Obecní intranet (Šnek) + Jak na počítač? > Programy zdarma a legálně

Kancelářský balík "dobře hrabající zadarmo"

(1/1)

J.S.:
Pro pisálka je důležitým programem textový editor. Freeware produktů tohoto typu existuje nespočet. Mám ovšem rád kancelářské balíky, které obsahují více nástrojů pohromadě, kromě textového editoru i tabulkový procesor a další programy. Ano, správně Microsoft Office XP, to je ono! Denně tento program používám v zaměstnání. Ale pokud byste si ho chtěli pořídit legálně domů? Příšerná cena! Bez několika tisíc do krámu pro něj nezkoušejte zajít.

Ač se to zdá neuvěřitelné, mají svoji zcela plnohodnotnou alternativu či náhradu, chcete-li, která je skutečně Úplně zadarmo a můžete ji bez obav legálně užívat. Prostě tohle kuře zadarmo opravdu dobře hrabe. Sám jsem ji poprvé instaloval doma s velkou nedůvěrou a předsudky, které se po vyzkoušení rázem rozplynuly. Od té doby ji mám raději než předražené MS Office XP. Existuje i v české lokalizaci a je plně kompatibilní se všemi soubory balíku MS Office XP i starších (doc, xls atd.). Zdarma k ní lze stáhnout mnoho doplňků a šablon, slovníky pro většinu jazyků, samozřejmě i český (dělení slov, oprava pravopisu, Thesaurus).

Ale ať vás dlouho nenapínám:

OpenOffice.org je plnohodnotný kancelářský balík, který lze provozovat na všech hlavních operačních systémech a platformách. Počeštění zahrnuje instalační program, kompletní uživatelské rozhraní (dialogy, menu, nástrojové tipy, atd.) včetně nápovědy, slovníků pro kontrolu pravopisu, dělení slov a slovníku synonym.

Součásti balíku:

Writer je textový procesor vhodný pro jakoukoliv činnost, od psaní krátkých dopisů až po psaní knih s obrázky, s křížovými odkazy, s obsahem, s rejstříky, seznamy použité literatury... Automatické dokončování slov, automatické formátování, automatická kontrola pravopisu během psaní velmi ulehčují práci. Writer je natolik výkonný, že si poradí i s Úlohami z oblasti desktop publishing jako jsou sloupce (noviny) či brožury – jediným omezením je pouze vaše představivost.

Při práci s čísly využijete Calc. Tento mocný tabulkový procesor má všechny nástroje, které potřebujete při výpočtech, analýzách, souhrnech nebo v prezentacích vašich dat v tabulkách či grafech. Plně integrovaná nápověda ulehčuje práci se vzorci. Sofistikované rozhodovací nástroje jsou snadno přístupné. S pomocí „Průvodce daty“ můžete zpracovávat externí data, třídit je, filtrovat, vytvářet mezisoučty a statistické analýzy. Pro výběr typu grafu pro vaše data používejte náhledy grafů, CALC vám umožňuje výběr z třinácti kategorií 2D a 3D grafů, obsahující grafy čárové, oblasti, sloupcové, koláčové, XY , burzovní, síťové a mnoho jejich variant.

Impress je rychlý a mocný nástroj pro tvorbu působivých multimediálních prezentací. Vaše prezentace budou skutečně výjimečné díky nástrojům pro zvláštní efekty, animace a působivé obrázky.

Program Draw umí vytvářet vše od jednoduchých diagramů až po dynamické trojrozměrné obrázky a zvláštní efekty.

Base, ve verzi 2 zcela nový nástroj, umožňuje práci s databázovými daty přímo uvnitř OpenOffice.org. Vytváří a upravuje tabulky, formuláře, dotazy a sestavy buč z vaší vlastní databáze a nebo přímo z vestavěného HSQL databázového stroje.

Odkazy na stažení a mnoho podrobných informací naleznete zde: http://www.openoffice.cz/

A kdybyste toužili si přehrát powerpointovou prezentaci (pps) na samostatném freeware programu, můžete si stáhnout PowerPoint Viewer od Microsoftu:
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=428d5727-43ab-4f24-90b7-a94784af71a4&displaylang=en http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=048dc840-14e1-467d-8dca-19d2a8fd7485&DisplayLang=en

Petr Chramosta:
Porovnání vlastností OpenOffice.org 2 a MS Office.
Redakce webu 602office.cz pro Vás připravila podrobné srovnání vlastností kancelářských balíků OpenOffice.org 2.x a Microsoft Office 2007. Srovnání vzniklo překladem anglického dokumentu, jehož autorem je společnost Sun. Českou verzi porovnání si můžete stáhnout ZDE

Petr Chramosta:
Kancelářský balík OpenOffice.org 3 obsahuje program pro psaní textů s názvem Writer, program Calc pro práci s tabulkami, program pro tvorbu prezentací jménem Impress, program pro kreslení Draw, program pro práci s databázemi Base a program pro vytváření vzorců Math.

Dokumenty OpenOffice.org používají vlastní formát jménem OpenDocument, ale Writer, Calc a Impress dokáží číst i ukládat soubory uložené ve formátu programů Word (formáty doc, docx), Excel (xls, xlsx) a Powerpoint (ppt, pps, pptx, ppsx).

Kancelářský balík OpenOffice.org můžete mít v počítači nainstalovaný současně s programy od Microsoftu nebo i jinými.

Balík OpenOffice.org v aktuální třetí verzi si stáhněte z našich stránek (přímý odkaz na verzi pro Windows). Instalační soubor má asi 115 MB, stahovaný soubor si uložte třeba na plochu.
Instalace je jednoduchá.

Petr Chramosta:
Program neobsahuje žádné slovníky pro kontrolu překlepů nebo slovník synonym. Instalují se zvlášť jako rozšíření. Rozšíření s českými slovníky si stáhněte na této stránce - (slovenské slovníky) klikněte na tlačítko Get it. Soubor si uložte na plochu.
Spusťte OpenOffice.org a přetáhněte na okno programu ikonu souboru dict-cs-2.0.oxt, který jste si uložili na plochu.

Petr Chramosta:
OpenOffice.org pomáhá financovat firma Sun Microsystems, dalším velkými přispěvateli jsou společnosti Novell, Red Hat, IBM a Google. Nicméně Sun se staví k vývoji tak, že drží OpenOffice.org pevně rukou a brání ostatním partnerům, aby na projektu pořádně participovali. Takový přístup prý velké firmy, které by na vývoji měly zájem, od hlubší spolupráce odrazuje.
V současné době tedy doporučuji LibreOffice v češtině.

LibreOffice je svobodný kancelářský balík pro Windows, Macintosh a Linux,  který nabízí šest plnohodnotných aplikací pro práci s vašimi dokumenty a daty: Writer, Calc, Impress, Draw, Base a Math (podporuje binární formáty Microsoft Word, Excel atd., používané v Microsoft Office verzích 1997–2010 (.doc, .xls, .ppt a .DOCX, .XLSX .PPTX atd.).

Srovnání najdete v článku Srovnání LibreOffice, OpenOffice.org a Microsoft Office

Navigace

[0] Seznam témat

Přejít na plnou verzi