Grygovské otevřené fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Autor Téma: Co se stalo přihodilo  (Přečteno 3627 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

unger

  • Host
Co se stalo přihodilo
« kdy: Březen 03, 2009, 23:22:30 odpoledne »

Před časem i v českých médiích proběhla zpráva, že byla na 800 londýnských autobusech, londýnském metru a pak také ve Španělsku vylepena ateistická reklama následujícího znění: „Bůh pravděpodobně neexistuje, tak se přestaňte strachovat a začněte si užívat života.“

Jejím objednatelem byla Britská humanistická asociace, vůdčí ateistická organizace ve Velké Británii která zároveň dostala štědrou podporu od současného „velekněze“ atheismu, evolučního biologa Richarda Dawkinse. Zájem o podporu této protikřesťanské kampaně byl tak obrovský, že se nakonec vybralo několik desítek tisíc liber a kampaň mohla být mnohem masivnější, než organizátoři plánovali.

     Někoho to snad může překvapit či šokovat, ale příspěvek 50 liber na tuto kampaň zaslala i jedna křesťanská organizace – šlo o křesťanský think-tank Theos. Jeho ředitel Paul Woolley, který mě před nedávnem prováděl britským parlamentem, přijal totiž tuto kampaň veskrze kladně. Řekl, že nápisy "povzbudí lidi k tomu, aby se zamyslili nad nejdůležitější otázkou, jakou si mohou v životě položit".

    Vzhledem k tomu, že se lidé Bohem převážně nezabývají a otázky ohledně víry si spíše nekladou, nemohli nám i podle mě ateisté udělat lepší službu. V moři lhostejnosti provokují lidi k zamyšlení. Díky. Jen více takových. Kampaň možná měla za cíl pomoci nám křesťanům uvědomit si, jak ubohý život vlastně žijeme, ale obávám se, že se mine účinkem.

     Samotný slogan kampaně je ale hodný zamyšlení. Někteří skalní ateisté zuřili, že tam není jasně řečeno, že „Bůh není“. Kdyby ale vypustili slovíčko pravděpodobně, naprosto by se intelektuálně znemožnili, protože se to nedá ani filosoficky ani vědecky nijak dokázat. Aby mohli dokázat neexistenci čehosi, museli by být vševědoucí, což nejsou. Museli si tedy nechat zadní vrátka - agnosticismus. Je rovněž zajímavé, že v pohledu ateistů je víra v Boha neslučitelná s užíváním si života a je naopak provázena iracionálním strachem. To něco vypovídá o tom, jaký obraz o křesťanství mají a musím přiznat, že s tímhle obrazem bychom přeci jen mohli něco udělat. Ježíš přišel abychom měli život a měli ho v hojnosti. Přišel, abychom se konečně mohli stát tím, kým nás Bůh chce mít – skutečnými lidmi. Naše evangelium se ale někdy až příliš orientovalo na to jak lidi připravit na smrt, než na život teď a tady.

 

Jiří Unger

Tajemník ČEA

 

Citát k zamyšlení: „Neexistují obyčejní lidé,“ říká C.S Lewis v Knize The Weight of Glory. “Nikdy jste nemluvili s obyčejným smrtelníkem. Národy, kultury, umění a civilizace jsou smrtelné a jejich život bychom měli v porovnání s naším považovat za život jepice. Jsou to ale nesmrtelné bytosti s nimiž vtipkujeme, pracujeme, ženíme se, či které urážíme a využíváme – nesmrtelné hrůzy či nekonečná sláva. …. Vedle požehnané svátosti je váš bližní tím nejsvatějším, co je v dosahu vašich smyslů.
IP zaznamenána
 

Stránka vytvořena za 0.043 sekund, 26 dotazů.