Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Autor Téma: FAQ  (Přečteno 2754 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

J.S.

• Amatérský pisálek
  • Globální Moderátor
  • Ultrasuperčlen
  • Oblíbenost: +551/-25
  • F. Schiller (1759-1805): Život znamená snít.
FAQ
« kdy: Březen 07, 2007, 08:44:44 dopoledne »

Odpovědi na často kladené otázky
(Frequently Asked Questions - FAQ)

Jelikož vím, že náš technik, vzhledem ke své pracovní vytíženosti a asi i kvůli ochraně svého duševního zdraví (užije si dost při osobním kontaktu s některými uživateli sítě), GOF nesleduje (nakonec - je to fórum grygovské a on je "Týnečák"), obrátil jsem se na něj e-mailem s nejčastějšími dotazy, které se ve fóru objevují. Tady máte jeho odpovědi (vyznačeny tlustě):

Citace
Hotspot = nové, další problémy. Mám takovou zkušenost, že jakmile nastavím AP, aby komunikovalo s routrem na Prefě, nastanou problémy. S AP se nedá spojit přes web a nastavit ho dále, jelikož všechna činnost je nejspíš přesměrována hotspotem. Musím jej odpojit od antény, snést ze střechy do pokoje (aby nemohlo komunikovat) a pak ho můžu nastavit. Další problém jsem objevil v odezvě AP - hotspot. Ping je OK, pokud používám linux. Pokud používám WIN, tak ping je o poznání horší.

Takto se chová každý hotspot. Využívají se funkce ARPspoofingu. Nerozumím důvodům, proč se neustále přepínat mezi vysílači. Cesta: nahradit AP routerem. Třeba OVISLINK 5460, nebo podobný.  APRozdíl mezi pingem win a lin je ve standardní délce paketu, který je v každém OS jiný.

Citace
Můžete mi někdo poradit jak je to s vysílači na Prefě? Vždy jsem byl připojen na G1. Nyní po domací přestavbě sítě jsem G1 nenašel a musím být připojený na G2, kde připojení není stabilní. Jak jsou antény směrovány a jaká je u nich polarizace?

Stojím-li čelem ke komínu:

vlevo G1 – Úhel cca od bytovek až po výjezd z Grygova na Týnec

uprostřed G6 – Úhel cca od bytovek k trati, až za trať

vpravo G2 – hlavně pro uživatele za tratí

G3 – odvrácená strana od Grygova – směr Piskáč

Citace
Ještě bych se chtěl zeptat, jaké je vytížení jednotlivých přípojných bodů. Když jsem se připojoval, bylo mi sděleno, že mám využívat bod G1 nebo G2. V té době jiné ještě ani nebyly. Od té doby jsem připojen na bod G1, ale nevím, jestli je to optimální. Bylo by možné zveřejnit statistiky týkající se jednotlivých bodů, případně doporučení pro uživatele ohledně využívání přípojných bodů?

Viz předchozí. Hlavně nepřeskakovat mezi vysílači a nezkoušet, vybrat si jeden.
O podobných statistikách uvažujeme.

Citace
Informace o přístupových bodech skutečně chybí. Sám jsem to řešil osobním dotazem a bylo mi technikem doporučeno změnit připojení z původních G1-2 (komín Prefy) na G4 (škola). Současně jsem byl informován, že v tomto směru bude docházet ještě ke změnám, neboť bude vyvíjena snaha o zlepšení připojení v některých částech obce. O těchto změnách i vytížení jednotlivých bodů by bylo dobré průběžně uživatele informovat. 

Předělávka systému nebyla levná, s rozvojem se počítá. Pokud se něco bude měnit,  uživatelé o tom budou včas informováni.

Citace
chci se zeptat jak to bude s pingem u online her.Teč uvedu příklad - hraji např. hru counter-strike ,mám ping 30 což je velmi dobré číslo.Ale jakmile začne někdo stahovat okamžitě to jde poznat a ping mi skočí na např. 200 což je zpoždění o 0.2 sekundy což už je u akčních her problém.bude tato situace do budoucna nějákým způsobem zlepšena?

Dovedeme priorizovat provoz od a k uživateli, na požádání se dá upřednostnit provoz na určitých portech. Toto se samozřejmě netýká stahovačů, kteří síť zatěžují nejvíce.

Citace
v posledních dnech několik uživatelů (klo, Dosik, Peters) zaznamenalo velmi nízké hodnoty UPLOADU. Bylo jim doporučeno panem Koberem i mnou, aby se s tímto problémem obrátili na technika, který by snad měl být schopen analyzovat příčinu tohoto jevu.

Dlouhodobý upload je 128kbit/s a download 512 kbit/s na každého uživatele. Je třeba si hlídat provoz - co odchází z počítače. MAX povolený počet connections z jedné IP adresy k vysílači je 150. Tato informace je hlavně pro nastavení P2P programů. Při omezení připojení si program neumí vybrat nejrychlejší spojení a rychlost uploadu nemusí být omezena sítí, nýbrž pomalými připojeními p2p.

Citace
Rozhodně by bylo dobré zveřejnit informace o technických limitech a možnostech nastavení sítě, jakož i problémech, které její modernizaci provázejí. I když jsem zaslechl názory, že čím více budou lidé do této problematiky mluvit, tím to bude komplikovanější a ke konsensu nedojde, jsem přesvědčen, že informace by poskytovány uživatelům ve větším rozsahu být měly, ať již formou besed s uživateli či písemnou.

Viz předchozí poznámky, doplňuji seznam blokovaných portů a havěť co je používá:

tcp a udp 1434
udp 2745
tcp a udp 6344-6381
tcp 1080, 1214,593, 1024-1030 MyDoom
tcp 135-139 BlasterWorm
udp 135-139 MessengerWorm
tcp a udp 445 BlasterWorm
tcp 1363 ndm requester
tcp 1364 ndm server
tcp 1368 screen cast
tcp 1373 hromgfrafx
tcp 1377 cichild
tcp 1433-1434 Worm
tcp 2745 Bagle Virus
tcp 2283 Dumaru.Y
tcp 2235 Beagle
tcp 2745 Beagle.C-K
tcp 3127-3128 MyDoom
tcp 3410 Backdoor OptixPro
tcp a udp 4444 Worm
tcp 5554 Saser
tcp 8866 Beagle.B
tcp 9898 Dabber.A-B
tcp 10000 Dumaru.Y
tcp 10080 MyDoom.B
tcp 12345 NetBus
tcp 65506 PhatBot, Agobot, Gaobot
tcp 27374 SubSever

Snad bych mohl pro kompletnost informací o přístupových bodech jen připomenout, že G4 je na budově školy a "obsluhuje" její okolí - je tzv. všesměrový.

Osobně mi mnoho problémů odpadlo, když jsem skončil se střídavým připojováním k různým přípojným bodům. Na doporučení technika jsem nakonec připojení ke všem kromě jednoho zakázal a vím, že když se mi nepodaří připojit na něj, tak nemá smysl experimentovat, neboť většina závad zatím postihovala všechny přístupové body (výpadek napájení, přerušení dodávky konektivity od Fofrnetu apod.).

Základními předpoklady pro Úspěšné připojení k síti se jeví:

- použití standardního zařízení (profi anténa),   
- povolení připojení jen pro jeden přístupový bod a nepřepojování mezi body,
- pravidelná Údržba zejména operačního systému počítače (aktualizace, defragmentace apod.)
- ochrana před viry a ad/spyware (nechcete-li vyhazovat peníze, doporučuji kvalitní freeware antivir AVIRA a anti ad/spyware SPYBOT - název zadejte do vyhledávače a máte link na stažení), 
- pro uživatele p2p sítí "rozumné" nastavení DOWN/UPloadu,
- mít na paměti, že jde o sdílenou síť a laciné připojení, od něhož nelze čekat zázraky, má své limity, přičemž dlouhodobý upload 128kbit/s a download 512 kbit/s na každého uživatele je v této relaci slušný a pro normálního smrtelníka dostačující,
- uvědomovat si, že moje nekázeň a nenasytnost při downloadu omezuje ostatní,
- nejsem-li s něčím spokojen a jsem přesvědčen, že jde o technický problém, je namístě obrátit se na technika, stejně tak v případě, nejsem-li si jist, zda je zrovna připojení funkční (spousta dotazů a lamentací ve fóru by byla vhodnější k zaslání e-mailem technikovi).

Pro ty, pro které je uroveň poskytované služby nepřijatelná a nevyhovující, je rozumné, aby se poohlédli po obdobné službě na profesionální Úrovni.
« Poslední změna: Březen 21, 2007, 18:13:36 odpoledne od J.S. »
IP zaznamenána

J.S.

Stránka vytvořena za 0.085 sekund, 23 dotazů.