Obecní intranet (Šnek) + Jak na počítač? > Programy zdarma a legálně

Chatujeme a telefonujeme zadarmo

(1/2) > >>

J.S.:
Skype je bezplatný software sloužící k telefonování, posílání zpráv a souborů. Hlavní funkce Skype je však zmíněné telefonování. Telefonování mezi uživateli Skype (oba volající mají nainstalován Skype) je zdarma, šifrováno a to kdekoliv na světě a neomezeně na délce hovoru.

Skype je konečně opravdu dokonalý nástroj pro telefonování po internetu. Umožňuje bezplatně telefonovat z jednoho počítače na druhý a potřebujete k tomu jen solidní připojení, mikrofon a reproduktory nebo sluchátka. Na Skype je nejlepší, že opravdu funguje. Připojí-li si Účastníci hovoru webkameru, mohou rozprávět po videotelefonu.

Většina jeho konkurentů vyžaduje mnoho složitého nastavování a nakonec stejně neprojde přes váš firewall či NAT. Skype stačí jen nainstalovat, vybrat si přezdívku a telefonovat.

Navíc je Skype posunut více do pozice Instant Messengerů a můžete tak vyhledávat v seznamu registrovaných uživatelů, vytvářet si seznam přátel a navíc přímo z programu i klasicky chatovat s uživateli bez mikrofonu.

Naprosto bez problémů funguje také konferenční hovor, který pracuje stejně svižně jako běžný hovor.

Pokud máte strach o kvalitu zvuku ... nemějte. Je prakticky dokonalý a záleží jen na kvalitě vašich reproduktorů a mikrofonu.

Co jiného stojí za zmínku?

    * program je zdarma a bez reklam
    * komunikace je šifrovaná
    * přímá podpora videa
    * kompletně lokalizován do češtiny

Podrobné informace o programu: http://www.emag.cz/skype-ve-verzi-3/

Stáhnete ho zde (domovská stránka):
http://www.skype.com/intl/en/

Nebo zde (česky):
http://www.skype.com/intl/cs/

Dosik:
Skype je take na stazeni v české verzi
http://skype.centrum.cz/download.phtml
nebo čeština na anglickou verzi
http://cestiny.idnes.cz/ps/skypevscz.html

J.S.:
Internetem se šíří nová nákaza - červ Pykse.A, jak jej pojmenovali odborníci z F-Secure. Červ si pochutnává na tzv. instant messenger programech, což jsou aplikace typu ICQ či Skype. Pykse.A podle F-Secure Útočí výhradně na Skype.

Internetový červ Pykse.A rozesílá uživatelům Skype textové zprávy s webovými odkazy, které budí zdání, že nabízejí ke stažení obrázek formátu JPEG.

Po kliknutí na teto odkaz si však uživatel stáhne do počítače závadný soubor, který se samočinně spustí, zobrazí obrázek spoře oděné slečny a rozešle původní odkaz dalším uživatelům aplikace Skype, jejichž adresy našel v listě kontaktů.

Podle F-Secure Pykse.A přistupuje také na webové stránky, které neobsahují zhoubné kódy, rovněž se hlásí na weby, které by měly evidovat počet již napadených počítačů. Dodejme, že červ napadá pouze aplikace Skype, které běží v prostředí Windows.

Program Skype je podobně jako jiné IM aplikace poměrně často napadán viry a červy. Útok na Skype, který byl velmi podobný tomu dubnovému, se odehrál minulý měsíc. Rovněž v Únoru čelili uživatelů Skypu trojskému koni, který šířil reklamní odkazy.

"Skype uživatelům důrazně doporučuje postupovat velmi opatrně při otevírání příloh, které obdrží od neznámých lidí, také přistupovat opatrně k podezřelým zprávám od lidí, které jinak dobře znají," uvedl zástupce Skypy Kurt Sauer.

Společnost dodala, že všem uživatelům doporučuje používat kvalitní antivirový software.

Převzato z novinek.czJ.S.:
Problémy s přístupem do sítě postihly dnes milióny uživatelů služby Skype, která poskytuje komunikaci zdarma prostřednictvím internetu. Firma Skype, která službu provozuje, oznámila, že se potýká se softwarovým problémem, jehož odstraňování by mohlo trvat až zítřka. Počet klientů sítě je odhadován na 196 miliónů.

Převzato z novinek.cz

Petr Chramosta:

--- Citace ---Netradiční pohled na český fenomén používání ICQ, komunikačního protokolu ... Fenoménem poslední doby se stal Instant messaging. (posílání zpráv přes internetové kecálky). Možnost přímé interaktivní komunikace v reálném čase si našla miliony příznivců po celém světě. Jinak tomu není ani v ČR. Situace v ČR se ovšem přece jen od zbytku světa liší. Češi totiž z naprosto nepochopitelných důvodů, masově používají ICQ. Nedávno se jeden IT magazín pokusil zmapovat, jaké vlastnosti a parametry očekávají jeho čtenáři od IM klienta/protokolu.
Jednotlivým vlastnostem jako centralizace, otevřenost, multiplatformnost..., měli čtenáři přisoudit číselné hodnocení podle stupně důležitosti. Na základě ohodnocení jednotlivých vlastností získali redaktoři časopisu obraz o tom, jakou IM službu si jeho čtenáři přejí. ICQ bylo této představě vzdáleno nejvíce ze všech! Přesto téměř všichni čtenáři uvedli, že používají ICQ.

ICQ protokol vznikl v Izraeli a jeho název je zjednodušeným zápisem výrazu "I seek you". Po krátkém rozvoji sítě bylo pohlceno americkou společností America ON-Line (AOL) provozující konkurenční AOL Instant messaging (AIM). Společnost AOL ovšem síť ponechala v samostatné podobě a tak dnes provozuje dvě nezávislé IM služby: ICQ a AIM. Vraťme se ale k ICQ. ICQ na celém světě používá 4 miliony uživatel, z toho 1,5 milionu tvoří právě Češi! Zbytek tvoří Slováci a Izraelci. Na západ od nás je ICQ velkou neznámou a jeho podíl na IM se blíží k nule. Na otázku, proč zrovna Češi ICQ tak masově používají, NENÃ? snadné najít odpověč! Proč? Stačí si přečíst licenční podmínky.

Licence ICQ

Jak jsem již uvedl, celkem 1,5 milionu lidí v ČR používá služeb ICQ. Nyní se tedy podívejme s čím průměrný Čech "souhlasí":

    * - jakýkoli obsah odeslaný v síti ICQ nepatří vám, ale společnosti AOL (nemáte žádné právo na soukromí)
    * - pokud vaše konverzace způsobí nějakou škodu (velmi hypotetická možnost - nedovedu si představit) jste povinni ji společnosti AOL uhradit
    * - souhlasíte s tím, že v případě jakéhokoli sporu se společností AOL, se dostavíte k soud v americké Virginii.
    * - souhlasíte s tím, že vaše osobní data budou zpracovávána ve spojených státech
    * - souhlasíte s tím, že nebudete používat jiný SW než ten, který vám dodala společnost AOL (všechny neoriginální klienti typu Miranda jsou nelegální!)
    * - SW nesmějí používat lidé mladší 13 let. (co asi dělají všichni čeští „puberťáci"?)
    * - Při používání SW musíte sledovat reklamu. Jakékoli její odstranění je protiprávní
    * - licenční podmínky se mohou kdykoli změnit. Jste povinni je číst každých 30 dní

Osobně si nedovedu představit člověka při smyslech, který by s takovými podmínkami souhlasil. Vy také s některými nesouhlasíte? Proč tedy ICQ vlastně používáte?

Problematické vlastnosti ICQ

    * - nespolehlivost, výpadky jsou denním chlebem
    * - absence šifrování komunikace, kdokoli si může "odposlechnout" váš soukromý rozhodvor a to nemluvím o tom, že společnosti AOL jste dali souhlas vaši soukromou konverzaci třeba otisknout v Blesku.
    * - Centralizace sítě, výpadek centra způsobí fatální pád celé sítě (viz první bod)
    * - kdokoli si může zjistit váš status, autorizace nefunguje
    * - oficiální klient je přímo lapač pro všemožné viry a červy
    * - závislost na jednom poskytovateli služeb (AOL), tzn. že nemůžete posílat zprávy uživatelům využívajících služeb jiných poskytovatelů (představte si, že máte email na seznamu, a můžete posílat emaily jen lidem, kteří mají email taky na seznamu)

Že by toto byly kýžené bonusy, které přesvědčily českého uživatele o kvalitách ICQ? Proč to došlo až tak daleko? Osobně odhaduji, že 99% uživatel ICQ v ČR jej používá jen proto, že jej mají všichni ostatní. Je to tedy jakýsi efekt sněhové koule jedoucí z kopce. Člověk se přidá, protože to má soused a ten to má kvůli svému sousedu atd. a nakonec to všichni používají, ale nikdo vlastně neví proč ... Však to mají ti ostatní!

    * Máme alternativu?

Celosvětové statistiky použití IM vypadají nějak takto: (nejvýznamnější hráči)

   1. Jabber/XMPP         až 90 milionů
   2. AIM                            53 milionů
   3. MSN                           27 milionů
   4. Yahoo                         22 milionů

nyní pár příček přeskočíme a podíváme se dolů, kde se plácá ICQ

    * ICQ                             4 miliony (vč. 1,3milionů v ČR)

Tohle je vskutku názorná statistika. ICQ je zcela bezvýznamnou sítí, jejíž služeb skoro nikdo využívat nechce. Na čelních pozicích se vyskytuje Jabber, jehož počet uživatelů neustále narůstá. Decentalizovaná sít Jabber založená na otevřeném protokolu XMPP je pravým opakem toho co přestavuje ICQ. A byl to právě Jabber, kterého si "vybrali" čtenáři v anketě, zmiňované na začátku článku. Je to Jabber, který nejlépe odpovídal představám čtenářů o IM. Přesto pochybuji, že někdo z nich pochopil svůj omyl, ICQ odinstaloval, a svým kontaktům řekl, že s podmínkami použití této služby nesouhlasí a tudíž končí. 95% kontaktů by to totiž stejně nepochopilo ...
Jak to vím? Málo z mých přátel dokázalo pochopit, proč nepoužívám ICQ. A ještě o něco méně z nich pak to, proč si odmítám alespoň zprovoznit transport z Jabberu do ICQ... (pokud vůbec tuší, že Jabber komunikaci s ostatními sítěmi umožnuje). Na legálnost SW, Licenční podmínky, a bezpečnost SW se totiž v ČR kašle. Situace v českém IM je toho obrazem.

Článek nebyl redakčně obsahově ani významově změněn. Názory v něm obsažené jsou názorem jeho autora a nemusí se ztotožňovat s názorem redakce magazínu ddworld.
Pozn. by DD: S obsahem článku lze souhlasit. Oblíbenost ICQ v ČR je skutečně velkou záhadou. Sám ho mám samozřejmě také a musím se přiznat, že jsem v dobách zakládání Účtu podmínky nečetl. Navíc je sám porušuji, za což se mohu firmě AOL jedině omluvit, ale jejich strašného klienta ICQ používat rozhodně nechci (nemluvě o vyloženě hnusných smailech). QIP je pro ICQ protokol celkem nejlepší volbou. Bohužel používat ICQ protokol právě proto, že je v ČR tolika rozšířený je pro mě nutnost, vzhledem ke svým dalším kontaktům je pro mě ale také nutnost zřídit si i právě jeden z rozšířenějších protokolů ...
Přebráno z http://www.ddworld.cz/  Napsal elCondor   

--- Konce citace ---

Jen bych chtěl podotknout, že Jabber opravdu používám a mohu jej doporučit.
Pokud použijete za klienta Mirandu: můžete používat více protokolů současně a navíc vám mohou chodit RSS zprávy (http://forum.grygov.cz/index.php?type=rss;action=.xml).
Můžete použít i mladičkého klienta QIP

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi