Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3 4 ... 10
 11 
 kdy: Září 18, 2016, 08:28:25 dopoledne 
Založil Andrea Thunová - Poslední příspěvek od Andrea Thunová
Předposlední prázdninový týden se uskutečnil plánovaný 6. ročník tenisového tábora pořádaného členy tenisového klubu Grygov s cílem prohloubit zájem o sport a sportovní vyžití dětí regionu. Tábor se realizoval za nemalé finanční podpory OÚ Grygov.

Děti hrály pod trenérským vedením Vlastimila Ječmínka, jemuž významně asistovali odchovanci 1. ročníku tenisového tábora Milan Skula, David Ječmínek, Michal Koukal a důchodce František Vrzala. O stravu a práci s těmi nejmenšími se příkladně starala paní Jana Michejdová .

Tábora se zúčastnilo celkem 16 dětí z Grygova a okolí. Náplň byla ryze sportovní s řadou soutěží v tenisových a jiných dovednostech. V závěrečném turnaji v minitenisu zvítězil, stejně jako loňský rok, Marek Mutina. Všichni byli odměněni drobnými sladkostmi a výukovými materiály dopravní výchovy Policie ČR.

Na závěr si jen všichni přejme, aby se nám podařilo odvést naše děti od televize a počítačů na naše krásné sportoviště a aby se k nim připojili také jejich rodiče.
   
                                                                           
 Za TK Grygov  Vlastimil Ječmínek, at

 12 
 kdy: Září 13, 2016, 10:15:42 dopoledne 
Založil Kamila Grmolenská - Poslední příspěvek od Kamila Grmolenská
Motosraz a darování krve s MK berani

Dne 6. srpna 2016 se od 10 hodin konal další ročník tradičního Motosrazu a rockové zábavy pořádaný Motoklubem berani Grygov. Akce se konala v areálu grygovské sokolovny. Pro návštěvníky byl připraven bohatý doprovodný program během celého dne. V rámci této akce se konalo i dětské odpoledne, ve kterém byly pro děti připraveny nápadité úkoly na stanovištích po celé zahradě, největší úspěch u malých návštěvníků měla jízda na čtyřkolce. Dětské odpoledne bylo zdarma a zúčastnilo se jej bezmála 50 dětí.
Letošní ročník přilákal nejen děti, ale i rekordní počet motocyklů, těch bylo více než 60. Během akce vystoupily tři  kapely, z toho jedna místní. Návštěvníci si mohli jako obvykle zasoutěžit v různých soutěžích, byla připravena ohnivá show a večerní překvapení ve formě GoGo tanečnice. Motoklub berani Grygov děkuje všem návštěvníkům za návštěvu a obyvatelům obce Grygov děkuje za toleranci při konání akce.
Další z našich velkých počinů bylo dne 7. září Darování krve 2 s MK BERANI Grygov. Jak číslovka napovídá, jednalo se již o druhou akci tohoto druhu. Tentokrát se naši výzvou podařilo přilákat celkem 12 motocyklů a 15 osob, což je zvýšení počtu účastníků oproti jarnímu darování krve. V hromadných srazech na transfúzní stanici hodláme i nadále pokračovat, znovu se tak plánujeme setkat na jaře 2017. Touto cestou bychom chtěli poděkovat všem, kteří  s námi krev darovali a kteří tak podpořili dobrou věc.
Další naše velká plánovaná akce je RockPLES 2017, ten se uskuteční 18. února 2017 v sokolovně Grygov a jeho návštěvníci se opět mohou těšit na nevšední zábavu. Bude se jednat již o jubilejní 5. ročník a pro návštěvníky bude připraveno překvapení. Před RockPLESem se opět bude konat dětské odpoledne zdarma pro všechny děti s možností zasoutěžit si, zatančit a získat drobné dárečky.
Více informací o klubu najdete na našich webových stránkách www.mkberani.cz nebo na Facebooku MK berani Grygov.
                                                                      Ing. Martin Škárek, předseda MK berani

 13 
 kdy: Září 13, 2016, 10:14:21 dopoledne 
Založil Kamila Grmolenská - Poslední příspěvek od Kamila Grmolenská
10x se zastupiteli
Ing. Miroslav Nevěřil

1.  Jak dlouho bydlíte v Grygově?
Jelikož jsem místní rodák, tak bydlím v Grygově po celou dobu mého života.

2. Odkud pocházíte?
Z Grygova.

3. Co se Vám z Grygova nejvíce líbí?
Líbí se mi jeho uspořádání, usazení do malebné krajiny. Je to rovnoměrné vyvážení ideálního bydlení s okolní přírodou.

4. Co byste chtěl jako zastupitel zlepšit?
Zlepšit se dá plno věcí. Chce to dívat se kolem sebe a naslouchat. Samozřejmě je to spojeno s reálností provedení a financemi. Tomu všemu předchází zlepšení komunikace.

5. Co Vás v poslední době nejvíce pobavilo?
V poslední době mě nejvíc baví výkony a hlášky svých svěřenců.

6. Co Vás v poslední době nejvíce naštvalo?
Nedá se říct naštvalo, ale mrzí mě slabá účast spoluobčanů na jednotlivých akcích pořádaných našimi spolky. Snažme se je podpořit a ukázat, zejména mladé grygovské generaci, že Grygov umí žít.

7. Kde a jak trávíte pracovní čas?
Pracovní čas trávím jak v kanceláři, tak v terénu. Dříve jsem pracoval ve státních složkách jako koordinátor. Nyní podobnou pozici vykonávám u jedné olomoucké firmy.

8. Jak trávíte volný čas?
Moc volného času nemám, ale snažím se ho co nejvíc trávit s rodinou. Jinak svůj volný čas obětuji fotbalu a to 2x v týdnu trénink + sobotní a nedělní zápasy mladších a starších žáků. Když není zápas, jsem většinou na národní nebo mezinárodní výstavě psů.

9. Máte nějakou oblíbenou knihu?
Vyloženě oblíbenou knihu nemám. Pro své aktivity studuji standarty jednotlivých plemen psů, jejich vývoj, genetiku a také fotbalovou tématiku.

10. Máte nějaký oblíbený sport?
V mém případě je to jednoznačně fotbal. Jako fotbalista a zároveň trenér jsem hrdý na naše mladé odchovance.

  -ptala se kg-

 14 
 kdy: Září 13, 2016, 10:10:44 dopoledne 
Založil Kamila Grmolenská - Poslední příspěvek od Kamila Grmolenská
RCG pro děti nabízí...

V novém školním roce 2016/2017 se opět můžete setkávat s aktivitami Rodinného centra Grygov. Kromě zářijové Kolo-běž-kiády a burzy jsme si pro vás připravili pravidelné kroužky, které již tradičně pro místní děti a jejich rodiče RCG nabízí.
Pro nejmenší z nejmenších máme v programu pondělní cvičení pro miminka v prostorách klubovny nad obchodem. Setkávání maminek, které se naučí jednoduchá pohybová cvičení a rytmické říkanky, se koná každé pondělí od 9.30, připravený program stojí 20Kč. V prostoru klubovny je k dispozici mikrovlnná trouba na ohřívání kojenecké stravy, varná konvice, jídelní stolička, dětské nádobí i papírové bryndáky. Lektorkou zůstává Tereza Říhová.
Ve středu se v klubovně mohou dopoledne od 9.30 potkávat rodiče a děti toužící po hře či vyrábění. Za jednorázový poplatek 20Kč děti dostanou veškerý materiál potřebný k vytvoření výrobku. Výběr malých uměleckých děl je většinou orientovaný na roční období, tudíž může sloužit jako rodinná výstavka či být vhodným dárkem pro nejbližší. V tu samou dobu lze využít i prostor herny, což znamená, že lektorka Kamila Grmolenská se bude těšit i na děti, např. batolata, která se do tvoření zatím nezapojí.
Dopolední program, pro děti, které do školky zatím nechodí, nebo nechodí každý den, pokračuje čtvrtečním cvičením v sokolovně od 9.30 za poplatek 20Kč. Lektorka Kamila Grmolenská náplň cvičení pravidelně opakuje. Začíná se na koberci přivítáním a pohybovými říkankami, pokračuje se cvičením na písničky či hraním s bublifukem. Nedílnou součástí je opičí dráha využívající celý prostor sokolovny a rozličného cvičebního náčiní a nářadí. Oblíbeným prvkem je padák a aktivity spojené s ním, např. balónky. Na závěr si děti za doprovodu jednoduchých nástrojů zazpívají a rozloučí se velkým svačinovým piknikem. Nemějte obavy, pokud se Vaše dítě první hodinu či několik hodin stydí a účastnit se aktivně nechce, určitě je v pořádku nechat ho dění pozorovat a počkat se zapojením na něho. S sebou si nezapomeňte vzít přezůvky s bíou podrážkou, pití a svačinu. Přijít můžete kterýkoli čtvrtek, nejedná se o kurz.
Odpolední kurz cvičení - rytmiky je určený striktně pro děti od 3 let. Rytmika se koná každou středu od 16.30 v sokolovně. Jejího vedení se roční pauze ujme Gabriela Navrátilová ve spolupráci s Klárou Dobrozemskou. Obě lektorky jsou pedagožky tělocviku a pro děti každý týden připraví program plný písniček, říkanek, pohybových aktivit i kouzelného světa her. Rytmika je pololetní kurz za cenu 450Kč, probíhá bez dozoru rodičů, kteří se jistě nechají rádi překvapit vystoupením na besídce.
Ve čtvrtek odpoledne od 16.30 se v sokolovně budou opět scházet Mažoretky Grygov, cena za pololetí zůstává stejná, tj 550Kč. Novou trenérkou se stala Martina Mackerlová a my věříme, že holky si i nadále užijí spoustu pohybu, nadšení, smíchu i krásných kolektivních zážitků. Mažoretky přibírají i nové zájemkyně, dívky od 1.třídy výše, které budou jistě posilami pro soutěže a besídková vystoupení.
Na všechny zájemce o kroužky a aktivity RCG se těšíme.

                                                               Kamila Grmolenská, místopředsedkyně RCG

 15 
 kdy: Září 11, 2016, 21:22:12 odpoledne 
Založil Kronikář - Poslední příspěvek od Kronikář
Pohlednice z historie obce Grygov – spory v počátcích naší existence.
Spory mezi lidmi, institucemi i státy a zeměmi jsou staré tak, jako lidstvo samo. Ani Grygovu a jeho obyvatelům se v minulosti nevyhnuly. Někdy byly vážné, někdy ale také banální a úsměvné. V této pohlednici se zaměříme na spory v prvních létech existence obce Grygov, tedy v 15. století. A jak z uvedených útržků vyplývá, jednalo se hlavně o pastviny a pozemky. Není divu, vždyť ty byly hlavním zdrojem obživy našich předků.
Spor první sahá do úplných počátků, tedy do doby, kdy král Václav III. daroval městu Olomouc křoviny a porostliny zvané Horka s tím, aby je vyklučilo a založilo ves. Podobného obdarování se dostalo také Unkovi z Majetína, jež obdržel křoviny kolem lesa královského Chlumu. A jak už to mezi sousedy někdy bývá, o vlastnictví i v tomto případě vznikl spor, jež nakonec skončil tím, že měšťané Unkovi  zaplatili 50 hřiven grošů a získali tím právo na celý les, ležící pod Horkou. My jej dodnes známe jako les Království.
Zhruba po 60 letech vznikl druhý vážný spor, tentokrát mezi městem a kapitulou. Tentokrát šlo o pastviště mezi Vsiskem a Grygovem. Vesničané z Týnce a Vsiska ( obce patřily kapitule ) honívali dobytek na pastvu až k Moravě u Grygova ( ten patřil městu ). A poněvadž v listinách nebyly jasné formulace, jež by užívání zmíněných pozemků vymezovaly, musel zasednout soud. V něm zasedli patriarcha, podkomoří a další baroni země. Ti rozhodli, že pastviska zvaná Plesna mají být společná, aby prý lidé z Týnce a Vsiska nebyli „utištěni a dosavadních užitků zbaveni“.
Další spor se týkal hajných v Krčmami. Bylo jich tam pět, byli tam usazeni odedávna a hlídali les Chlum i les Královský. A zase šlo o spor mezi městem a kapitulou. Její kanovníci si činili nárok na pozemky a lesy, které střežili olomoučtí hajní. I tento spor byl vyřešen. Hajní byli přemístěni do Grygova.
Ještě jednou museli měšťané řešit nepříjemnosti s pozemky. To když vybudovali velký rybník mezi Holicí a Grygovem směrem k řece Moravě. Stavbou zasáhli do pastvišť společných s kapitulními vesnicemi Týncem a Vsiskem zvaná Plesna a do louky týneckého faráře. A tak grygovským nezbývalo, než dát kapitule jako náhradu pozemky za Grygovem.  Teprve pak bylo založení rybníka dodatečně schváleno samotným králem Jiřím z Poděbrad.
Zůstalo z těch sporů něco do dneška? Hajní byli v Grygově ještě na konci minulého století. Rybník mezi Holicí a Grygovem již dávno neexistuje. A pozemky, o které se vedly spory, zůstaly. Jen se jinak jmenují a dobytek se na nich nepase. Pastviny se dávno proměnily v extenzivní pěstování řepky, kukuřice, máku a občas i nějakých obilovin a stejně ve výše zmíněných obcích už žádný pastvy chtivý dobytek není.
                                                               Jaroslav Hlaváč, kronikář

 16 
 kdy: Září 08, 2016, 20:04:28 odpoledne 
Založil Andrea Thunová - Poslední příspěvek od Andrea Thunová
Spolek rodičů a přátel školy spolu se ZŠ a MŠ Grygov uspořádaly poslední srpnový den pro děti a jejich rodiče rozloučení s prázdninami.
  Pro děti byla připravena krátká sportovně vědomostní hra, při níž musely správně odpovědět na šest otázek týkajících se jejich školy a obce. Některé účastníky úkoly trochu potrápily a nepodařilo se jim vždy odpovědět správně, ale i snahu je nutno ocenit. A tak si všechny děti mohly za odměnu opéct na školním ohništi špekáček (poděkování patří panu Vlčkovi) a vydovádět se na nových herních atrakcích.
  Rodiče měli možnost prohlédnout si nově zrekonstruovanou školní zahradu, která bude jejich dětem zpříjemňovat pobyt ve školce a škole.

Za SRPŠ   Andrea Thunová


 17 
 kdy: Září 08, 2016, 20:02:37 odpoledne 
Založil Andrea Thunová - Poslední příspěvek od Andrea Thunová
Obec Grygov ve spolupráci s firmou SK-OIL Morava s.r.o. nabízí svým občanům možnost ekologické likvidace použitých jedlých olejů. S tuky a oleji po smažení se již dnes nakládá jako s obnovitelným zdrojem. Tuky vylívané do dřezů a toalet mohou poškodit kanalizační potrubí a ztěžují také proces čištění odpadních vod.
   Občané mohou tuky shromažďovat do PET lahví a ukládat do separačních nádob s vhozovým otvorem. Je důležité, aby byly PET lahve pevně uzavřeny, a tuky tak nemohly vytéct do popelnic. Obec umístí dvě zelené nádoby o objemu 120l v prostorách U parku a u bytových domů na ulici K nádraží. Popelnice budou zřetelně označeny nálepkou a opatřeny kovovým stojanem, zabraňujícím jejich převrácení (viz foto).
    Důrazně upozorňujeme, že tyto popelnice nejsou určeny k separaci technických olejů.

-pch, at-   
   


 18 
 kdy: Září 08, 2016, 20:00:52 odpoledne 
Založil Andrea Thunová - Poslední příspěvek od Andrea Thunová
Živým důkazem toho, že pracovat na své fyzické kondici lze v jakémkoliv věku, je Eva Navrátilová, dlouholetá cvičitelka aerobiku v Grygově. Za, v dnešní době, symbolický poplatek si můžete zajít protáhnout své tělo do místní sokolovny až třikrát týdně, a sice v pondělí, středu a čtvrtek vždy v 18 hodin. Hodina cvičení je kombinací zahřívacích, posilovacích a protahovacích cviků.
Pokud byste se chtěli přidat, může vás povzbudit následující rozhovor.

Evo, jaké je vlastně tvé civilní povolání?

Pro kdekoho to bude velké překvapení, jsem vyučená kuchařka a této profesi se věnuji celý život a budu i zbývající tři roky. Mnohokrát jsem již tuto otázku slyšela a v očích viděla údiv. Vždyť kuchařky bývají vesměs korpulentní dámy. Moje odpověď je pořád tatáž, za svou postavu vděčím pravidelnému cvičení. Žádné diety jsem nikdy nedržela.

Jak dlouho vedeš hodiny aerobiku v Grygově?

Je to od té doby, kdy mně bylo do občanského průkazu napsáno trvalé bydliště Grygov, tedy bezmála třicet let. Sport obecně je mojí vášní. Cvičím již od svých šesti let s nástupem na základní školu. Tam jsem začínala se sportovní gymnastikou, na kterou nedám dopustit. Ta je pro každého sportovce velkým přínosem, ať již se pak věnuje jakémukoliv sportu. Gymnastiku jsem dělala až do svých devatenácti let.

Změnila se za těch třicet let věková skladba cvičících? Stárnou s tebou nebo chodí i mladší?

Za celou dobu, co v Grygově cvičení vedu (několik let jsem vedla také hodiny ve Velkém Týnci), se na nich vystřídala spousta žen a dokonce i několik mužů. První léta se mnou začínaly ženy v mém tehdejším věku, tedy zhruba třicetileté. Pamatuji i roky, kdy se dostavila spousta mladých dívek a společně jsme nacvičily a předvedly malou ukázku z hodin aerobiku na místním plese. V roce 2000 jsme dokonce v rámci XIII. všesokolského sletu nacvičily aerobní skladbu pro ženy a dorostenky a vystoupily s ní v Olomouci.
 Po rekonstrukci místní sokolovny byl o hodiny aerobiku veliký zájem, všechny byly plně obsazené. Chodilo se na dvouhodinovky a některé z nás zůstaly i třetí hodinu a „dorazily se“ v nově zřízené posilovně. Postupně se však osazenstvo  vytrácelo a měnilo s tím, jak přibývala možnost jiných sportovních aktivit. Pro mne je přesto obdivuhodné pozorovat, jak přicházejí nové ženy, kterým mé cvičení vyhovuje.

Osobně se někdy musím nutit „jít si zacvičit“.  Stane se někdy Tobě, že se Ti nechce nebo je pro Tebe sport takovou vášní, že s tím nemáš problém?

No jéje, také se mi mockrát nechce, hlavně když je venku pošmourno a prší. Jako cvičitelka si ale nemohu dovolit nepřijít. Nemůže se stát, že bude plná tělocvična a já se budu válet doma na kanapi. Přesto, že se mně někdy nechce, odcházím pak z hodiny vždy s úžasnou náladou a čistou hlavou.
Vím, že se vedle aerobiku věnuješ i jiným sportům a sleduješ také nové trendy v oblasti zdravého životního stylu. Můžeš k tomu říct něco bližšího?
Ano. Velice ráda jezdím s manželem na celodenní vyjížďky na kole do přírody. Pokud se naskytne příležitost, ráda si zajdu na cvičení Port De Bras, které vychází z klasického tance a baletu.
  Co se týče životního stylu, nikdy jsem se nezabývala tím, co a jak jíst. Fit se udržuji jen pravidelným pohybem. Nové trendy ve cvičení sleduji, občas narazím na nějakou mne neznámou zajímavost a vyzkouším ji.

Věnuješ se s podobnou energií i jiným zálibám?
 
Ráda pracuji na zahrádce, kde s manželem pěstujeme ovoce i zeleninu. Jinak hrozně ráda peču. Není týden, abych pro někoho neupekla zákusky nebo dort. Sladké také ráda mlsám.

Na závěr se Tě chci zeptat, jak se Ti žije v Grygově? Co se Ti líbí a co Ti naopak chybí?

Jak se mi žije v Grygově? Luxusně. Jak říká náš pan starosta, „Grygov je luxusní místo pro život“. Nechci hledat výhrady za každou cenu.
Raději bych chtěla poděkovat za rozhovor.  Znamená pro mě velkou reklamu, která, doufám, přiláká do tělocvičny další zájemce. Na všechny se těším.

Rozhovor připravila Andrea Thunová

  19 
 kdy: Září 08, 2016, 15:10:11 odpoledne 
Založil Kamila Grmolenská - Poslední příspěvek od Kamila Grmolenská
Jak správně jezdit v obytné zóně?
Téměř každý den si můžeme všimnout, jak malé povědomí mají řidiči o značce na počátku a konci většiny grygovských ulic. O značce OBYTNÁ ZÓNA. O pomoc jsme proto požádali  obecního policistu Mgr. Filipa Raclavského. Ten nám poskytl materiál vysvětlující vše podstatné, věnujte mu prosím pozornost, jedná se o celý "vnitřní Grygov":
Obytné zóny – z dopravního hlediska jsou takovými samostatnými městy ve městě. Platí v nich jiná pravidla, měly by být ideálními ulicemi pro dětské hry, procházky, pro rodinný život. Ne vždy tomu tak, ale je.

Obytná zóna je dle legislativy zastavěná část obce, jejíž začátek a konec je označen dopravní značkou. Je třeba si hlavně uvědomit, že to je oblast, která je vytržená z normálního provozu na pozemních komunikacích.

Souhrn pravidel:

Rychlost 20 km/h
Zákaz stání mimo vyhrazené plochy, tzn. parkoviště. Zastavit se může jen například na vyložení nákladu nebo na vystoupení osob.
V obytných zónách si také přímo na silnicích mohou hrát děti, nebo se po nich mimo chodníky mohou procházet chodci.
Řidiči musí umožnit chodcům bezpečný pohyb. V případě nutnosti musí i zastavit vozidlo. Naopak chodci a hrající si děti musí vozidlům umožnit průjezd.
Při výjezdu z obytné zóny dává řidič přednost všem vozidlům či organizovaným skupinám chodců. Tato přednost nemusí být nijak zdůrazněna, např. nemusí být zdůrazněna dopravní značkou „Dej přednost v jízdě“ nebo „Stůj, dej přednost v jízdě“. Značka konec obytné zóny povinnost dát přednost ukládá sama o sobě. Obytná zóna je totiž postavena na roveň například polní nebo lesní cesty.

                                                                                  -kg a Mgr. Filip Raclavský-

 20 
 kdy: Září 08, 2016, 13:42:39 odpoledne 
Založil Kamila Grmolenská - Poslední příspěvek od Kamila Grmolenská
Nalákáme Vás do knihovny?

Místostarosta Petr Chramosta ve spolupráci s vedoucí Knihy Dobrovský paní Helenou Baďurovou zakoupil v letních měsících do obecní knihovny tyto knihy:

Očekávánou novinku úspěšné spisovatelky, která umí propojit milostný příběh s detektivní zápletkou, Sandry Brown – Reportér.
Loňskou knihu s vtipnou obálkou oceňované slovenské spisovatelky Táni Keleové-Vasilkové – Co to bude?
Knihu s historickou tématikou, tentokrát detektivní román, českého spisovatele Jana Bauera – Mrtvola v brnění.
Dva kritikou i čtenáři oblíbené romány Radky Třeštíkové – novinku Bábovky (o 12 ženách a 12 osudech) a loňský psychologický počin To prší moře.
V edici Světový bestseller vyšlo několik románů úspěšné Jojo Moyes, do Grygova byl zakoupen „ženský“ román Jeden plus jedna.
Odpočinkovou četbou se může stát Marnotratný syn Danielle Steel či Cesta za láskou Haliny Pawlowské.
Čtenáři, který naopak hledá trochu napětí, můžeme doporučit knihu Stephena Williamse o dívce, která žije v londýnském podzemí – Dívka, která si říkala Tuesday, nebo genealogický thriller Steva Robinsona - Stopy v krvi, který je považován za mix Dana Browna, Stiega Larssona a Arthura C. Doylea, či thriller Steva Berryho z amerického prostředí Hrozba patriotů, nebo povídkový horor Stephena Kinga – Bazar zlých snů.
Ze světové literatury stojí za povšimnutí švédský spisovatel Frederik Backman s třetím (opět úspěšným) počinem Tady byla Britt-Marie, který umně spojuje vesnici a fotbal s ženou a předsudky.
Aktuální příběh jezídské otrokyně si můžete přečíst v biografii Faridy Khaláf – Dívka, která zvítězila nad IS. Striktní pravidla islámského světa popisuje i kniha Cayi Garcii - Za zdmi paláce.
Soukromý detektiv Cormoran Strike ve Volání Kukačky vyšetřoval smrt modelky, v románu Hedvábník zkoumal záhadné zmizení spisovatele, nyní opět ožívá perem Roberta Galbraitha - Ve službách zla. Autor je ve skutečnosti pod pseudonymem píšící J. K. Rowling, všechny tři díly jsou v obecní knihovně k dispozici.
Další novinkou je dílo autora Pravidel moštárny či Světa podle Garpa, Johna Irvinga - Ulice Záhadných tajemství, aneb román, ve kterém se minulost srazí s budoucností.
Nora Roberts píše v románu pro ženy - Cizinec, jaké to je žít s člověkem a po jeho odchodu zjistit, že jste ho vůbec neznali.
Možná vás uspokojí humorná kniha Marcely Mlynářové – Život jako hobby, anebo naopak filozofující román Milana Kundery – Život je jinde.

                                                                                                                         -kg-

Stran: 1 [2] 3 4 ... 10

Stránka vytvořena za 0.121 sekund, 16 dotazů.