní a osvědčený, zabírající na pevném disku podstatně méně místa (v řádu Gb!). Visty podle prvních užvivatelských testů i odborných recenzí příliš nového s výjimkou elegantní, ale poněkud zbytečné grafiky (Aero) nepřinášejí a jako OEM verzi je samostatně zakoupit nelze. Osobně politiku prodeje operačních systémů Windows u nás i ceny pro náš trh nepovažuji za rozumné a prozíravé, ale to jen tak poznamenávám na okraj a nechci se tím více zabývat. Bill podnikání určitě rozumí lépe a snad ví, co dělá.   

Z výše uvedených důvodů budou mé příspěvky zaměřeny na programy pro operační systém Windows XP. Zpracování případného linuxového sortimentu možných alternativ se může chopit někdo jiný, kdo má v tomto směru přehled, i když stránky www.linux.cz a některé další jsou natolik nabité srozumitelnými informacemi, že toho možná ani není zapotřebí.   

Poznámka k instalaci windows XP:

Před instalací Windows XP (a Windows obecně) se mi osvědčilo zformátování pevného disku či jeho příslušného oddílu, na který Windows instaluji. To platí zejména pro ty, kteří již delší dobu systém použivali. Registry Windows mají schopnost neuvěřitelně nabobtnat a časem se zpomaluje spouštění i vypínání systému. Zbavíte se tak ale všech dat, takže ta je třeba předem zálohovat. Získáte ovšem naprosto "čistou půdu" pro instalaci operačního systému bez virů, zmatků a zbytků předchozích programů. A uděláte si zase jednou pořádek v počítači, hlavně v nabídce start.   

J.S.:
Americký výrobce počítačových sestav Dell se rozhodl opět instalovat starší operační systém Windows XP. Firma tak učinila s ohledem na své zákazníky, kterým se rychlý přechod k novému OS Windows Vista nelíbí.

Dell migroval k Vistě nedlouho poté, co tento program Microsoft v lednu uvedl na trh. Podle Michael Della, šéfa stejnojmenné společnosti, se však zákazníci často ptali, proč si nemohou zakoupit také sestavy s Windows XP.

Dell proto počátkem měsíce umožnil menším firmám nákup sestav s Windows XP. Firma zároveň uvedla, že nepočítá s tím, že by si XP v nových počítačích odnesli běžní zákaznici. Tento názor však vedení Dellu pod záplavou dotazů od uživatelů změnilo a výsledkem je nynější situace, která se jistě nezamlouvá Microsoftu.

Z velkých výrobců počítačových sestav Windows XP stále neopustily společnosti Hewlett-Packard a Lenovo, které tyto systémy dodávají firmám a CompUSA, jenž počítače s Windows XP dodává koncovým zákazníkům.

Analytici soudí, že v tomto kvartále nebude mít operační systém Windows Vista významný vliv na prodej počítačů. Větší poptávku po výkonnějších strojích Údajně Vista spustí až ve druhé polovině roku. 

Prodej programu Windows XP velkým výrobcům počítačů Microsoft ukončil v lednu. Menší výrobci PC sestav mohou XP nabízet do konce roku.

Petr Chramosta:
Pokud chcete vyzkoušet jiný systém, osahat si jak se chová a přitom nemuset přeinstalovat PC doporučuji program Microsoft Virtual PC 2007. Stáhnout si jej můžete ZDE.
Potřebujete min.:

* procesor 500 MHz (doporučuji dvojnásobnou taktovací frekvenci)
* operační paměť 1GB (čím více tím lépe)Pokud parametry neznáte, stačí současně stisknout na klávesnici a PauseBreak.
Tento program přináší spoustu výhod:

* návratu k systémům Win3.1, Win95, Win98, Win2000
* vyzkoušení nové Visty
* vyzkoušení alternativního OS/2, Linuxu v různorodých distribucích
* nejlepší je ovšem imunita vůči virům (v případě nákazy virtuálního počítače skutečný počítač zůstává zcela bez ujmy

Petr Chramosta:
Než nainstalujete novou Vistu doporučuji vám si ji nejprve vyzkoušet. Operační systém běží v pouze v prohlížeči IE a je pochopitelně trochu pomalejší. Nutným předpokladem je ještě aktivní JavaScript a AktiveX.
Windows Vista Buseness Edition Můžete bezplatně vyzkoušet ZDE.

ZDE si můžete vyzkoušet teké Windows Office 2007.

Petr Chramosta:
Pokud někoho zajímá jak vypadali zakladatelé firmy Microsoft v roce 1978 mrkněte na fotku.
Vypadají jak houmlesáci

Horní řada z leva: Steve Wood, Bob Wallance, Jim Lane
Střední řada zleva: Bob O'Rear, Bob Greenberg, Marc McDonald, Gordon Letwin
Dolní řada zleva: Bill Gates, Andrea Lewis, Marla Wood, Paul Allen.

Převzato z www.pcmagazin.cz

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi