Grygovské otevřené fórum

Grygovské noviny => Grygovské noviny 4/2016 => Téma založeno: Andrea Thunová Říjen 06, 2016, 08:50:24 dopoledne

Název: Grygovský šachový klub slaví 50 let
Přispěvatel: Andrea Thunová Říjen 06, 2016, 08:50:24 dopoledne
Něco z historie

Je to již 50 let, kdy grygovský šachový klub zahájil svou první soutěžní sezónu. Významného životního jubilea (80 let) se letos dožívá také zakládající člen šachového klubu a dlouholetý hráč a funkcionář Jaromír Odstrčil. Obě tato výročí připomněl letošní říjnový vzpomínkový turnaj.
Grygovský šachový klub fungoval do roku 1995 jako součást Sokola. Jeho členové se scházeli na různých místech, v počátcích například  v budově Českých drah, poněvadž jedním ze zakládajících členů byl i tehdejší přednosta stanice pan David. Hrálo se také v sokolovně a poté, co vyhořela, získal klub sídlo v dnešním Domě služeb, kde funguje dodnes. V roce 1995 se klub osamostatnil a pod hlavičkou sdružení Agentura 64 a pod taktovkou Jaroslava Fuksíka existuje dodnes. Je největším šachovým klubem v Olomouckém kraji. Pořádáme  velké šachové akce jako Olomoucké šachové léto a České šachové vánoce v Litomyšli. Několikrát jsme pořádali Mistrovství ČR a Mistrovství Moravy. Po vítězství v České šachové extralize  1995/1996 jsme byli pořadateli Evropského poháru. V Extralize jsme získali  několik medailí a po dvacet let jsme patřili mezi špičku českého šachu. Máme silnou mládežnickou základnu, takřka polovina ze 70 členů je ve věku do 18ti let.


Turnaj

Tradičně se hrálo v sokolovně, kde se sešlo 25 hráčů z celé Moravy. Hráče přivítali Jaromír Odstrčil a Jaroslav Fuksík, kteří poté předali slovo rozhodčímu tohoto klání ing. T. Přikrylovi. Ten seznámil hráče s nejnutnějšími náležitostmi a dal pokyn ke hře.  Vítězem se stal trochu překvapivě domácí Vítězslav Musil, druhé místo obsadil František Štec z Přerova a  třetí skončil Stanislav Juříček ze Vsetína. Bramborovou medaili si odvezl nejvýše nasazený Vladimír Karlík z Kroměříže. Hráči byli nadmíru spokojeni, protože na každého vyšla hodnotná cena. Vítězové dostali dárkové balíčky a celkový vítěz velký dárkový koš. Nejstarším účastníkem byl 80 letý Rudolf Novák z Olomouce. Na závěr  si hráči  připili na setkání v příštím roce.
Tradiční ozdobou byl skvěle fungující bufet, který měla na starosti manželka organizátora Marie Fuksíková. Velké poděkování patří i správci sokolovny  Rudolfovi Novotnému, který ochotně pomáhal při nelehkém nošení stolů a židlí.
Záštitu nad turnajem  převzal  starosta obce Grygov  Ing. Tomáš Kubáček, poděkování patří i dalším, kteří tento turnaj podpořili: Mgr. Pavel Huták – notář Olomouc,  MIPAP s.r.o.,  Navrátil s.r.o., Potraviny u Kapličky, Proclient s.r.o., Štěrkovny Olomouc a.s., Valoz s.r.o.

Jaroslav Fuksík