Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Anketa

Na jaké pivo v Grygově chodíte?

U Baďurů (Zubr 10º)
- 0 (0%)
U kapličky (Gambrinus 10º)
- 0 (0%)
U kapličky (Kozel 10º)
- 0 (0%)
U kapličky (Pilsner Urquell 12º)
- 0 (0%)
Na hřišti (Černá Hora 11º)
- 2 (50%)
Na hřišti (Lipnické pivo 10º)
- 0 (0%)
Na hřišti (kvasničák 12º)
- 0 (0%)
Bistro (Svijanský Máz 11º)
- 1 (25%)
Bistro (Krušovický Mušketýr 12º)
- 0 (0%)
V Podlesí (Gambrinus 10º)
- 1 (25%)

Celkem hlasů: 2


Autor Téma: Kam na pivo v Grygově a za kolik?  (Přečteno 12652 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

J.S.

 • Amatérský pisálek
 • Globální Moderátor
 • Ultrasuperčlen
 • *****
 • Oblíbenost: +551/-25
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 1067
 • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Kam na pivo v Grygově a za kolik?
« kdy: Březen 19, 2007, 12:36:19 odpoledne »


K vysvětlení okolností založení této diskuze uvádím tři dílčí citáty:  

Pokud jde o grygovské hospody (nebo pro mě za mě třeba i hopsody, pokud to někomu vyhovuje, já proti takovému názvu nic nenamítám, hlavně když mi načepují kvalitní chutný mok a panuje tam příjemná atmosféra), pivo mi zatím chutnalo ve všech, které jsem objevil. Tedy jak U Kapličky (Plzeň), tak Na Hřišti (černý Velkopopovický Kozel), V Podlesí (světlý Velkopopovický Kozel), U Baďurů (Zubr) i v bývalém Bistru (Gambrinus?). To by mohlo být zajímavé téma: "Kam na pivo v Grygově a za kolik?"    


Mne také chutná v Grygově pivo všude. Tak pořád nemohu pochopit, kde je ten problém s tou hospodou U kapličky???????? Jakmile se o ní zmíním, nastane peklo! ...

To s tím tématem to není špatný nápad ale já osobně si myslím, že by toto téma brzy skončilo v odpadkovém koši. Buď ze stran majitelů a nebo ze strany diskutujících.


Smrti, vy jste pesimistka, já optimista. Nápad vyzkoušíme a uvidíme, jak to dopadne.Sice nejen pivem živ je člověk, ale co si budeme povídat - hospody v životě člověka i společnosti sehrávají podstatně významnější roli než třeba ... knihovny. Rozhodl jsem se také vyzkoušet, zda nastane opravdu peklo (nepostřehl jsem je dosud) či zda je možno očekávat informace majitelů a provozovatelů místních hospod a občerstvovacích stánků na straně jedné a poznatky a zkušenosti jejich zákazníků na straně druhé k sortimentu, kvalitě, cenám piva a úrovni obsluhy. Diskuze by mohla být pro obě strany přínosná. Navzájem bychom mohli získat neformální informace o tom, co nás zajímá a co by se mohlo zlepšit.


Zkusme se povznést nad osobní a politické rozepře a pojmout diskuzi se vší vážností, která našemu zlatému moku přísluší. Neškodily by ani praktické informace o otvírací době, kontaktech na provozovny, mimořádných akcích a dalších službách, které jsou schopny poskytnout. Berme to částečně i jako podporu místního (nelehkého) podnikání.

Takže, vážená Zubatá anebo Přemysle, jaké pivo, za kolik a kdy mohou zákazníci dostat U Kapličky? Třeba peklo, jak ho prorokovala Smrt, nenastane. Pavle, jak je to U Hřiště? Jak to vypadá V Podlesí a U Baďurů?

« Poslední změna: Leden 10, 2011, 23:55:14 odpoledne od Petr Chramosta »
IP zaznamenána

                                                                            J.S.

Jiří Aust

 • Globální Moderátor
 • Mladší člen
 • *****
 • Oblíbenost: +148/-0
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 53
Re: Kam na pivo v Grygově a za kolik?
« Odpověď #1 kdy: Březen 19, 2007, 12:49:01 odpoledne »Pokud jde o grygovské hospody (nebo pro mě za mě třeba i hopsody, pokud to někomu vyhovuje, já proti takovému názvu nic nenamítám, hlavně když mi načepují kvalitní chutný mok a panuje tam příjemná atmosféra), pivo mi zatím chutnalo ve všech, které jsem objevil. Tedy jak U Kapličky (Plzeň), tak Na Hřišti (černý Velkopopovický Kozel),V Podlesí (světlý Velkopopovický Kozel), U Bačurů (Zubr) i v bývalém Bistru (Gambrinus?).  To by mohlo být zajímavé téma: Kam na pivo v Grygově a za kolik?    
Za mých studií v Brně (Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně) vycházel studentský časopis "MIMOLISTÃ?" jehož součástí byla rubrika "Hospodské okénko". Zástupci redakční rady, coby hodnotící komise, postupně prověřovali restaurace, bary i klasické čtverky s ubrusem i bez. V hospodském okénku byl pak výsledek uveden v přehledné tabulce kde bylo uvedeno: značka(-ky) piva, cena, rychlost obsluhy (v minutách), jak je obsluha příjemná, čistota zařízení, možnost kulečníku a dalších her, kuchyně (kvalita, cena, studená nebo teplá), celkové zhodnocení a doporučení.  Bylo to velmi praktické, protože dle výše uvedených Údajů a dle typu příležitosti šlo pohodlně a poměrně přesně i bez předchozí zkušenosti najít vhodné restaurační zařízení. :laugh:
« Poslední změna: Březen 19, 2007, 12:53:30 odpoledne od Jiří Aust »
IP zaznamenána

J.S.

 • Amatérský pisálek
 • Globální Moderátor
 • Ultrasuperčlen
 • *****
 • Oblíbenost: +551/-25
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 1067
 • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Re: Kam na pivo v Grygově a za kolik?
« Odpověď #2 kdy: Březen 19, 2007, 13:11:44 odpoledne »


Námět člena zastupitelstva obce má nepochybně svoji váhu již vzhledem k významu jeho funkce, ale také nepochybně též vzhledem k jistým jeho specifickým fyzickým předpokladům a trvale spokojenému výrazu tváře. To by byl předseda nové komise, kterého by se dalo poslouchat a kterého by jen tak nějakým patokem neoblafli! A mám to! Pořád jsem tady psal něco o tom, že o žádnou funkci nestojím a už je to tady! Jak z toho ven? Něco takového mne ani ve snu nenapadlo. Být členem pivní komise by pro mne byla velká čest. Takovou komisi jistě hned tak v nějaké obci nenajdete. Třeba bychom se s ní i proslavili a zviditelnili. Mohla by místním provozovnám udělovat i hvězdičky podle výsledků častých kontrol. To by byla nezpochybnitelná, viditelná, příkladná a obětavá práce pro blaho obce a občanů. Myslím, že máme před sebou nejdůležitější bod programu na nejbližším zasedání zastupitelstva. Předsedo, jsem první kandidát. Nominuji se sám za nový politický subjekt, resp. kategorii: jednotlivec - přítel piva. A když si ještě představím, že by třeba obec proplácela členům komise Účtenky za spotřebované pivo ... konečně to začínáte zkoušet opravdu lépe (platí samozřejmě jen pokud tu funkci dostanu a šéfem budete Vy, s jinými nedůvěryhodnými existencemi do něčeho tak zodpovědného nejdu!).Jeví se mi jako Úplně normální, aby tady třeba pan Přemysl Hlaváč či někdo jiný, kdo má dost spolehlivých informací, například Smrt, která jeho hospodu opakovaně zmínila, napsal pár informací o pivním sortimentu a cenách, otvírací době a případně dalších nabízených službách jeho podniku.

« Poslední změna: Březen 26, 2007, 20:03:49 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

                                                                            J.S.

SMRT

 • Nováček
 • *
 • Oblíbenost: +5/-158
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 5
Re: Kam na pivo v Grygově a za kolik?
« Odpověď #3 kdy: Březen 19, 2007, 14:03:27 odpoledne »

Vážený pane J.S.

Ráda bych napsala např. ceny a sortiment hospody U kapličky. Ale myslím si, že mi to nenáleží. Osobně si myslím, že by to měl napsat, pokud by chtěl, sám p.Přemysl Hlaváč. Nechtěla bych být třeba osočena, že vyzrazuji např.obchodní tajemství. Nevím to zcela jistě, nejsem právnička. Jen Vám mohu napsat, že s obsluhou v hospodě U kapličky i na Hřišti, jsem byla vždy na výsost spokojena. Prostředí je také pěkné s možností zahrát si kulečník.

Klady:

Kulečník: ANO
Internet: ANO
Venkovní posezení: ANO
Audio,video:ANO
Stolní fotbal:NE
Šipky: NE

Zápory:

Odvětrávání: Neuspokojivé - o 10% lepší než v restauraci na Hřišti.V restauraci na hřišti - Obsluha je také rychlá, samozřejmě podle kapacity zákazníků platí i v restauraci U kapličky.

Klady.
Kulečník: ANO
Audio,video: ANO
Stolní fotbal: Nejsem si jistá ale myslím, že ANO
Šipky: ANO
Venkovní posezení: ANO

Zápory.
Odvětrávání: Podle mého názoru - Nedostačující.

Restaurace u Bačury:

Nemohu posoudit, něměla jsem ještě tu čest.

Restaurace V Podlesí:
Nemohu posoudit, nikdy jsem tam jako v restauraci nebyla.Jen vím o možnosti, že je tam diskotéka.

Tyto informace jsou pouze z mého pohledu, jako zákazníka.
Myslím si, že konkurence je velmi vyrovnaná.
Tento příspěvek můžete kdykoliv smazat!!

IP zaznamenána

Jiří Aust

 • Globální Moderátor
 • Mladší člen
 • *****
 • Oblíbenost: +148/-0
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 53
Re: Kam na pivo v Grygově a za kolik?
« Odpověď #4 kdy: Březen 19, 2007, 15:32:52 odpoledne »

Námět člena zastupitelstva obce má nepochybně svoji váhu již vzhledem k významu jeho funkce, ale také nepochybně též vzhledem k jistým jeho specifickým fyzickým předpokladům a trvale spokojenému výrazu tváře. To by byl předseda nové komise, kterého by se dalo poslouchat a kterého by jen tak nějakým patokem neoblafli! A mám to! Pořád jsem tady psal něco o tom, že o žádnou funkci nestojím a už je to tady! Jak z toho ven? Něco takového mne ani ve snu nenapadlo. Být členem takové komise by pro mne byla velká čest. Takovou jistě hned tak v nějaké obci nenajdete. Mohla by místním provozovnám udělovat i hvězdičky podle výsledků častých kontrol. To by byla nezpochybnitelná, viditelná, příkladná a obětavá práce pro blaho obce a občanů. Myslím, že máme před sebou nejdůležitější bod programu nejbližším zasedání zastupitelstva. Předsedo, jsem první kandidát. Nominuji se sám za nový politický subjekt, resp. kategorii: jednotlivec - přítel piva. A když si ještě představím, že by třeba obec proplácela Účtenky za spotřebované pivo ... konečně to začínáte zkoušet opravdu lépe (platí samozřejmě jen pokud tu funkci dostanu a šéfem budete Vy, s jinými nedůvěryhodnými existencemi do něčeho tak zodpovědného nejdu!).

Vážený pane J.S.. Děkuji za pozitivní reakci. Jsem trochu na rozpacích s těmi "jistými specifickými fyzickými předpoklady" - nevím jak si to přebrat. To víte, všichni jsme trochu ješitní.
Děkuji za důvěru do nové komise. Předložím návrh doma manželce, ale obávám se, že s tím nebude příliš souhlasit. Tímto automaticky vypadává tento bod z programu jednání obecního zastupitelstva.
Naopak moje dcera (3 roky) vždy na dotaz jestli můžu jít na pivo odpoví: "jo tati, klidně běž a nech si chutnat."
Tak na zdraví a dobrou chuť. ;)
IP zaznamenána

J.S.

 • Amatérský pisálek
 • Globální Moderátor
 • Ultrasuperčlen
 • *****
 • Oblíbenost: +551/-25
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 1067
 • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
KZÚMP
« Odpověď #5 kdy: Březen 19, 2007, 17:59:13 odpoledne »


Pane Auste,

tuto svoji reakci píši se slzami v očích, takže odpusťte, pokud budou písmena trochu rozmazaná, ale dojalo mne, jak rychle se moje vidina služby pro obec, ba co dím, klidně to napíši i naplno - pro blaho společnosti a vlasti, zase rozplývá. Jsem naprosto a hluboce dojat. Šance konečně se seberealizovat v politice, žít odpovědně a obětavě pro druhé, získat zásluhy a stát u toho, když bouřlivý pokrok nás žene vpřed - soudruzi, za co? Za co mne trestáte tím, že mi nejdřív ukážete zářnou budoucnost a moji historickou Úlohu v ní a pak mne o ni připravíte?

Nesmíte to tak lehce vzdát! Váš pokrokový novátorský nápad sloužit vyšším obecným hodnotám nemůže být zmařen nějakým dílčím uzurpátorským sobeckým zájmem soudružky manželky. Bude-li to třeba, vypravíme se - my, budoucí kandidáti komise - k Vám na soudružskou návštěvu (stačí menší pohoštění - selátko) a soudružku manželku jistě přesvědčíme, že Vám nemůže klást překážky na cestě ke světlým zítřkům (mám rád i černé nebo řezák).

Co takhle nabídnout jí funkci místopředsedkyně komise? A kdyby jí i to bylo málo - tak funkci čestné předsedkyně. Práci bychom za ni zodpovědně a s vynaložením všech sil rádi udělali a ona by mohla odpočívat doma, ověnčena aureolou, stojíc na piedestalu čestného předsednictví.

Zdá se, že Vaše uvědomělá soudružka dcera má větší pochopení pro Vaši nenahraditelnou Úlohu v soukolí dějin, v čele grygovské pohostinské revoluce. Nestyčte se si to přiznat! Jste prostě vyvolený a nenahraditelný.

Moje poznámka o Vaší specifické fyzické dispozici musí být chápána jen a jen pozitivně. Když Vás vidím, prožívám stejně povznesený hluboký pocit prozření a lehkého mrazení v oblasti žaludku, jako když vidím Magdu Vašáryovou v Postřižinách pojídat bůček a zapíjet ho čerstvě natočeným ležákem. Toť znamení shůry, zjevení, že jste předurčen ke splnění této dějinné Úlohy! Předsedou komise nemůže být vychrtlý neduživý chcípák, ale naopak - jedině růžolící muž optimálních proporcí, nebojím se napsat pivní Ã?rijec, prostě čistokrevné ztělesnění všeho, co je na světě dobré. Pane předsedo, vytvoření Komise pro zvýšení Úrovně místních pohostinství (KZÚMP) a podpora její činnosti by se měly stát stěžejními politickými cíli obecní vládní koalice! Občan má nárok na to, aby obecní specialisté na slovo vzatí zodpovědně posoudili kvalitu piva a způsob jeho podávání v místních restauracích a poskytli mu seriózní a vyčerpávající informace, aby nebyl dezorientován při rozhodování se o jeho konzumaci. 

Za pivo chutnější a zdravější!

Vaše podlomené zdraví dobré pivo rychle spraví!

"Vše bude konáno s lidmi, pivem, pro lidi a pivo. I činnost KZÚMP bude o lidech, pivu, s lidmi a pivem. Prostě a jasně vše jen a jen o lidech a pivu obce Grygov, o lidech a pivu našeho mikroregionu Království."

Loučím se s pozdravem: PIVU a PŘEDSEDOVI KZÚMP ČEST!

« Poslední změna: Březen 24, 2007, 13:43:30 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

                                                                            J.S.

Dosik

 • Plný člen
 • ***
 • Oblíbenost: +114/-42
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 180
Re: Kam na pivo v Grygově a za kolik?
« Odpověď #6 kdy: Březen 19, 2007, 18:18:04 odpoledne »

IP zaznamenána

J.S.

 • Amatérský pisálek
 • Globální Moderátor
 • Ultrasuperčlen
 • *****
 • Oblíbenost: +551/-25
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 1067
 • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Re: Kam na pivo v Grygově a za kolik?
« Odpověď #7 kdy: Březen 19, 2007, 18:57:09 odpoledne »

Dosiku, v téhle Tvojí rubrice vždycky dostanu žízeň. Vše má ovšem nějaké své    ale !!!


Jak ten kopec máme vysoký?

Reflex, 21.12.2006

Nové evropské statistiky spotřeby alkoholu nepřekvapily: Češi se drží na špici. Dokonce jsme si od minulého roku o dvě příčky polepšili. A pochopitelně -pokud jde o konzumaci piva, jsme nadále první. Nepočítáme-li pozici Jaromíra Jágra v kanadském bodování NHL, je to dlouhodobě jediné stabilní postavení naší kotliny na světové špici. Máme si ho hýčkat?

Spotřeba alkoholu dosáhla u nás podle statistiky hladiny 10,2 litru čistého lihu na hlavu. Názorným mechanickým přepočtem tak dosáhneme hodnoty například více než čtyřiceti půllitrových lahví padesátiprocentní slivovice na jednoho obyvatele včetně kojenců. To je jistě pozoruhodný výkon. Podle odborníka na léčbu závislostí, primáře Bohnické psychiatrické léčebny Karla Nešpora, přitom nejde o nějaké naše kulturní a historické specifikum, jak by to někdy při pohledu do našich dějin či naší literatury mohlo vypadat, protože za první republiky byla spotřeba alkoholu přibližně třetinová. Ve hře jsou tedy prozaičtější faktory: alkohol je u nás levný a reklama na něj téměř neomezená. Démonizovat tyto statistické Údaje naopak odmítá David Binar ze Sdružení odpovědných výrobců alkoholu. Ve svém textu v Mladé frontě Dnes tvrdí, že statistiky a srovnání s minulostí jsou velmi problematické. Například: opravdu byly statistiky za první republiky metodicky stejné jako nyní, započítává se spotřeba podomácku vyrobeného alkoholu, a co milióny turistů, kteří v Čechách každoročně pijí hektolitry piva? Podle Binara nelze jednoznačně říci, zda pijí Češi stále více, a nadto je Údaj o spotřebě alkoholu neutrální. "A je-li srovnávána spotřeba u nás se spotřebou v jiných státech, tak by mne zajímalo i srovnání dopadů s ostatními zeměmi. Uvítal bych přehlednou tabulku s počtem případů cirhózy jater, dětí s fetálním syndromem a podobných, s počtem problémů způsobených zneužíváním alkoholu v zemích Evropské unie. To by dalo tušit, jak se spotřeba promítá do zdravotního stavu obyvatel," píše Binar.
Jakkoli může Binarův požadavek na přehledné tabulky nemocí působit poněkud sadisticky, jsou jeho argumenty logické. Nicméně nějaké podpůrné Údaje nalézt lze.


ALKOHOL? ŽIVINA!

Jednou věcí je srovnávání tuzemské spotřeby alkoholu s jinými zeměmi, druhou pak Údaje o dopadech alkoholismu. Ať už jsou statistiky jakkoli problematické, je nesporné, že alkohol je v Česku levný, což platí zejména o pivu. Zajímavé je, že v přibližně stejné době, kdy se objevily nové Údaje o spotřebě alkoholu, se Česká republika společně s Německem vyslovila zásadně proti zvýšení spotřební daně, a tedy i ceny piva, které navrhla Evropská komise. Na setkání s ministrem financí Tlustým se jeho německý kolega Peer Steinbrück nechal slyšet, že "z pohledu mnoha lidí v Německu není pivo alkohol, nýbrž živina". A podobně se vyjádřila i bavorská ministryně pro evropské záležitosti Emilia Müllerová: "Pivo je součástí bavorského životního stylu." Český ministr byl spokojen, že našel silného a podobně smýšlejícího spojence. A zdá se, že pivo zůstane levné i nadále.
O tom, že alkoholismus je u nás i v rámci srovnání s jinými evropskými zeměmi velkým problémem, svědčí ovšem i jiné Údaje. V roce 2004 provedlo Mezinárodní centrum pro drogové závislosti průzkum mezi mladými lidmi nových členských států EU. Češi suverénně zvítězili - třeba v kategorii šestnáctiletých porazili své vrstevníky z ostatních zemí rozdílem třídy - alkoholu vypijí dvojnásobek.
Další prvenství jsme získali podle studie Evropského fóra pro zodpovědné pití alkoholu: české děti začínají v rámci EU s pitím nejdřív - v jedenácti letech.
A ještě jeden ryze tuzemský Údaj: podle studie odborníků na alkoholismus vzrostl počet pacientů s akutní otravou alkoholem v posledních deseti letech o více než padesát procent: v roce 1995 bylo kvůli deliriu hospitalizováno 649 lidí, o deset let později bylo případů 1019. Poslední Údaj jsem čerpal nikoli přímo z této studie, nýbrž z textu na Internetovém serveru iDnes. Přišlo mi typické pro mohutnost reklamy na alkohol v Česku, že i v tomto textu bylo slovo "alkohol" podtrženo a kliknutí myší otevíralo nové okno s reklamou na alkoholické nápoje.


ŠEST SET TISÃ?C ROČNÄš

Jistě - nadále může mít kdokoli pochybnosti o výpovědní hodnotě statistik, o tom, nakolik se jimi dá manipulovat, vytrhávat je z kontextu a podobně. Jsou tu však i informace z jiných zemí či souhrnné statistiky o dopadech alkoholismu. Beremeli je vážně, je poněkud krátkozraké přít se o to, zda jsme ve spotřebě alkoholu v Evropě opravdu druzí, nebo třeba až sedmí, či o to, zda se za první republiky přece jen nepilo trochu víc.
Podle Údajů Světové zdravotnické organizace je alkohol v Evropě třetím nejrizikovějším faktorem, pokud jde o předčasnou smrt či nemoc - po vysokém krevním tlaku a tabáku. Zpráva Světové zdravotnické organizace uvádí, že v roce 2002 zemřelo z příčin spojených s alkoholem 600 000 lidí, z toho 63 000 lidí ve věku 15-29 let.
Mezinárodní nezávislá studie, která vznikla v rámci Evropského akčního plánu, o alkoholu tvrdí, že škody vzniklé v důsledku pití alkoholu představují v EU přibližně 125 miliard eur ročně. Alkohol je podle zprávy příčinou každé čtvrté vraždy - 2000 obětí, každé šesté sebevraždy - 10 000 mrtvých, každé třetí smrtelné dopravní nehody - 17 tisíc obětí.
Údaje o dopadech pití alkoholu přiměly například poradní komisi britské vlády, aby přehodnotila žebříček škodlivosti drog, a to bez ohledu na to, zda jsou podle nynějších zákonů legální, či nikoli. Mezi dvaceti zkoumanými látkami se alkohol podle komise zařadil na páté místo jen těsně za heroin a kokain, kdežto například extáze a LSD, dnes v Británii patřící do nejpřísněji zakázané kategorie, skončily na opačné straně žebříčku.
Ať už k těmto Údajům přistupujeme s větším, či menším despektem, jsou dostatečným podkladem pro otázku, zda v Evropě, a zejména v některých evropských zemích, mezi něž patří i Česká republika, není tolerance k alkoholu příliš vysoká.
Ostatně, pokud jde o fetální syndrom neboli poškození dítěte způsobené tím, že matka pila alkohol v prvních týdnech těhotenství, pak podle psychiatra Ladislava Csémyho jeho výskyt u nás prudce stoupá. Takto postižené děti jsou už téměř tři z tisíce.


DUHA POD KOPCEM

Podle odhadů odborníků na závislosti má v tuzemsku s nadměrným pitím problémy desetina populace a polovina z nich je na alkoholu už přímo závislá. Z lékařského hlediska je velkým problémem skutečnost, že alkoholici si v drtivé většině případů nepřipouštějí svůj problém a nejsou ochotni se léčit. Závislost navíc vzniká nepozorovaně, její rizika jsou individuální a nelze předem odhadnout, jak dlouho jí bude člověk odolávat.
Velmi výstižně to popsal Jaromír Nohavica ve své proslulé teorii alkoholického kopce ve filmu Rok čábla: "Na Úpatí toho kopce normální průměrný Čech chlastá jako duha a jde nahoru. Dokud jde nahoru, je všechno v pořádku, absolutně všechno v pořádku. Kde je průšvih? Tento bod, vrcholek, jo, to znamená bod zvratu. Tady poté finito, tam ti nepomůžou doktoři, tam ti nepomůžou psychologové, tam si nepomůžeš sám. Prostě Úplný konec ... Bohužel nikdo z nás neví, jak ten kopec máme vysoký."
Nejznámější reprezentanti tuzemské protialkoholní obce zdůrazňují z hlediska prevence dva základní faktory: cenu alkoholu, zejména piva, a působení reklamy. Zakladatel protialkoholní léčby u nás, Jaroslav Skála, v rozhovoru pro MF Dnes řekl: "Český piják je totiž geniální. Dokáže si neomylně spočíst, v jaké formě ho přijde gram etylalkoholu nejlevněji, a okamžitě reaguje na cenové změny. Například po vzniku samostatného státu u nás ještě několik let dominoval alkoholismus kořaleční, pak ho vytlačil pivní."
A Karel Nešpor tvrdí, že není divu, že se tak často opíjejí už děti, když je u nás pivo levnější než běžné nealkoholické nápoje. Z hlediska rizikových faktorů se tedy podle něj "nejvíce uplatňuje nízké zdanění alkoholu, a tím pádem i velmi nízká cena piva, těžké je také provádět nějakou prevenci, když je populace pod stálou krizovou palbou reklamy na alkohol." Za slušný začátek v boji s alkoholismem by tedy považoval "větší zdanění alkoholu v pivu a zákaz reklamy na alkohol alespoň v elektronických médiích před dvaadvacátou hodinou." Server iHned dokonce v této souvislosti citoval razantní Nešporův výrok: "Zdražte pivo, jinak se Češi upijí."
Piva se u nás vypije přibližně 150 litrů na osobu za rok a v přepočtu na čistý líh to představuje asi polovinu z oněch 10,2 litru na hlavu. Podle politiků, kteří se tak razantně postavili proti evropskému návrhu na zvýšení ceny piva, máme zřejmě alkoholický kopec velmi vysoký.
Možná je to typický pocit obyvatel naší kotliny, v níž je legendární horou nevysoký Říp.

Autor: MICHAL KOMÃ?REK (Zdroj: http://forum-psr.cz/cs/media?clanek=jak-ten-kopec-mame-vysoky)
« Poslední změna: Březen 19, 2007, 21:17:04 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

                                                                            J.S.

Jiří Aust

 • Globální Moderátor
 • Mladší člen
 • *****
 • Oblíbenost: +148/-0
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 53
Re: Kam na pivo v Grygově a za kolik?
« Odpověď #8 kdy: Březen 20, 2007, 05:46:35 dopoledne »

Vážený J.S.,

reakce mé manželky byla taková, jak jsem předpokládal, má reakce pak  :-[. Po přečtení vašeho příspěvku nejprve :ne:, ale poté jsem prozřel  :radost:. Nyní se hluboce stydím, že jsem již od počátku neviděl věci v širších souvislostech a tak nějak politicky. :-(

Jako představitel obce mám povinnost podpořit druhé v jejich politických ambicích, tím spíše, pokud chtějí vykonat něco prospěšného pro obec v níž žijeme. Ještě jednou se omlouvám, že namísto zamyšlení se nad širším pohledem na věc vás obtežuji nesmyslnými dotazy, abych se ujistil o svém egu.

Obávám se, že manželka nebude chtít přijmout žádnou z nabízených funkcí, neboť mi není známo, že by měla jakékoliv politické ambice.

Scény z Postřižin s paní Vašáryovou patří k mým nejoblíbenějším (ranní snídaní počínaje a večerní koupelí konče). Jako naprosto nesmyslný protiklad těmto velmi poetickým scénám stojí tvrzení panů Skálů, Nešporů a dalších jež zřejmě neznají výrok mně neznámého autora: "to je tak dobré, že snad ani nemůže být nezdravé".

Pod heslem "Život je hořký. Bohudík." navrhuji poznat společně jeho hořkost až do dna. Dále jako zástupce vepřové lobby a v duchu již výše zmíněného snímku navrhuji při cestě za hořkým poznáním si k tomu připravit selátko, ba co víc přímo sele a vzhůru za povznesením ducha a pivní kultury. Pijeme proto, abychom se povznesli, ne abychom padli.  :u:
« Poslední změna: Březen 20, 2007, 11:16:53 dopoledne od J.S. »
IP zaznamenána

Dosik

 • Plný člen
 • ***
 • Oblíbenost: +114/-42
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 180
Re: Kam na pivo v Grygově a za kolik?
« Odpověď #9 kdy: Březen 20, 2007, 19:03:24 odpoledne »

Dosiku, v téhle Tvojí rubrice vždycky dostanu žízeň. Vše má ovšem nějaké své ...
Je to fakt a proto se musi pit s mirou.
.
.
.
.
.
.
.
A nekdy aj bez Mirka  :-)
IP zaznamenána

J.S.

 • Amatérský pisálek
 • Globální Moderátor
 • Ultrasuperčlen
 • *****
 • Oblíbenost: +551/-25
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 1067
 • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
Osvětový plakát
« Odpověď #10 kdy: Červen 11, 2007, 18:11:27 odpoledne »


« Poslední změna: Červen 11, 2007, 18:46:29 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

                                                                            J.S.

andrysek

 • Nováček
 • *
 • Oblíbenost: +1/-0
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 2
Re: Kam na pivo v Grygově a za kolik?
« Odpověď #11 kdy: Červenec 13, 2009, 21:14:50 odpoledne »

Ráda bych se také vyjádřila k tématu Kam na pivo v Grygově....Podle toho, co píší ostatní, vidím, že Hospoda u Kapličky nepatří zrovna mezi nejoblíbenější. Mám jiný názor, když jsem v Grygově, tak tam taky sem tam zajdu, hospoda je to čistá, obsluha skvělá, nečeká se tam dlouho na pivo a myslím, že Gambáč a Plznička patří mezi dobrá piva a ceny tak jak dnes asi v každé jiné hospůdce, u mě má Hospoda u Kapličky velikou jedničku. Na Hřišti jsem byla naposledy sice už před rokem, ale zážitek taky nezapomenutelný, už tam taky asi ani nepůjdu. Nemůžu teda říct, že by obsluha taky nebyla rychlá, to jo snažili se, ale to pivo natočený najednou, to byl fakt hnus, s mytím sklenic se tam  taky nepřetrhly, na záchodech špína a smrad, fakt to stálo za to. Každý si samozřejmě může vybrat, kam si to pivko zajde vychutnat, ale u mě boduje Kaplička. A Přemovi držím palce a ať si nic nedělá s těch tupanů, co mu nemůžou přijít na jméno a jen ho pomlouvají, ti ať si klidně dál chodí na Hřiště na ten svůj samoser. Všem přeju dobrou chuť!
IP zaznamenána

Janina

 • Mladší člen
 • **
 • Oblíbenost: +22/-6
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 79
Re: Kam na pivo v Grygově a za kolik?
« Odpověď #12 kdy: Červenec 14, 2009, 12:07:52 odpoledne »

Taky raději chodím ke Kapli,už proto,že Přema má vždycky dobrou náladu a jestli nemá,tak to na sobě rozhodně nedá znát.A pivo má vynikající :)
IP zaznamenána

andrysek

 • Nováček
 • *
 • Oblíbenost: +1/-0
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 2
Re: Kam na pivo v Grygově a za kolik?
« Odpověď #13 kdy: Červenec 18, 2009, 21:45:18 odpoledne »

Moje řeč.
IP zaznamenána

Zabka

 • Nováček
 • *
 • Oblíbenost: +1/-3
 • Offline Offline
 • Příspěvků: 12
Re: Kam na pivo v Grygově a za kolik?
« Odpověď #14 kdy: Září 08, 2010, 09:08:15 dopoledne »

Palec nahoru je za hospodu U Hradla/Bradla, každej jí asi říká jinak, možná záleží na momentálním rozpoložení onoho dotyčného  :)
Já ráda do této, pak je vcelku příjemné posezení s komáry v Truhlářství, na Hřišti už je to horší, tam si opravdu nedělají hlavu z hygieny - já jsem na toto trochu háklivá, takže při pohledu na zaschlý okraj po předchozí pěně se mi neudělalo moc dobře, ale říkala jsem si "nedělej tlaky"...ale tam by se fakt ČOIka poměla!! ;o)
Tož tak, to je mé pojednání o zdejších hospodách, nikam jinam nechodím ;o)))
IP zaznamenána
 

Stránka vytvořena za 0.387 sekund, 26 dotazů.